AjanssporAjansspor uygulamasını indir

IFAB'dan futbolda 5 oyuncu değişikliğine kalıcı onay

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 27 Eki 2021 - 20:17 / Son Güncelleme : 27 Eki 2021 - 22:02

IFAB, futbol takımlarına pandemi döneminde getirilen 5 oyuncu değiştirme hakkının kalıcı olması konusunda önemli bir adım attı. Detaylar haberimizde...

Hüseyin Özkök-AJANSSPOR

Futbolda oyun kurallarını değiştirme ve yenilerini uygulama yetkisine sahip tek kurum olan IFAB'ın bugün gerçekleştirilen Teknik Kurul toplantısında, 5 oyuncu değişikliği hakkı masaya yatırıldı. Takımlara pandemi döneminde tanınan 5 oyuncu değişikliği kuralının kalıcı olması için 25 Kasım'da yapılacak IFAB Yönetim Kurulu'na tavsiyede bulunulması kararı alındı.

Son karar konfederasyonlara bırakılacak

Yönetim Kurulu toplantısında bu tavsiye kabul edildiği takdirde kurul bunu onay için Şubat ayı sonu veya Mart ayı başında yılda bir kez toplanan İcra Kurulu'na gönderecek. Bu değişikliğin kalıcı olarak uygulanma teklifi onaylandığı takdirde 1 Haziran'dan itibaren artık futbolda 5 oyuncu değişikliği kalıcı ama opsiyonel olacak. Çünkü IFAB Teknik Kurulu, isteyen federasyon veya konfederasyonların 3 oyuncu değişikliği uygulamasını sürdürebileceklerini bildirdi.

Premier Lig 5 oyuncu değişikliğini bıraktı

Pandemi döneminde takımlara kolaylık sağlaması için geçici olarak uygulanmaya başlayan 5 oyuncu değişikliği kuralı, tüm dünyada olumlu karşılanmış ve çok sayıda ülkede federasyonlar, kulüpler ve ligler bu kuralın kalıcı hale getirilmesi gerektiği açıklamalarında bulunmuşlardı. IFAB CEO'su Lukas Brud, Alman Sportschau sitesine yaptığı açıklamada, tüm futbol dünyası tarafından istenen bir şeyi IFAB'ın uygulamaması için bir neden olmadığını söyledi. İngiltere Premier Lig ise 5 oyuncu değişikliği kuralını uygulamayan tek lig.

Önceleri 2 oyuncu değiştirilebiliyordu

Oyuncu değişikliği futbolun ilk yıllarında yalnızca sakatlıklarda uygulanıyordu. 1967 yılında 2 değişikliğe izin verildi. 1994'de 2 değişikliğe ekstra olarak kaleci değişikliği eklenirken, 1995'te 3 oyuncu değişikliği izni çıktı. Elemeli maçlarda ekstra oyuncu değişikliğine ise 2018 yılında onay verildi.

25 dakikalık devre arası kabul görmedi

IFAB Teknik Kurulu ayrıca, CONMEBOL tarafından maçların devre aralarının 15 dakikadan 25 dakikaya çıkartılması teklifinin ise, oyuncuların soğuyup sakatlığa açık hale gelme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle kabul edilmediğini açıkladı.