Önder Özen: "Bu oyuncu ruh hastası değil"

27 Aralık 2019 22:15- Son Güncelleme - 27 Aralık 2019 23:55
Google news abonelik

beIN Sports yorumcuları Önder Özen ve Metin Tekin, Beşiktaş ile Gençlerbirliği arasında oynanan ve Siyah-Beyazlıların 4-1 kazandığı müsabakayı değerlendirdi.

Özen ve Tekin'in konuşmalarından Ajansspor'un derledikleri şöyle:

Önder Özen:

Önder Özen:

"Maç zor başladı Beşiktaş açısından. İlk dakikada golleri ofsayt gerekçesiyle sayılmadı. Rakip 10 kişi kaldıktan sonra ilk devre bitene kadar isabetli şut yoktu. Atiba'nın performansını hafife almamalıyız. En zor maç deplasmanda derbi maçıdır Atiba gol attı. Bu maçı da kolaya çeviren Atiba oldu. 1 gol ve 3 asist yaptı. Bu arada yaptığı defansif işler de var. Ben Atiba'yı ayakta alkışladım."

Oğuzhan'ın gayreti vardı. Verimli olmasa da gayret ediyordu. Ciddi bir ivme verecektir bundan sonra. Beşiktaş, hücumun kanatları aldığı 3 oyuncudan da tam anlamıyla verim alamadı. Quaresma ciddi katkı koydu. Quaresma'nın da tartışmaya açık yerleri vardı. Bir dönem Olcay vardı. Piyango gibi bir buluştu. Sezonda ortalama 8-9 gol atıyordu. Premier Lig'den Fransa'dan gelmiş oyuncuları düşündüğünüzde buna rağpmen verim alınamadığında eleştiri olur. Forvetin arkasında 7'şer gol 10'ar asist beklersiniz. Diaby, Nkoudou, Boyd neler yaptı?

Beşiktaş'ın 4-5 tane duran top setini burada çizebilirim. Sezon boyunca bunları gördük. Yüksek topa çıkan oyuncu sayısı çok fazla olmasa da bu setlerdeki başarısı önemli. Caner'in servisini de unutmamak lazım."

3 kanat oyuncusu 4 gol atmış, asist yok.  Gökhan Gönül, verilmeyen golleriyle beraber Beşiktaş'ın kanat oyuncularının yanında gol kralı olur.

Beşiktaş'ın birinci problemi nitelikli oyuncu. Abdullah Avcı'ya harika bir kadro verilmedi. Antrenörden beklentiniz buna göre olmalıdır.

Abdullah Avcı, bir kez de olsun o yok bu yok demedi. Oyunu eleştirdi ama bir kere şu yok, ben şuna sahip değilim demedi. Oyuncusunu insanların önüne bırakmadı. Meslek ahlakı adına önemli bir detaydır.

Oyuncunun itirazının sürdürmesinin sebebi nedir? Ya ruh hastası olacak ya da canı acımış olacak. Sağlık raporu alınıyor, ruh hastası değil."

Metin Tekin:

Metin Tekin:

"Maçın adamını sormak Atiba'ya ayıp olur. 2 kırmızı kart rakibi çok farklı yere götürdü. Beşiktaş ilk yarı kötüydü. İkinci yarı daha hakimdi. Atiba çok farklı oynadı bugün.

Oğuzhan, 2 şampiyonluk çizgisinden buraya geldi. Şu an ilk yarının bittiğine üzülen birisi Oğuzhan'dır. Daha yeni başladım diyordur. Atiba da en çok sevinendir. Çok çalıştı. Oğuzhan, istediği seviyede oynamadı ama o gol var ya ona yetecek. Çok değerli bir ey oyuncu için. Eğer bu gol olmasayı çok farklı bir psikoloji olabilirdi.

Futbol bir pozisyon oyunudur. Tam da Abdullah hocanın dediği bu. Diaby pozisyon hatası yaptı dedi ve oyundan aldı. Diaby çok yetersiz. Oyunculuk anlamında yetersiz. Umarım ikinci yarı büyük katkı sağlar ama 17 maç bir ölçüdür. Takıma nasıl girecek tartışmalı.

Açık oyunda 15 gol atılması düşündürücü. Organizasyonu yapamazsanız işiniz zor. Beşiktaş'ın oyuncu kalitesi kusurabakmasınlar yeterli değil. Beşiktaş'ın 3 kanat oyuncusunun bilançosuna bakıldığında yeterli değil.

Geçen sene Abdullah Avcı'nın çalıştırdığı Başakşehir'de bir tane kanat oyuncusu Visca 17 gol 12 asist yapmış. E nasıl olacak o zaman?"

"Beşiktaş'ta hedef şampiyonluk ama kabul edelim ki  elinizdeki kadro kalitesine bakınca yapacak bir şey yok. Camia da ona göre davranmalı. Abdullah Avcı da ona göre oyun kurmalı. Oyuncu bulamıyorsanız oyun kuracaksınız. Kifayetsiz bir kadrosu var. Transfer işi kamuoyunda konuşulacak bir konu değil, en azından maç sonunda olmamalı.

Vida'nın Nadir'e yaptığı harekete nasıl faul değil diyeyim? Fırat hoca, buna nasıl faul vermedi?
Bir açıklamada bulunsunlar.

Bunu hoca atlıyor. Nadir sinirleniyor. Hamza hoca, buna azmettiriyor diyor. Çok yanlış değerlendiriyor Fırat Aydınus. Acaba faul olmadığını düşünen Türkiye'de var mıdır?

Haksız faul verilmemiş ama küfür edilerek sahadan mı atılacaksınız. Kötü bir söz söylediğini düşünüyoruz. Bana göre Fırat Hoca faulu vermeyerek hatalı. Oyuncu bunu sürdürmekte çok çok hatalı."