Pistorius'un temyiz duruşması başladı

Olimpiyatlara katılan ilk paralimpik atlet olarak tarihe geçen ve kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı öldürmekten suçlu bulunan Güney Afrikalı sporcu Oscar Pistorius’un temyiz davasının ilk duruşması, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin yargı başkenti Bloemfontein’deki Yargıtay Ceza Dairesi'nde başladı.
3 Kasım 2015 14:22- Son Güncelleme - 3 Kasım 2015 16:44
Google news abonelik

Duruşma, Başyargıç Lex Mpati’nin başkanlığında Nonkosi Mhlantla, Eric Leach, Steven Majiedt ve Elizabeth Baartman’den oluşan beş kişilik yargıç heyetiyle yürütülecek. Savcı Gerrie Nel ve arkadaşlarının yanı sıra sanık avukatları da duruşma boyunca savunmalarını yapacak. Savcı Nel, Pistorius'un "Dikkatsizlik sonucu adam öldürmekten" değil "Kasıtlı olarak cinayet"ten tekrar yargılanmasını talep ediyor.

AA muhabirine konuşan eski yargıçlardan avukat James Pusch Commey, Güney Afrika Anayasası’nda yer alan üç ayrı cinayet suçunun olduğunu vurguladı. Commey, en ağır cinayet suçunun "Kasten adam öldürmek" olduğunu ve cezasının da ömür boyu hapis olduğunu söyledi. İkinci derece cinayetin ise “Öngörülen fakat planlanmayan cinayet"  suçu olduğunu belirten Commey, örnek olarak bir barda kızgınlıkla birine silah doğrultup onu öldürmenin bu tarz bir cinayet olduğuna dikkati çekerek en az 15 yıla kadar cezai müeyyidenin olduğunu ifade etti.

Üçüncü derece cinayet suçu olarak da, “Öngörülmeyen, dikkatsizlik neticesinden işlenen öldürme”ye dikkati çeken avukat, "Yargıtay, ünlü atletin bu kapsamda yargılanmasını haklı bulursa, Oscar ev hapsine devam edecek" dedi.

Commey, “Eğer Yargıtay Ceza Mahkemesi temyiz duruşmasında, savcılığı haklı bulup hakimin yargısını "Hukukun yanlış yorumlaması" olarak okursa, Pistorius ikinci derece cinayetten mahkum olur” ifadelerini kullandı.

Temyiz sürecinde iki seçeneğin olabileceğini söyleyen eski yargıç Commey, “Ünlü atlet, yeniden yargılanması için önceki mahkemeye gönderilebilir ya da doğrudan ceza değiştirilir” diye konuştu.

Pistorius, kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı 14 Şubat 2013'te Pretoria'daki evinde "Dikkatsizlik sonucu öldürmekten" 5 yıl hapse mahkum edilmişti. 28 yaşındaki Pistorius, mahkemedeki ifadesinde evine zorla girildiğini düşünerek banyonun kapısından ateş ettiğini ve o sırada kız arkadaşını yanlışlıkla vurduğunu savunmuştu. Güney Afrikalı paralimpik sporcu hakkında 7 ay süren davanın ardından geçen yıl ekim ayında hüküm verilmişti.

20 Ekim’de şartlı tahliye edilen Pistorius’un kalan 4 yıllık cezasını amcasının evinde gözetim altında geçirmesi kararlaştırılmıştı.

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, NBA, F1, Portekiz Ligi, UFC S Sport Plus'ta! Taahhüt yok, kurulum yok, tıkla hemen izle!