Oyuncu değişikliğinden hükmen yenilgi! TFF neyi bekliyor?

Van Spor haberleri... TFF 2. Lig ekiplerinden Van Spor, Kırşehir Belediye Spor'a deplasmanda 1-0 yenildikleri maçta ev sahibi ekibin oyuncu değişikliği kuralı ihlali yaptığı nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu'na başvurmuştu. Ancak başvurunun üzerinden yaklaşık 1 ay gibi bir süre geçmesine rağmen TFF henüz değerlendirmeye almış değil. İşin ilginç yanı TFF'nin internet sitesinde yer alan maçın detaylarında Kırşehir'in 5 oyuncuyu 4 defada değiştirdiği açık şekilde yer alıyor.
30 Kasım 2020 16:02- Son Güncelleme - 30 Kasım 2020 16:20
Google news abonelik

Hüseyin Özkök-AJANSSPOR

Misli.com 2. Lig Kırmızı Grup’ta 31 Ekim günü Kırşehir’de oynanan ve ev sahibi takımın 1-0 galibiyeti ile sonuçlanan Kırşehir Belediye Spor-Van Spor müsabakasında oyuncu değişikliği kuralı ihlali yapan ve 5 oyuncu değişiklik hakkını oyun içinde 4 defada gerçekleştiren ev sahibi takımı hükmen yenilgi bekliyor.

Henüz değerlendirilmeye alınmış değil

Karşılaşmanın ardından 3 Kasım günü Türkiye Futbol Federasyonu’na rakibin hükmen mağlup sayılması için itiraz başvurusu yapan ve durumu tüm ayrıntılarıyla ileten Van Spor kulüp yöneticilerinin bu başvurusu aradan geçen yaklaşık 1 aya rağmen TFF Yönetim Kurulu tarafından henüz değerlendirilmeye alınmış değil.

İşin ilginç yanı Türkiye Futbol Federasyonu internet sitesinde yer alan maçın detaylarında Kırşehir Belediye Spor’un 5 oyuncuyu 4 defada değiştirdiği açık şekilde yer alıyor. Ev sahibi takım, maçın tek golünü atan Üstün Bilgi’nin sakatlanarak 23. Dakikada oyundan çıkmasının ardından 59’da 1 75’de 1 ve 83. Dakikada 2 oyuncu daha değiştirerek kuralı açıkça ihlal ederken maçın 4. hakeminin de durumun farkına varıp ev sahibini uyarmadığı anlaşılıyor.

Hükmen yenilgi ve kural hatası nedeniyle maç tekrarı gibi konularda tek yetkili organ Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu. Van Spor’un itiraz dilekçesini TFF’ye iletmesinin ardından ilk toplantısını 12 Kasım günü yapan Yönetim Kurulu, bu başvuruyu o toplantıda değerlendirmeye almazken neredeyse 1 ay geçmesine rağmen konuyu hala gündemine almadı.

Futbol Müsabaka Talimatı Hükmen Yenik Sayılmaları düzenleyen 22. Maddesi ğ bendine göre “TFF’nin, müsabakalar için çıkardığı düzenleme hükümlerinin müsabaka sonucuna etki edecek şekilde ihlal edilmesi” hükmen yenilgi sebebi sayılıyor.

Takımlara geçici olarak 5 oyuncu değişikliği hakkı tanımıştı

Futbol kurallarını belirleme veya değiştirme yetkisine sahip tek kurum olan IFAB, Covid-19 salgını sonrası Yönetim Kurulu kararıyla 2020/21 sezonu sonuna kadar tüm takımlara geçici olarak 5 oyuncu değişikliği hakkı tanımıştı. Kuralın kalıcı olması için FIFA’nın IFAB’a başvuru yapması ve yılda 1 kez toplanan IFAB İcra Kurulu’nun kalıcı değişiklik kararını alması gerekiyor.

Van Spor'un itirazı şu şekilde:

Van Spor'un itirazı şu şekilde:

MÜSABAKA İTİRAZ AÇIKLAMASI

İlgili müsabakada; TFF 2.Lig Müsabakaları Statüsü, Futbol Müsabaka Talimatı ve 2020-2021 Oyun Kuralları uyarınca Kırşehir Belediyespor tarafından “Hükmen Yenik” sayılma şartlarını gerektiren olay gerçekleşmiştir.

Şöyle ki; Kırşehir Belediyespor-Van Spor Futbol Kulübü müsabakasına dair Türkiye Futbol Federasyonu Resmi internet sitesinde yer alan detay sayfasında (https://www.tff.org/Default.aspx?pageID=29&macId=220116) görüleceği üzere, ev sahibi Kırşehir Belediyespor takımı 23, 59, 75 ve 83.dakikalarda olmak üzere; oyunun her iki yarısında ve aktif olarak oynandığı süreler dahilinde 4 kez oyunun durdurulmasına neden olup 5 oyuncu değişikliği yapmıştır.

TFF 2.Lig Müsabakaları Statüsü Madde 11’de oyuncu değişikliği ile ilgili olarak prosedürün  nasıl  uygulanacağı,  takımların  oyuncu  değişiklik  haklarını  nasıl kullanabileceğine  dair  kural  ve  sınırlar  net  bir  şekilde  tarif  edilmektedir: 

TFF 2.Lig Statüsü’nde yer alan bu maddenin dayanağı ise futbolun kurallarını belirlemekte ve değiştirmekte yetkili tek kurum olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulunun (IFAB) 8 Mayıs 2020’de açıkladığı “Oyuncu Değişikliği” kuralındaki geçici uygulama kararıdır.

FIFA’nın müracaatını değerlendiren IFAB, belirli standartlar koyarak Mayıs 2020 tarihli toplantısında pandemi döneminde 5 oyuncu değişikliğine onay vermiştir. 

Bu  değişiklikle,  pandemi  sürecinde  takımların  kadro  nedeniyle  yaşadığı sıkıntıları azaltmak, yeterli hazırlık şansı bulamamış sporcularda yorgunluk ve sakatlık ihtimalini düşürmek hedeflenmiştir. 

Aynı zamanda ilave bu iki değişiklik hakkı ile birlikte maçın sürekli durmasına engel  olmak  ve  takımların  bu  değişiklikleri  amacından  saptırarak,  taktiksel yaklaşım  amacıyla  kullanmalarını  önlemek  için  de oyunu  en  fazla  3  defa durdurma şartı getirilmiştir.

Ülke Federasyonumuz da bu kuralın ülkemizde de uygulanmasını uygun görmüş ve  herhangi  bir  aksaklığa  ve  yanlış  anlamaya  mahal  vermeyecek  şekilde açıklayıcı ifadelerle Lig Statülerine ilave etmiştir.

Görüleceği  üzere  Kırşehir  Belediyespor  takımının,  TFF  2.Lig  Müsabakaları Statüsü  Madde  11’de  açıkça  ifade  edilen; “TFF’nin  koyduğu  kural  ve düzenlemelere aykırı” şekilde davranarak ihlalde bulunduğu aşikârdır.  

Statüde belirtilen madde itibarıyla “müsabaka esnasında en fazla 3 defada yapılabilir” kuralı bahsi geçen maçta bariz bir şekilde ihlal edilmiş, dolayısıyla ev sahibi takımın maçın 75. dakikasındaki değişiklikle, yeni bir oyuncu değişikliği için oyunu durdurma hakkının kalmadığı kesinleşmiştir. Buna  rağmen  Kırşehir  Belediyespor,  83.  dakikada  oyunun  tekrar durdurulmasına  neden  olmuş,  aynı  anda “TFF’nin  koyduğu  kural  ve düzenlemelere aykırı” olarak 2 oyuncu değişikliği daha yapmıştır.  

 

Fiziksel  performans  olarak  daha  diri  iki  oyuncusunu  daha  oyuna  alıp, performans  olarak  düşmüş,  belki  de  sakatlanıp  maça  devam  etme  şansı kalmamış  iki  oyuncusunu  kenara  almıştır.  Dolayısıyla  hem  fiziksel  hem  de taktiksel olarak hak etmediği bir avantaj elde etmiş, oyunun kalan dakikalarında adil  olmayan  şekilde,  oyunun  gidişatını  kendi  lehlerine  önemli  ölçüde etkileyecek bir kazanım elde etmişlerdir.

Ayrıca bu ihlalin gerçekleşmesinde harici hiçbir kişi ya da etken söz konusu olmamıştır. Sezon başı yayınlanmış olan 2.Lig Müsabaka Statüsünü bilmek ve uygulamakla yükümlü olan teknik ekibin planlaması, rızası ile statüye aykırı olan bu değişiklikler yapılmıştır. O kadar ki teknik kulübede bulunan yönetici bizzat altını imzalayarak hakeme teslim ettiği oyuncu değiştirme evrakıyla bu talebini yazılı olarak iletmiş ve uygulanmasını istemiştir. 

Kulübede bulunan idari kişilerin talimatları bilmesi, uygulayıcısı olması gerektiği bilinen  bir  durumdur  ve  yaptıkları  hatalar  kendi  kulüplerini  bağlar.  Maçın hakemlerinin idari kişilerin yaptığı, idari hataları düzeltme gibi bir görevleri olmadığı gibi, hakemlere bu konuda verilmiş bağlayıcı yazılı veya sözlü herhangi bir talimat da yoktur.

Takımımız Van Spor Futbol Kulübü ise maçı 16. dakikadan itibaren 1-0 yenik götürmesine rağmen, TFF 2.Lig Müsabakaları Statüsü 11. Maddesine uygun davranarak 5 oyuncu değişiklik hakkını kurallara uygun şekilde, herhangi bir ihlale sebebiyet teşkil etmeden gerçekleştirmiştir. Madde 11’in ilk bendinde belirtilen “devre arasında yapılacak değişiklikler hariç müsabaka esnasında en fazla 3 defada oyuncu değişikliği yapılabilir” kuralına riayet ederek, 5 oyuncu değişiklik  hakkının  3’ünü  müsabaka  esnasında;  2’sini  ise  devre  arasında gerçekleştirmiştir.

Görüldüğü üzere;

Futbol Müsabaka Talimatı’nın 22. Maddesi’nin HÜKMEN YENİK SAYILMALAR başlıklı “ğ” bendi bu hususları çözüme kavuşturmak adına oldukça nettir ve TFF’nin düzenleme hükümlerine uymayan takımların hükmen yenilgiyle cezalandırılmasını emretmektedir.

Futbol Müsabaka Talimatı Madde: 22
HÜKMEN YENİK SAYILMALAR

-ğ “TFF’nin, müsabakalar için çıkardığı düzenleme hükümlerinin müsabaka sonucuna etki edecek şekilde ihlal edilmesi, ”Söz konusu durum sadece 2.Lig Müsabaka statüsüne aykırı olmakla kalmayıp; oyunun adil olma ruhuna aykırı gelişmesine de sebebiyet vermiştir. Futbol oyununun kurallarını belirleyen IFAB tarafından yayınlanan Oyun Kuralları Kitabı’nda Kuralların Felseferi ve Ruhu bölümünde(TFF internet sitesi, 11. Sayfa) belirtilen adil oynanması mottasına da son derece aykırılık teşkil etmektedir:

Futbolu güzel kılan, onun adil olmasıdır. Çünkü Kırşehir Belediyespor takımı, 83. dakika  itibarıyla  haksız  oyuncu  değişikliği  uygulayarak  hem  de  2  oyuncu değişikliğini bir arada yaparak hem TFF statüsüne hem de futbolun adaletine dair önemli bir ihlal yapmıştır. 

Maçın kalan süresinde, 2 yeni oyuncunun sahaya yansıttığı taktiksel ve fiziksel avantajı kullanmış, oyunun son bölümlerinde skoru koruma adına direnç elde etmiştir. Bu durum tüm kurallara sadık kalarak müsabakaya devam eden, skor olarak geride kalan ve oyunun son dakikalarında üstünlük kurmaya çalışan takımımız Van Spor futbol Kulübü’nün aleyhine tezahür etmiştir.

Profesyonel  Futbol  Disiplin  Kurulu  tarafından  farklı  dönemlerde  gerek MÜSABAKA STATÜSÜ gerek Futbol Müsabaka Talimatı hükümlerine uymayan kulüplere dair verilen cezalar açıktır ve tamamında hükmen mağlubiyet kararı verilmiştir. 

1-AKHİSARSPOR   Kulübünün,   18.01.2019   tarihinde   oynanan AKHİSARSPOR-BEŞİKTAŞ  A.Ş.  Spor  Toto  Süper  Lig  Lefter Küçükandonyadis  Sezonu  müsabakasında,  müsabaka  isim  listesinde oyuncu uygunluğu taşımayan futbolcuların TFF tarafından belirlenmiş sayıdan fazla olmasından dolayı takdiren (0-3) HÜKMEN MAĞLUP SAYILMASINA karar verilmiştir.

2-Kasımpaşa  A.Ş.'nin,  30.01.2017  tarihinde  oynanan  ADANASPOR A.Ş. - KASIMPAŞA A.Ş. Spor Toto Süper Lig Turgay Şeren Sezonu müsabakasında,  müsabaka  isim  listesinde  yabancı  uyruklu futbolcuların  TFF  tarafından  belirlenmiş  sayıdan  fazla  olmasından dolayı  Futbol  Müsabaka  Talimatı'nın  22/d  Maddesi  uyarınca  (3-0) HÜKMEN MAĞLUP SAYILMASINA karar verilmiştir.

3-CESAR GRUP ÜMRANİYESPOR Kulübünün, 02.11.2019 tarihinde oynanan   EKOL   GÖZ   MENEMENSPOR-CESAR   GRUP ÜMRANİYESPOR  TFF  1.  Lig  müsabakasında,  müsabaka  isim listesinde oyuncu uygunluğu taşımayan futbolcuların TFF tarafından belirlenmiş  sayıdan  fazla  olmasından  dolayı  Futbol  Müsabaka Talimatı’nın  22/d  maddesi  uyarınca  (3-0)  HÜKMEN  MAĞLUP SAYILMASINA karar verilmiştir.

4-Gaziantepspor Kulübü'nün, 10 Şubat tarihinde oynanan Trabzonspor-Gaziantepspor  müsabakasında,  yabancı  uyruklu  futbolcuların  TFF tarafından  belirlenmiş  sayısının  müsabaka  esnasında  aşılmasından dolayı takdiren (4-0) hükmen mağlup sayılmasına karar verilmiştir.

Görüleceği üzere,

Oyun kurallarını belirleyen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu(IFAB)’nun pandemi sürecinde takımların kadro nedeniyle yaşadığı sıkıntıları azaltmak amacıyla 8 Mayıs 2020 tarihinde sirküler yayınlayarak 5 oyuncu değişikliği hakkı getirmesi, kulüpler tarafından ihlal edilerek suiistimal edilecek bir konu değildir. Kırşehir Belediyespor’un futbolun ruhuna, adil oyun kavramına, hepsinden öte ulusal federasyonların belirlediği talimat ve statülere aykırı davranarak haksız sayıda oyuncu oynatması davranışlarından dolayı Futbol Müsabaka Talimatı’nın 22. Maddesinin “ğ” bendi gereği hükmen yenik sayılması gerekmektedir.

Bu  itibarla  Vanspor  Futbol  Kulübü  olarak  talebimiz,  Futbol  Müsabaka Talimatı’nın 22. Maddesinin “ğ” bendi gereği, rakibimiz Kırşehir Belediyespor’un yapmış olduğu bu statü ihlali neticesinde hükmen yenik sayılarak, tarafımıza hükmen galibiyetin tescil edilmesidir.

Gereğini saygılarımızla arz ederiz.

VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ