beIN Trio ekibi, Kerem-Icardi penaltısını değerlendirdi: "Tekrar edilmeliydi"

İsa Kethüda
27.09.2023 - 10:09 | Son Güncellenme: 27.09.2023 - 10:18

BeIN Trio ekibi, Galatasaray'ın İstanbulspor karşısında kazandığı penaltı pozisyonunu yorumladı. Kerem'in Icardi'yle paslaştığı penaltı pozisyonunun tekrarlanması gerektiği görüşünde birleşildi.

beIN Trio ekibi, Kerem-Icardi penaltısını değerlendirdi: "Tekrar edilmeliydi"

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray'ın İstanbulspor'u 1-0 yendiği maçta en çok konuşulan olaylardan biri de Kerem ve Icardi'nin penaltı organizasyonuydu. 35. dakikada kazanılan penaltı atışı için Kerem topun başına geldi. Yıldız oyuncunun paslaşarak kullandığı penaltıyı Icardi, yandan dışarı attı. BeIN Sports Trio ekibi, penaltı atışının tekrarlanması gerektiği konusunda birleşti. 

İşte Deniz Çoban ve Bahattin Duran'ın konuyla ilgili yorumları: 

Deniz Çoban: İlgniç bir organizasyon. Organizasyon başarıya ulaşmadı. Penaltı vuruşunun şartları nedir? Top penaltı noktasına konulacak. Bütün oyuncular topa 9.15 metre uzakta ve topun gerisinde olacaklar. Kaleci kale çizgisi içerisinde. Çizgiye basacak şekilde duracak. Atışı yapacak oyuncu belirlenecek. Hakemin işaretiyle vuruş yapılacak. Top açık şekilde ileriye doğru hareket ettiğinde oyunda olacak. Bütün şartları hakem Abdülkadir Bitigen sağladı. Kerem topa doğru geldi ve topu ileri doğru hareket ettirdi. Bütün koşullar yerine geldi. 

Bahattin Duran: Abdülkadir Bitigen de haklı olarak oyunu devam ettirdi. Kerem bıraktı, Icardi vurdu top yandan auta gitti. 

Oyun da kale vuruşuyla başladı. Bu tip vuruşları daha önce de gördük. Messi-Suarez yaptı. Neymar kullanıyor, Icardi gol buldu PSG'de. Atış nizami. Her şey doğru yapıldı. 

İlgini Çekebilir
Jorge Jesus istemedi, İsmail Kartal'ın kilit ismi oldu!
Habere Git

Deniz Çoban: "Çizgiye basmak ihlal"

Deniz Çoban: Burada her iki takımdan da  ihlal yapan oyuncular var. Çizgiye basmak ihlal.

Bahattin Duran: Kerem topa vurdu, direkten döndü. Erken giren oyuncu vurdu gol oldu. Vuruşu kullandığı anda ofsayttaki tespit gibi VAR hakemi oyunu durduruyor. Icardi'nin ayağına bakacaklardı. İzdüşüm yapmıyorlar. 

Deniz Çoban: Çizginin gerisinde olursa, çizgiye basmıyorsa ofsayt tespiti yaparken vücut önde tespiti yapıyoruz ya penaltı atışında bunu demiyoruz. Ayağıyla basacak olması lazım. Ayağını kaldırıp bir metre içeriye götürse bile zemine basmadığında o ihlal sayılmıyor. 

İlgini Çekebilir
Galatasaray'dan Sacha Boey'a yeni sözleşme!
Habere Git

Bahattin Duran: "Icardi'nin sahaya basan ayağı çizgide"

Bahattin Duran: UEFA'nın tavsiyesi bu. Icardi'nin bir ayağı havada, vücudu da önde. Ama buna bakmıyoruz. Icardi'nin sahaya basan ayağı çizgide hatta yayın içinde. Bu topta Kerem pası verdiğinde Icardi'nin vuruşu gol olsaydı VAR kontrolü yapılacaktı ve oyun endirekt serbest vuruşla başlayacaktı. Icardi cezasahasına erken girip vuruş gol olduğu için. 

Deniz Çoban: Vuruş yapılırken ceza sahasına iki takımdan da oyuncular ihlal yaparak girerlerse penaltı vuruşunun tekrarı gerekir. Fakat hem ülkemizde hem Avrupa'da hem dünyada bu tarz ihlaller çok titiz değerlendirilip cezalandırılmıyor. Kerem geldi topa vurdu gol oldu. Bu oyuncular da bu şekilde ihlal yaptılar. Hakem bunun üzerinde durmuyor. FIFA da IFAB da bunu bu şekilde değerlendiriyor. Gözardı ediliyor. 

Deniz Çoban: "Bu penaltının tekrarı gerekiyor"

VAR da gol olmadığı için veya gol olduğu için müdahale edeceği bir şey yok. İş bu vuruş yapılır da erken girenlerden birisi gol atmaya çalışırsa. Icardi erken girip gol atmaya çalıştı. Erken girenlerden biri golü kurtarmaya çalışırsa o zaman VAR hakeminin görevi başlıyor. O zaman diyor ki bu golü kurtarmaya çalışan erken girdi. Veyahut da golü atmaya çalışan erken mi girdi. Burada Icardi gol atmaya giriyor ve ihlal yaparak giriyor. Icardi'yi tespit eden VAR hakemi defans oyuncularını da tespit ediyor. Hakeme diyor ki "İki takımdan da ihlal yapanlar var. Bu penaltının tekrarı gerekiyor. Icardi golü yapsaydı VAR hakemi penaltıyı tekrarlatacaktı.

İlgini Çekebilir
Stefan Kuntz'un yeni adresini duyurdular!
Habere Git
KAMAZ otoparkı
3
Senin için hazırladığımız haberler