AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Önce ihraç sonra yıkım şimdi de... Galatasaray Adası’nda flaş gelişme

İlk Yayınlanma : 18 Mar 2021 - 13:31 / Son Güncelleme : 19 Mar 2021 - 10:58

Galatasaraylılar için büyük önem taşıyan Galatasaray Adası'yla ilgili yeni karar çıktı ve işletmecinin tahliyesine karar verildi. Yaklaşık 15 seneye dayanan konuda şimdi Yargıtay süreci başlayacak. İşte ayrıntılar...

Önce ihraç sonra yıkım şimdi de... Galatasaray Adası’nda flaş gelişme

BURHAN CAN TERZİ-AJANSSPOR

Sarı kırmızılı camianın kırmızı çizgilerinden biri olan "Galatasaray Adası krizi" konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Son olarak açılan tahliye davasında işletmecinin aleyhine tahliye karar verildi...

2006'da işletmesi alınmıştı

Galatasaray Adası'nın 2006'dan bu yana işletmeciliğini yapan ve adaya "Suada" ismini veren Mehmet Koçarslan ile büyük bir kriz yaşanmıştı. Kasım 2015’teki genel kurulda adanın; işletmecisi tarafından boşaltılmasına, sosyal tesise dönüştürülmesine ve Galatasaray üyelerinin hizmetine açılmasına karar verilmişti. 

Genel kurulun kararına rağmen Koçarslan “2006’dan beri Galatasaray Adası'nı biz işletiyoruz. Zorla davet ettiler. Bu ada bana zorla verildi. İhale olmadan Özhan Canaydın tarafından teklif üzerine işletmeyi aldık. Şu anda Ada'da yüzlerce eleman çalışıyor. 14 milyon 760 bin dolar yatırımımız var” şeklinde açıklamalar yapmış ve adadan çıkmamıştı.

Özbek ihraç etti

Taraflar davalık olurken, Haziran 2016'da dönemin Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Ada ile ilgili açtığımız davadan çok kısa sürede sonuç alacağımızın belli olmasının ardından işletmeci, ipe sapa gelmez açıklamalar yaptı. Kendisine çok ağır bir ihtarname çektik. Kulüp üyelerinin menfaatleri için gerekeni hukuki yoldan yapacağız. Bu mücadelemizden kesinlikle geri dönmeyeceğiz ve sonuçlanana kadar da devam edeceğiz" şeklinde bir açıklama yapmıştı. 

Aynı toplantıda Ahmet Özdoğan ve eski yönetici Adnan Öztürk, Mehmet Koçarslan'ın disiplin kuruluna sevk edilmesi için divan başkanına dilekçe vermişti. Sonrasında disiplin kurulu ve başkan Dursun Özbek, Mehmet Koçarslan'ı üyelikten ihraç etmişti.

Bir sene sonra yıkım

Mayıs 2017'de işletmeci tarafından adaya ek olarak yapılan yerler mahkeme kararıyla yıkıldı. Galatasaray Kulübü, "28 Mayıs 2017 günü, sabahın ilk ışıklarıyla beraber kararı uygulayarak Ada'da yıkıma başladı. Yıkılan yerler, kira sözleşmesi bitmesine rağmen hukuku hiçe sayan şahsın yaptığı eklentilerdir. Bu noktadan sonra, yıllardır Ada'da işgalci konumunda olan kiracının burayı kullanması mümkün değildir. Ada en kısa sürede, Galatasaray Adası ile ilgili olarak yapılan Olağanüstü Genel Kurul'da alınan karar gereğince ve kanuna uygun şekilde yeniden düzenlenerek Türk sporuna ve üyelerimize hizmet vermeye devam edecektir" açıklamasında bulundu.

 

Gözler Yargıtay sürecinde

Galatasaraylılar sonraki süreçte adanın yeniden onarılması, işletmecinin adadan çıkarılması konusunda sürekli yönetimlere seslendi. Son olarak, 17 Kasım 2020 tarihinde açılan tahliye davasında bugün görülen duruşmasında işletmecinin Galatasaray Adası'ndan tahliyesine karar verildi ama şimdi istinaf ve Yargıtay süreci var. Kararın ne zaman kesinleşeceği ise  henüz net değil.