• Diğerleri

Osman Kavala kimdir? Kaç yaşında ve ne iş yapar?

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den serbest bırakılmasını talep ettiği Osman Kavala kimdir? Sosyal medyada gündeme düşen ve isminin sıkça yazıldığı Osman Kavala hakkında vatandaşlar araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. Neden ABD serbest kalmasını istedi ve neden tutuklu gibi araştırmalar sürüyor. Bazı İnternet kullanıcıları ise Osman Kavala ne iş yapar, nereli, nerede hapis yatıyor, nerede çalışıyor gibi araştırmalar yapıyor. Daha önce nerede çalıştı, yazıları, kitapları, İşte tüm detaylar...
28 Temmuz 2020 00:16- Son Güncelleme - 28 Temmuz 2020 00:19
Google news abonelik

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den serbest bırakılmasını talep ettiği  Osman Kavala kimdir? Sosyal medyada gündeme düşen ve isminin sıkça yazıldığı Osman Kavala hakkında vatandaşlar araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. Neden ABD serbest kalmasını istedi ve neden tutuklu gibi araştırmalar sürüyor. Bazı İnternet kullanıcıları ise Osman Kavala ne iş yapar, nereli, nerede hapis yatıyor, nerede çalışıyor gibi araştırmalar yapıyor. Daha önce nerede çalıştı, yazıları, kitapları.. İşte tüm detaylar...

Osman Kavala, lise eğitimini 1975'te İstanbul'da Robert Lisesi'nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde işletme, Manchester Üniversitesi'nde ekonomi üzerine lisans eğitimi aldı. New York'taki The New School for Social Research'te doktora eğitimine başladı ancak 1982'de babası Mehmet Kavala'nın ani ölümü sonrasında İstanbul'a döndü ve ailesinin işlerini devraldı.

Osman Kavala 1982'de Türkiye'ye döndükten sonra farklı yayınevlerinin kuruluşunda aktif rol aldı. 1983 yılında İletişim Yayınları’nın, 1985 yılında da Nazar Büyüm ve Selahattin Beyazıt’la birlikte Ana Yayıncılık’ın kurucu ekibi içinde yer aldı. Ana Yayıncılık, Britannica Ansiklopedisi’nin Türkçe versiyonu AnaBritannica’yı, Britannica Compton’s’u ve Temel Britannica’yı yayımladı. Osman Kavala hâlen Aras Yayıncılık'ta yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

957 Paris doğumlu olan Kavala, İstanbul Robert Lisesi'ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Babası Mehmet Kavala'nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubu'nda yönetici olarak çalışmaya başlayan Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa'da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Ronald öyle bir gol attı ki! Herkes tekrar tekrar izledi