AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Play-off oynanmasına siz mi ön ayak oldunuz?"

İlk Yayınlanma : 13 Oca 2020 - 12:53 / Son Güncelleme : 13 Oca 2020 - 12:53

"Play-off oynanmasına siz mi ön ayak oldunuz?"

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'a katılan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Ali Koç'un sözlerine cevap verdi. Cengiz, "Play-off oynanmasına siz mi ön ayak oldunuz?" dedi.

"Ali Koç'un sözlerine çok üzüldüm"

Basın mensuplarına açıklana yapan Mustafa Cengiz, "Dün ilgili bölümleri izledim. Ali Koç'un sözlerine çok üzüldüm. Özellikle şunu anlamakta güçlük çekiyorum. Oyun oynanırken kural değişmez sözcüğü genel ve doğru bir sözcüktür. 'Bir defa kural değişti, play-off çıkarıldı' dediğimde bana 'Yanılıyorsun ya da yalan söylüyorsun' şeklinde bir ibare kullanıldı. Bu sözcüğü bir kulüp başkanına yakıştıramadım" dedi.

"Play-off oynanmasına siz mi ön ayak oldunuz?"

Cengiz, "Oyun oynanırken kural değiştirilmez" sözlerini yineleyerek, ""O sezon önceden bilgi verilmeden play-off ilan edildi. Play-off'u lider bitiren Şampiyonlar Ligi'ne katılacak dendi, ama sonra yine değişti. Ben bunu söyledim. Bunlar TFF'nin sitesinde belgeli. Bu kuralı bana göre değiştiren TFF ve yayıncı kuruluşun talebi. Benim yalan söylediğimi ifade eden kulüp başkanı bu sürece nasıl dahil oldu da, sözlerimi üstüne aldı. TFF'nin oyun oynarken kural değişikliği yapması neden size düşüyor? Bu kararın çıkmasına siz mi ön ayak oldunuz? Diğer bir kulüp de kurallara uyacağını açıkladı. Neden tepki gösterdiniz?" diye konuştu.

Kamuoyunu meşgul eden harcama limitleri hakkında da konuşan Cengiz, "Limit ile ilgili TFF ciddi bir çalışma yaptı. Biz de çalışmalar yaptık ama sonra dışlandık. Kural çıktı ve biz uyarız. TFF bütün kulüplere resmi yazı yazdı. 15 Aralık'a kadar itirazınız varsa söyleyin, dedi. 28 Aralık'ta da TFF'de kulüplerin durumunu tespit etti! Bitti! Galatasaray'ın açığa düşeceğini düşünen insanlar oldu. Avrupa'da, Ankara'da, Cenevre'de konuşuldu. Galatasaray har vurup harman savuruyor, konuşmaları bizim kulağımıza geldi. Galatasaray mali açıdan sınırları aştı, denildi. Benim şu an 500 milyon TL harcama limitim var. Lafla şeffaflık olmaz. Futbolcu transfer ediyorsan açıklayacaksın; ne kadar bonservis, ne kadar yıllık ödedin? Ben büyük bir camianın başkanına yalancı diyecek kadar basitliğe inmem. Kayseri'den İzmir'e, İzmir'den Adana'ya; hepsine derin saygım var. Bize, 'Sizin fıtranızda var' dendiğini de biliyorum. Ben bu lafa girmem" diye görüş bildirdi.

Ali Koç neler demişti?

Antalya'da basın toplantısı düzenleyen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Mustafa Cengiz ile ilgili olarak, "Galatasaray Başkanı Sayın Mustafa Cengiz, zaman zaman Fenerbahçe'nin adını ağzına almadan atışlar yapıyor. Tabii ki sempatik olmak, taraftarınıza, tribünlere şirin gözükmek bir başkanlık yönetimi olabilir. Ama çok kısa vadeli olur. Çünkü futbola zarar veriyor" demişti.

"İnşallah kamuoyunun gözünün içine baka baka yalan söylemiyordur"

Koç, "Yok efendim maç oynanırken kurallar değişir miymiş, 2011 play-off'unu söylüyor. Ya bilgi sahibi değil ya da gerçekleri saptırıyor. 2011'deki play-off 23 Ağustos'ta açıklandı, 25 Ağustos'ta fikstür çekildi, 9 Eylül'de ligler başladı. Dolayısıyla inşallah bu yaşına gelmiş bir adam kamuoyunun gözünün içine baka baka yalan söylemiyordur. Umarım birileri yanıltıyordur" ifadelerini kullanmıştı.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.