AjanssporAjansspor uygulamasını indir

PUBG Mobile dünyanın en çok gelir elde eden oyunu oldu: “Hindistan yasağına rağmen…”

İlk Yayınlanma : 08 Mar 2021 - 17:43 / Son Güncelleme : 08 Mar 2021 - 17:45

Milyonlarca kişi tarafından oynanan PUBG Mobile uygulaması, bu yıl en fazla kazandıran mobil uygulamalardan biri oldu. Çevrim içi oyun kategorisinde değerlendirilen PUBG Mobile, Sensor Tower’in raporuna göre son 6 ayın rekorunu kırdı. Oyun içinde harcanan süre, gün içerisinde ortalama oyuncu sayısı ve uygulamanın indirme sayısı gibi detaylar baz alınarak hazırlanan raporda; listenin en tepesine PUBG Mobile kuruldu. PUBG Mobile, Hindistan’daki yasağa rağmen 6 ay gibi kısa sürede 1,1 milyar dolar gelir elde etti.

PUBG Mobile dünyanın en çok gelir elde eden oyunu oldu: “Hindistan yasağına rağmen…”

AJANSSPOR - DIŞ HABER

Dünya genelinde 100 milyon indirme sayısını aşmış bir uygulama olan PUBG Mobile, Sensor Tower’in 6 ayda bir yayımladığı raporda listenin en tepesine kuruldu. En fazla gelir elde eden uygulamaların listelendiği paylaşımda, PUBG Mobile, Ekim 2020 tarihinden günümüze kadar geçen süreçte 1,1 milyar Dolar kazanç sağlayarak en yakın rakibine milyonlarca dolar fark attı.

PUBG Mobile, en büyük üçüncü pazarı Hindistan’da yasaklanmasına karşın yine zirveyi bırakmadı. Çin ve Hindistan arasındaki siyasi kriz; Hindistan’ın Çin ürünlerine ambargosuyla sonuçlanmıştı.

Hindistan yasağına rağmen PUBG Mobile birinci!

PUBG Mobile, Eylül ayında Hindistan pazarını “kullanıcı verilerini izinsiz çalmak” gibi suçlardan ötürü kaybetmişti. Kimi yorumcular Hindistan’ın bu kararını siyasetle bağdaştırsa da kimileri gerçek olabileceğini beyan etmişti. Güneydoğu Asya’da en çok oynanan uygulamaların başında gelen PUBG Mobile, bu yasağa rağmen; bu engele rağmen yine birinciliğini korumayı bildi. PUBG Mobile’ı Honor of Kings ve Genshin Impact adlı uygulamalar takip ediyor.

Aktif kullanıcı sayısı 65 milyondu!

Güney Kore merkezli Krafton oyun şirketinin açıklamasına göre, PUBG Mobile’ın 2020’nin birinci çeyreğindeki günlük aktif kullanıcı sayısı 65 milyon seviyelerindeydi. Ve bu trafiğin önemli bir bölümünün Hindistan üzerinden geldiği düşünülüyordu. Eylül 2020’de gelen yasaktan sonra PUBG Mobile’ın aktif kullanıcı sayısı 30 milyona kadar geriledi. Oyunun geliştiricilerinden Krafton, Hindistan hükümetiyle orta yolu bulabilmek için ülkeye 100 milyon Dolar’lık yatırım yapmayı planlıyor. Lakin, Hintli yetkililerin bu adıma nasıl karşılık vereceği bir müddet daha belirsizliğini koruyacak.