AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ramazan ayında nereleri açık olacak, hangi dükkanlar kapanacak? Koronavirüs tedbirleri...

İlk Yayınlanma : 14 Nis 2021 - 01:30 / Son Güncelleme : 14 Nis 2021 - 01:34

Ramazan ayında hangi dükkanlar açık olacak ve neleri kapanacak? Marketler, fırınlar, bakkallar açık olacak mı soruları merak ediliyor. İşte yeni koronavirüs tedbirlerine ilişkin bilgiler...

Ramazan ayında nereleri açık olacak, hangi dükkanlar kapanacak? Koronavirüs tedbirleri...

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayında alınacak yeni koronavirüs tedbirlerini duyurdu. İçişleri Bakanlığı da 81 İl Valiliğine “Kısmi Kapanma” konulu genelge gönderdi. Genelgede kısıtlamada açık olacak dükkanlar ve kapalı olacak yerler de duyuruldu.

Fırın, market, bakkal, restaurant - lokanta, kafe ve spor salonları gibi yerlerin açık olup olmayacağı merak konusu oldu.
 

Sokağa çıkma yasağında market, fırın ve tekeller açık olacak mı?

Market, fırın ve tekellerle ilgili olarak genelgede şu ifadelere yer verildi:

  • Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.). 
  • 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecek.
  • Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.
  • Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.
  • Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.

Genelgede spor salonu, güzellik merkezi/salonları ve halı saha gibi yerlerin de kapalı olacağı bilgisi paylaşıldı.

''Aşağıda belirtilen işyerlerinin faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar geçici olarak ara verilecektir:

  • Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları,
  • Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,
  • İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerler.
  • Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.''