Özdemir: "11 yabancıya 'Evet' diyemem"

12 Temmuz 2020 12:08- Son Güncelleme - 12 Temmuz 2020 12:12
Google news abonelik

Yabancı sınırı eleştirilerine cevap veren Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, "Kulüplerin hepsinin görüşü alındı ama birçoğu sahaya 11 yabancıyla çıkmak istiyor. Ben buna ‘Evet' der miyim! Sahaya 11 yabancı çıkamaz. Ona göre proje yapsınlar. Altyapıya önem versinler" dedi.

TFF Başkanı Nihat Özdemir yeni yabancı kuralı ile ilgili Akşam Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. Başkan Özdemir kulüplerin görüşünün alındığını ancak sahaya 11 yabancı oyuncu ile çıkmaya onay veremeyeceklerini söyledi.

"Herkes kendine çeki düzen versin, toparlansın"

TFF Başkanı Özdemir, "İlk sene sözleşme sayısını düşürmedik. Gelecek sezon 12’ye düşürdük. Kulüplerin ellerindeki yabancılar nedeniyle, zorda kalmasını istemedik. Ama bundan sonra ona göre transfer yapsınlar. Artı yabancı transfer etmek zorunda değiller. Biz bu değişiklikle altyapıyı hedef gösteriyoruz. Altyapıya önem versinler. 3 senelik bir proje sunduk ki herkes kendine çeki düzen versin, toparlansın" şeklinde konuştu.

"Son maça seyirci almamız imkansız"

Yedek futbolculara maske taktırmakta bile zorlandıklarını ifade eden Özdemir, "Bir takım şampiyonluğu garantilese de son maça seyirci almamız imkansız. Futbolcular bile protokole uymuyor. Üzülerek ceza kesiyoruz ama yedeklere maske bile taktırmakta zorlanıyoruz.

Maçlar gayet güzel gidiyor. Güzel maçlar oluyor. Futbol adına çok çekişmeli bir dönem yaşıyoruz. İnşallah 3 hafta kaldı, hayırlısıyla tamamlayacağız. Taraftarın bu keyfi statta yaşamasını isterdim ama bu mümkün değil. Biz taraftar almak istesek de zaten devlet izin vermez. Böyle bir riski almamız zaten mümkün değil. Sonra Allah korusun bir salgın çıkarsa futbolun üzerine yıkılır. Şampiyonluk maçında taraftarı stada alıp da kontrol etmek imkansız bir şey. Bırakın taraftarı futbolcuları, yöneticileri bile protokole uydurmakta zorlanıyoruz. Üzülerek bir sürü ceza uygulamamıza rağmen uymayanlar var. Yedek oyuncular bile maske takma kuralına uymuyor. Bu sezon hayırlısıyla, seyircisiz şekilde tamamlanacak" ifadelerini kullandı.

Yabancı sınırı nasıl olacak?

TFF'den yapılan açıklamaya göre, Süper Lig kulüpleri 2020-2021 sezonunda en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme imzalayabilecek. Kotayı dolduran kulüpler için en az 1 yabancı oyuncu, 1 Ocak 1996 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması şartı getirildi.

Kadroda bulunan 14 yabancı futbolcudan sadece 8'i müsabakaya devam eden kadroda aynı anda sahada yer alabilecek. 2020-2021 sezonunda 21 kişilik müsabaka isim listesinde altyapıdan yetişmiş 1 Ocak 1998 ve daha sonra doğmuş bir futbolcu bulundurulması zorunlu olacak.

2021-2022 sezonu

Sözleşme sayısı: 12 (En az 1 tanesi 23 yaşından küçük)

Sahada yabancı: 7 İlk 11’de altyapıdan yetişmiş, 21 yaşın altında en az 1 oyuncu.

2022-2023 sezonu

Sözleşme sayısı: 10 (En az 1 tanesi 22 yaş altı)

Sahada yabancı: 6 İlk 11’de altyapıdan yetişmiş 21 yaşın altında en az 2 oyuncu.

Yarım metreden öyle bir gol kaçırdı ki...