"Onu transfer eden takım tazminat ödeyebilir"

18 Haziran 2020 18:24- Son Güncelleme - 18 Haziran 2020 18:24
Google news abonelik

Fenerbahçe Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alper Pirşen, Max Kruse'nin sözleşmesini tek taraflı olarak feshetmesini beIN Sports'a değerlendirdi. Max Kruse'nin kolay parayı seçtiğini ifade eden Pirşen, Alman futbolcunun risk aldığını ifade etti.

"Riskli bir iş yaptığını düşünüyorum"

beIN Sports'ta yayınlanan beIN Manşet programına bağlanarak Max Kruse'nin sözleşmesini feshetmesini değerlendiren Pirşen, "Max Kruse bir süre önce bize ihtarname geldi. Peşinat gibi ödenmesi gereken bir ücret vardı. Şubat, mart ve nisan ayı maaşlarını istedi. Şubat ayını zaten ödemiştik. Mart ve nisan ayı talepleriyle ilgili bir çekince koyduk. Bununla ilgili TFF ve FIFA kriterlerine uygun uzlaşma metni sunduk, sunum yaptık. Futbolcu apar topar ameliyat oldu ama anladığım kadarıyla ameliyat sonrası da bu süreci planlamış. Bunun arkasında mutsuzluk olduğunu düşünüyoruz. Bir hukukçu olarak riskli bir iş yaptığını da düşünüyorum" dedi.

"Tazminat yükümlülüğü..."

Max Kruse'nin anlaşacağı takımın tazminat ödeme ihtimalinin olduğunu vurgulayan hukukçu Pirşen, "FIFA'nın içinde bulunduğumuz dönemde yayınladığı bazı içerikler var. Taraflara uzlaşma önerildi. Bunun çerçevesinde şeffaflık, samimiyet gibi şeyler var. Bizim pandemi dönemi ödemelerimiz tamamlandıktan sonra uzlaşma prosedürüne uyulmayıp fesih geldi. Biz bunun haksız olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra futbolcu muhtemelen başka bir takımla anlaşmaya çalışacak. Futbolcu riskli bir pozisyona düştü. Kendisi kulüp ararken, 'Daha sonra tazminat yükümlülüğünüz olabilir' şeklinde diğer takımlara biz bunu hatırlatacağız. Gri bir durumun içine düştük. Kendi adına çok ciddi bir risk aldığını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Kolay parayı seçmiş"

"Kolay parayı seçmiş"

Max Kruse'nin feshinin geleceğe duyulan umutsuzluk olabileceğini ifade eden Pirşen, "Şubat ayı sonuna kadar tüm maaşlar ödendi. FIFA öncelikle ülke hukukuna uygun olarak çözülmesini istiyor. Biz de hükümleri esas alarak oyuncuların ücretlerini durdurduk, müsabakalar devam edecek mi bilmediğimiz için. Oyunculara sunum yaptık ve düşünmeleri için süre verdik. Bizim önerdiğimiz modeller adildi. Kruse bana gelse ne yapalım dese 'Sıkıntılı, bence uzak duralım' derdim. Kruse risk almayı tercih etmiş ve kaba tabirle kolay parayı seçmiş. Geleceğe yönelik bir umutsuzluğu olabilir ama o zaman karşılıklı bir anlaşma olur.

Futbolcunun yaptığı tek taraflı. Haklı veya haksız olarak değerlendirilir ama ben kulübümüzün haksız olacağını tahmin etmiyorum. Kulüp olarak dirayetli ve güçlü davranacağız. Bir anlamda da gerçekten kızgınım. Futbolcuyu bizden daha zor bir dönem bekliyor. Futbolcu yabancı olduğu için muhtemelen FIFA'ya gidecektir. FIFA'dan çıkacak kararlara göre CAS'a gidilecektir. FIFA'nın önündeki uyuşmazlık nereye gidecek hep beraber göreceğiz. Bu belki de dünyada yaşanan ilk örneklerden biri olacak. Bizim de elimizde hazır dosyalarımız var. Bizim kulübümüzde bize ulaşmış FIFA'ya giden vs başka bir oyuncu yok. Benim ligde de duyduğum bir şey yok şu ana kadar. 28 futbolcudan biriyle bunu yaşıyorsak bu oyuncu karakterinde sorun olduğunun göstergesidir" diyerek sözlerini noktaladı.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.