AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Organize kötülük operasyonu Dünya Kupası'na mal oldu

Ajansspor Editör
Feride Kara
İlk Yayınlanma : 20 May 2022 - 00:20 / Son Güncelleme : 20 May 2022 - 08:19

FIFA, 2022 Dünya Kupası'nda görev alacak hakemleri açıklarken listede Cüneyt Çakır yer almadı. Türk futbolunun yaşadığı sorunlar hakem seçimlerini etkiledi

Hüseyin Özkök – AJANSSPOR

Türk futbol tarihine kara leke olarak geçen hakem ve gözlemci operasyonunun organize bir kötülük olduğu, Türk futbolunun zaten yerlerde sürünen imajına ve en önemli markasına büyük bir zarar verdiği dün FIFA tarafından açıklanan 2022 Katar hakem listesi sonrası bir kez daha ortaya çıktı.

8 mart hakem operasyonu Çakır'ı vurdu

8 Mart günü yapılan hakem ve gözlemcileri işten el çektirme operasyonunda en büyük şaşkınlık yaratan isim Cüneyt Çakır olmuştu. Türk futbolunun dünyadaki 1 Numaralı markası olan Çakır, olağanüstü kariyerine ve önünde 2022 Dünya Kupası olmasına rağmen birkaç kulüp başkanının egolarına kurban edilmişti. Daha sonra 8 Mart kararını alan MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun istifasının ardından yeniden sahalara dönen hakemler maç yönetmeye başlasalar da bu operasyon Cüneyt Çakır’a Dünya Kupası’na mal old

Cüneyt Çakır listede yer almadı

Daha önce 3 Avrupa Şampiyonası 2 Dünya Kupası katılan uluslararası gözde hakemimiz, 55 Şampiyonlar Ligi karşılaşması, Olimpiyat Oyunları müsabakaları ile çok sayıda kulüp ve milli takımların maçları dahil toplamda yerli yabancı 619 karşılaşmaya çıktı. Türk futbol hakemliğinin en önemli markası 8 Mart organize kötülük operasyonu neticesinde dün FIFA tarafından açıklanan 2022 Dünya Kupası hakem listesinde ne yazık ki yer almadı.

Mac yönetmeyince geride kaldı

Bana göre bunun en büyük sorumluları Cüneyt Çakır’ı kulüplere kurban eden eski TFF Başkanı Nihat Özdemir ile şu anda başkanlığı yürüten Servet Yardımcı’dır. Onların bu operasyona sessiz kalması nedeniyle Çakır Türkiye’de maç yönetemediği için yurtdışında da FIFA ve UEFA uygulamaları nedeniyle Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi çeyrek ve yarı finalleri ile Dünya Kupası Play-off turu gibi önemli organizasyonlarda düdük çalamadığı için oluşan maç eksikliği diğer hakemlere göre geride kalmasına neden oldu.

TFF, Türkiye'yi temsil eden Çakır'a bu kötülüğü nasıl yaptı!

FIFA Cüneyt Çakır’a çok değer vermesine karşın adil davranmak zorundaydı ve Türk hakemi 36 hakemden oluşan 2022 Dünya Kupası listesine alamadı.  Oysa operasyon öncesi tecrübeli hakemin birçok uluslararası müsabaka yönetmesi ve akabinde de Katar’a gitmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Çünkü operasyon öncesinde açıklanan aday hakemler listesinde yer almaktaydı. Türkiye Futbol Federasyonu kendisini ve ülkeyi dünyada başarıyla temsil eden bir insana hangi motivasyonla bu kötülüğü yaptı, bunu günün birinde tarih elbette yazacaktır.