• Diğerleri

Prens Selman'ı, Newcastle United'dan vazgeçiren süreç

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu liderliğindeki bir konsorsiyumun Premier Lig takımı Newcastle United'ı satın almaktan vazgeçti. Peki bu süreçte neler yaşandı? Prens Bin Selman neden geri çekildi? İşte detaylar...
31 Temmuz 2020 08:36- Son Güncelleme - 31 Temmuz 2020 08:36
Google news abonelik

Hüseyin ÖZKÖK-AJANSSPOR

Geçtiğimiz nisan ayında Premier Lig’in köklü kulüplerinden Newcastle’ın satış haberini Ajansspor’da duyurmuştuk. Aslında bu satış haberi çok kişiyi şaşırtacak bir haber değildi çünkü kulübün sahibi Mike Ashley’in kulübü uzun zamandan beri satmak istediği biliniyordu.

Ancak kulübü almak isteyen kişinin kimliği ortaya çıkar çıkmaz başta İngiltere olmak üzere tüm futbol dünyasının dikkatleri bir anda Newcastle’ın üzerine çevrildi.

Çünkü kulüp görünürde İngiliz iş insanı Amanda Staveley’in yönettiği bir konsorsiyum tarafından alınıyor gözükse de bu konsorsiyumun %80’inin Public Investment Fund adlı bir yatırım fonuna ait olduğu ve fonun ise Suudi Arabistan’a dolayısıyla Suudi Arabistan Prensi Muhammed Bin Selman’a ait olduğu ortaya çıkmıştı.

Bin Selman ise özellikle insan hakları ihlalleri nedeniyle Uluslararası Af Örgütü tarafından sürekli suçlanan biri olmasının yanında Türkiye’de 2018 yılı Ekim ayında Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda katledilen Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolü ile de gündeme gelmiş suçlamalara sessiz kalan Prens daha sonra Eylül 2019’da Amerikan PBS kanalına konuşarak olayın kendi sorumluluğunda olduğunu ancak cinayetten haberi olmadığını iddia etmişti.

Satın alma artık verimli değil

Diğer yandan Digiturk’ün sahibi, Türkiye Süper Lig’in yayıncısı Katarlı beIN Media Group, Premier Lig’in Arap dünyasındaki yayın haklarının da sahibi olarak Premier Lig Yönetimi ve 20 kulübe bir mektup göndererek Suudi Arabistan’a ait fonun aynı zamanda içinde Premier Lig’in de dahil olduğu canlı maç yayınlarının korsan yayınlar yapan BeoutQ tarafından üç yıldır çalındığını ve bunun halen sürdüğünü belirterek böyle bir firmanın kendi yayın haklarını çalan illegal bir oluşuma satılamayacağını ve buna engel olunmasını talep etmişti.

Kulübün satışına onay vermesi gereken Premier Lig ise sezonun pandemi nedeniyle uzaması nedeniyle satışla ilgili henüz bir karar almamıştı. Ancak İngiliz Sky Sport News’un dün yayınladığı habere göre Suudi Arabistan Prensi Muhammed Bin Selman’a ait fonun sahip olduğu konsorsiyum, Newcastle için yapılan satış teklifini koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan ekonomik güvensizlik nedeniyle geri çekerek kulübü satın almaktan vazgeçti. Yapılan açıklamada kriz nedeniyle kulüp satın almanın artık rantabl (verimli) olmadığı teklifin bu nedenle geri çekildiği belirtildi.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre Amerikalı iş insanı Henry Mauriss, Suudi Arabistan’ın devreden çıkmasıyla daha önce satın almak istediği kulüp için yeniden şanslı hale geldi.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Futbol tarihinin en erken penaltısı! 11 saniye...