Orkun Kökçü, OneLove Kaptanlık Pazubandını Takmayacak

İsa Kethüda
13.03.2023 - 09:25 | Son Güncellenme: 13.03.2023 - 09:39

Hollanda Ligi takımlarından Feyenoord forması giyen milli futbolcu Orkun Kökçü, Ajax ile oynanacak maçta OneLove kaptanlık pazubandını takmayacağını söyledi.

DIŞ HABER - AJANSSPOR

Hollanda Ligi ekiplerinden Feyenoord forması giyen milli futbolcu Orkun Kökçü, Ajax ile oynanacak maçta OneLove kaptanlık pazubandını takmayacağını açıkladı.

Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu (KNVB), önümüzdeki hafta sonu için ligde oynanacak maçlarda takım kaptanlarının OneLove bandını takmaları ile ilgili bir kampanya başlatacakları belirtildi.

Orkun Kökçü, OneLove bandını takmayacak

19 Mart Pazar günü Ajax ile deplasmanda karşılaşacak Feyenoord'da Orkun Kökçü, OneLove bandını takmayacağını ancak Classic'te takım kaptanı olacağını açıkladı.

İlgini Çekebilir
Jorge Jesus suskunluğunu bozdu: "Ayrılığı..."
Habere Git

"OneLove grubunun farklı bir amaçla kurulduğuna dair bir his var içimde"

Konuyla ilgili bir açıklama yapan milli futbolcu, "Eylemi her halükarda destekliyorum: ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı. Ama OneLove grubunun farklı bir amaçla kurulduğuna dair bir his var içimde.

"Onu destekleyecek bir şeyler bulmalıyız"

Bence kulüp ile onu destekleyecek bir şeyler bulmalıyız, ama farklı bir şekilde. Bu, eğitmen, genel müdür ve basın ekibi ile tartışılacak bir konu" şeklinde konuştu.

AZ Alkmar maçında da takmamıştı

Başarılı futbolcu, geçen yıl AZ Alkmar ile oynanan karşılaşmada da OneLove pazubandını takmayı reddetmişti. Öte yandan, bu sezon Hollanda devi ile 33 maça çıkan Kökçü, 10 gol ve 2 asist kaydetti.

İlgini Çekebilir
Kara Kartal'ın yıldızına talip çıktı! 10 milyon Euro...
Habere Git

Bilindiği üzere, 2022 Dünya Kupası'na katılan Avrupa'dan 7 milli takım kaptanının ırk, ten rengi, cinsel yönelim, kültür, inanç, milliyet, cinsiyet, yaş ve "diğer tüm ayrımcılık şekilleri"ne karşı farkındalık yaratmak için Katar'daki maçlarda takmak istedikleri "OneLove" kollukları fikri direkten dönmüştü.

Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA), takım kaptanlarının söz konusu kol bandı ile maçlara çıkmasının sarı kart ile cezalandırılacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından kaptanlar büyük tepki almalarına rağmen geri adım atmak zorunda kaldı. 

OneLove kol bandı nedir ve FIFA neden yasakladı?

Peki, etkinliğe ev sahipliği yapan Katar'ın LGBTQ+ karşıtı yasalarını protesto etmek için takılması planlanan OneLove kol bandı nedir ve FIFA neden yasakladı?

OneLove kollukları ilk olarak 2020'de Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu (KNVB) tarafından ayrımcılık karşıtı bir kampanyanın parçası olarak başlatıldı. Kampanyada ırk, ten rengi, cinsel yönelim, kültür, inanç, milliyet, cinsiyet, yaş ve diğer tüm ayrımcılık şekillerine karşı çıkıldı.

Kalp şeklinde bir gökkuşağı bayrağının ortasında 1 rakamının yer aldığı kolluğun her iki yanında "One Love" yazısı ve altında el yazısı ile "football connects" (futbol bağ kuruyor) kelimeleri yer alıyor.

İlgini Çekebilir
Aslan'a Mertens'ten kötü haber!
Habere Git
Senin için hazırladığımız haberler