Ömer Yalçınkaya: Sadece kupa kazanmak değil oyuncu kazanmakta önemli

19 Nisan 2018 15:18- Son Güncelleme - 19 Nisan 2018 15:18
Google news abonelik

Galatasaray Basketbol Şubesi koordinatörü Ömer Yalçınkaya, EuroCup şampiyonu olan Galatasaray Kadın Basketbol takımının zaferi hakkında konuştu.

Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı programında Özgür Sancar'a konuşan Yalçınkaya şunları ifade etti

"Kadınların kazandığı her kupa ülkemizin için önemli"

"Kadınların kazandığı her kupa ülkemizin için önemli"

"Ülkemizin kadınları için ayrı bir önemi var. Kadınların kazandığı her kupa ülkemizin için büyük bir başarıdır. Kolay olmadı zor bir maçtı. Bizim amacımız genç isimler yetiştirmek hem de Avrupa'da başarılı olmak istiyoruz."

"Her zaman Avrupa kupası gelmiyor bunlar kolay değil"

"Her zaman Avrupa kupası gelmiyor bunlar kolay değil"

"Hepsinin emeğine sağlık. Her zaman Avrupa kupası gelmiyor bunlar kolay değil. Biz maçtan önce çok stresli bir antreman yaptık. Basketbol 3-6-9 gibi gidip farklar bir anda eriyebiliyor. Maç bir anda 13 sayı fark oldu. Koç Markovic'in uygulattığı sistem çok önemliydi. Top sayısını azaltmaya çalıştık, fast-break yemedik. İlk maç burada bittikten sonra 41.dakika orada başladı."

"Biz aslında iki maç sonunda 15 sayılık bir farkla kazandık"

"Biz aslında iki maç sonunda 15 sayılık bir farkla kazandık"

"Venezia'da bu maçın 41.dakikası başladı. Hep başa başa gitmek ve karşı tarafı heyecanladırmamak için uğraştık. Devreyi de 4 yada 6 sayı gibi bir farkla geçtik. İkinci yarıda sertlik ve baskı bekliyordum. Üçüncü periyotta fark arttı baskıyı iyi yaptılar ama neticede daha tecrübeliyiz. Işıl Alben olsun, Amerikalı arkadaşlar olsun sıkıştığımız anlarda sayı üretip kilidi açtı. Stresten mutluluğa dönen anları da son 2 dk kadar getirdik. Biz aslında 22 sayılık farkı nereye kadar taşıyabiliriz diye düşündük. Biz aslında iki maç sonunda 15 sayılık bir farkla kazandık."

'Sadece kupa kazanmak değil oyuncu kazanmakta önemli'

'Sadece kupa kazanmak değil oyuncu kazanmakta önemli'

"2009, 2014 ve 2018 yıllarında Galatasaray Kadın Basketbol takım 3 kez Avrupa'da kupa kazandı. Benimde bu başarılarda katkım olduysa ne mutlu bana.  Bu hafta sonu Yakın Doğu Üniversitesi takımı da EuroLeague'de final-four oynayacak. Biz altyapıdan çıkan oyuncularımızla da gurur duyuyoruz. Asli görevimiz olan Milli Takım'a oyuncu kazandırmak işimizi de yapmak istiyoruz. Sadece kupa kazanmak değil oyuncu kazanmakta önemli"

'Gelecek sezonun planlamasına başlıyoruz'

'Gelecek sezonun planlamasına başlıyoruz'

"Bizler profesyoneller olarak Galatasaray'ın başarısı için uğraşıyoruz. Önümüzdeki yıl Markovic hoca ile sözleşmemiz var gelecek sezonun planlamasını yapmaya başladık. Sezon aslında Mayıs ortasında şekilleniyor. Yarından itibaren yöneticilerimiz ile birlikte gelecek sezon planlamasını yapacağız. Erkek Takım için yine nasıl bir yol haritası çizeceğimizi planlayacağız. Erkek takımı çok iddialı olmasa gelecek sezon için planlama yapacağız"

'Play-off'ta her şey olabilir'

'Play-off'ta her şey olabilir'

"Kadın Basketbol takımımız aslında ligde 8.sıradan play-off'a girdi ve Yakın Doğu Üniversitesi lider olarak girdi. Yakın Doğu ile ayın 25'inde ilk maçı oynayacağız. Galatasaray formasının olduğu her yerde kazanmak için uğraşacağız. Neticede bu bir play-off maçı her şey olabilir. "

'Önümüzdeki sene hangi kupada olursa olsun iddialı olacağız'

'Önümüzdeki sene hangi kupada olursa olsun iddialı olacağız'

"Önümüzdeki yıl için planlama yapacağız ve altyapıda bulunan kızlarımızı nasıl takıma adapte ederiz diye uğraşacağız. Önümüzdeki sene hangi kupada olursa olsun iddialı olacağız. Biz buralarda başarılı olunca sosyal sorumluluk projelerinde daha da etkili oluyor."