• Diğerleri

Ramazan İmsak saatleri (il il) 2020! İstanbul Ankara İzmir sahur saati kaçta?

Mübarek Ramazan ayı oruçlarını tutacak müslüman vatandaşlar imsak saatlerini araştırmaya başladı. Ramazan orucunu tutacak vatandaşlar için Diyanet İşleri Başkanlığı il il sahur vakitlerini Ramazan imsakiyesi ile belirledi. Peki İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa'da sahur saati kaçta? İşte il il imsak saatleri ve 2020 ramazan imsakiyesi...
22 Nisan 2020 21:01- Son Güncelleme - 22 Nisan 2020 21:01
Google news abonelik
Ramazan İmsak saatleri (il il) 2020! İstanbul Ankara İzmir sahur saati kaçta?

Mübarek üç aylardan Ramazan ayı bu yıl 24 Nisan’da başlayacak. Bir ay sürecek mübarek süre içerisinde müslümanlar sahur ve iftar vakitlerini 2020 İmsakiyesinden takip edecek. Diyanet İşleri Başkanlığı’da il il imsak vakitlerini yayımladı. İşte Diyanet 2020 İmsakiyesi…

RAMAZAN İMSAK SAATLERİ 2020

Diyanet'in yayınladığı Ramazan İmsakiyesine göre; İstanbul'da imsak vakti 04:29'da, Ankara'da imsak vakti 04:18'de, İzmir'de ise 04:46'da olacak.

SAHURUN ÖNEMİ NEDİR? 

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.),sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî’, II, 105).

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât, 51/18).

Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

SAHURDA HANGİ DUALAR OKUNUR?

Peygamber Efendimiz meaIen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi oIan AIIah’ımız… Bizi iftarIara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyIe… Âmin…”

Sahur duası: "Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"

Ronald öyle bir gol attı ki! Herkes tekrar tekrar izledi