AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Bayern Münih Pandemide de Kâr Etmeyi Başardı

Ajansspor Editör
Salim Manav
İlk Yayınlanma : 29 Nis 2022 - 11:16 / Son Güncelleme : 29 Nis 2022 - 12:29

Bayern Münih, tüm maçlarını seyircisiz oynadığı 2020-21 sezonunda da kâr etmeyi başardı. Sloganı Mia San Mia olan Bayern'ın sırrı gelirinden fazla harcamamak. İşte örnek kulüp...

AJANSSPOR HABER

Almanya Bundesliga'da üst üste 10 kez şampiyonluğunu ilan eden Bayern Münih, kulüp yapısıyla belki de dünyanın 1 numaralı örneği. 70'lerden bu yana, eski futbolcuların yönetiminde yer alması modelini seçen Bayern, sportif başarının yanı sıra mali yapısıyla da bir istikrar abidesi. Öyle ki kulüp, bir tam sezonu seyircisiz geçirdiği pandemi de dahi kâr etmeyi başardı. Çünkü o 'Mia San Mia'! Yani 'Biz kimsek, oyuz' diyor Alman devi.

Deloitte'nden kulüp raporu

Her yıl 'Para Ligi Raporu' yayınlayan Deloitte firması, yeni bir çalışmaya imza attı. Firma artık kulüp bazlı raporlar da hazırlamaya başladı ve bunun ilk örneği de FIFA kulüpler sıralamasının 1 numarası Bayern Münih oldu. Raporda kulübün sportif ve mali tablolarından sosyal medya etkinliğine kadar bir çok bilgiye yer verildi.

Raporun öne çıkan bazı önemli bilgileri şöyle:

Bayern Münih iki sezondur az da olsa kâr etmeye devam ediyor.

Kulübün resmi açıklamasına göre:

• 2020/21 sezonu için faaliyet karı 5 milyon Euro (vergi öncesi) ve 1.9 milyon Euro (vergi
sonrası) olarak gerçekleşti.

• 2019/20 sezonu: faaliyet karı 17 milyon Euro (V. Öncesi) ve 9.8 milyon Euro (vergi sonrası)

• Özkaynak oranı %72,3 (toplam özkaynak / toplam varlıklar)

Kazandığından fazlasını harcamıyor

Peki Bayern Münih, nasıl oldu da pandemi gibi dünya ekonomisini de alt üst eden bir süreçten küçük de olsa kâr ederek çıktı? Raporda bunun için iki temel neden ortaya konuluyor:

• Sportif başarı anlamında mükemmel bir sene geçirmiş olmak

• Kazandığından fazlasını harcamama ilkesine daima sadık kalmak

Pandemi sezonunda 611.4 milyon Euro

Pandemi olmasa kuşkusuz kulübün kârı daha yüksek olacaktı. Deloitte raporuna göre olağanüstü sportif başarıya rağmen, Covid-19 Bayern Munich’in gelirlerini ciddi şekilde olumsuz etkiledi. Ancak yine de bizim kulüplerimiz Bayern'in elde ettiği gelirin yanından yöresinden dahi geçemez!

İşte Covid-19 gölglesindeki Bayern tablosu:

• 2011 yılında 368 milyon Euro gelire ulaşan kulübün 2020/21'deki geliri 611.4 milyon Euro oldu.

• Deloitte Futbol Para Ligi’nde pandemi gölgesinde geçen son 2 sezon üst üste, Real Madrid ile birlikte 600 milyon Euro gelir barajını geçebilmiş iki kulüpten biri.

• 2020/21 sezonunda bütün maçlarını seyircisiz oynadı.

• 2019/20 sezonunda bu oran %30 olarak gerçekleşti.

• 2020/21 Bundesliga yayın gelirlerinin genelinde çok büyük olmasa da düşüş yaşandı.

• Bir önceki sezonun Şampiyonlar Ligi ve Almanya DFB Kupası finallerinin takip eden sezonda oynanması, gelirlerin dönemler arasında kaymasına sebep oldu.

En büyük geliri ticariden

Bayern Münih'in gelirindeki en büyük pay ticari. 2020-21 sezonundaki 611.4 milyon Euro'luk gelirin yüzde 56'sı yani 345 milyonu ticari kalemlerden sağlandı. Naklen yayın geliri 254 milyon Euro (%42) ile ikinci sırada yer aldı. Seyircisiz oynanmasına rağmen kulüp maç günü 11 milyon 700 bin Euro'luk (%2) gelire ulaştı. Seyircili oynanan sezonlarda Bayern'in maç günü gelir oranı yüzde 14-17 arasında geziniyordu. Pandemi olmasaydı kulübün muhtemel maç günü geliri 20 milyon Euro'ya yaklaşacaktı. Bu da toplam geliri yaklaşık olarak 630 milyon Euro'ya yanaştıracaktı.