Red Bull Racing, yeni aracı RB19’u Tanıttı | Formula 1 Haberleri

Orhan Gülek
04.02.2023 - 14:49 | Son Güncellenme: 04.02.2023 - 14:56

Red Bull Racing, Formula 1’de 2023 sezonunda kullanacağı araç olan RB19’u, ABD’nin New York şehrinde düzenlenen etkinlik ile tanıttı. İşte detaylar...

AJANSSPOR - HABER

Geçtiğimiz sezonu Hollandalı pilot Max Verstappen öncülüğünde şampiyon olarak tamamlayan Red Bull Racing, 2023 Formula 1 sezonu öncesinde yeni aracı RB19’u New York’ta düzenlenen etkinlik ile görücüye çıkardı. Etkinlik; Max Verstappen, Sergio Perez ve Daniel Ricciardo’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Horner: "Hedefimiz, Ford markasını yeniden yarışa dahil etmek "

Lansmanda açıklamalarda bulunan takım patronu ve CEO’su Christian Horner, şu ifadeleri kullandı:

"Bu, inanılmaz derecede heyecan verici bir an. Hem bizim hem de paydaşlarımız için. Biz bu yolculuğa 2026 hedefiyle çıktık. Hedefimiz, Ford markasını yeniden yarışa dahil etmek ve Red Bull - Ford iş birliği kapsamında motor ve güç ünitelerini kapsayacak bir yapı kurmak. Şu an 2023 sezon açılışı için New York’tayız. Takım ve araç tanıtımını yapıyoruz.

"İnanılmaz derecede heyecan verici"

Burada olmak bizim için gerçekten çok özel. 2022 bizim için hem takım hem de pilotlar anlamında unutulmaz bir yıl oldu. Buraya gelirken bu unvanların sahibi olarak geldik ve haliyle önümüzdeki sezon hedefimiz de bu unvanlarımızı korumak olacak. Rakiplerimizi çok zorlu ama 2022’de yakaladığımız momentumu sürdürerek hedefe ulaşabiliriz. Amerika bizim için çok özel. Burada sporumuza ilgi duyan geniş bir kitle ve kazanabileceğimiz çok büyük bir genç kitle de var. Burada 3 yarış yaptık ve hepsi çok özeldi. Sadece takımımız için değil Formula 1 için önemli bir yer. Birçok iş ortağımız da bu ülkede kuruldu bu nedenle 2023 açılışı için daha iyi bir yer olamazdı" 

İlgini Çekebilir
Formula 1'de 2023 takvimi belli oldu! İstanbul...
Habere Git

Verstappen: "2022 inanılmaz bir yıl oldu"

Çok heyecanlı olduğunu söyleyen şampiyon pilot Max Verstappen ise, "Burada olduğumuz için çok heyecanlıyız. Burada 3 yarışa çıktık. Bugün de burada olmak oldukça değerli, buradaki destekle sahip olduğumuz sırayı korumak için elimizden geleni yapacağız. 2022 inanılmaz bir yıl oldu. Yıl sonunda sergilediğimiz istikrarı yeniden yakalamaya çalışacağız. Diğer takımlar da geliştirmelerini sürdürüyor tabii ki ama ben bu sezona da olumlu bakıyorum. 2026 yılında birçok değişiklik olabilir ve bu değişikliklere ilerlerken Ford gibi önemli bir markanın arkamızda bize destek olacak olması çok kıymetli" şeklinde konuştu.

Perez: "Bu ülkede en sevilen ve destek gören takım haline geldik"

Perez, aracın ortaya çıkmasında çok büyük bir emek olduğunu belirterek, "Bu nedenle tüm dünyaya yeni arabamızı göstermek çok önemli. Amerika’daki hayranlarımızın sayısı çok arttı. Özellikle burada çok sayıda Meksikalı var ve bu özellikle benim için çok önemli. Yeni kıyafetlerimiz çok rahat ve şık. Şimdiye kadar Amerika’da 3 yarışa çıktık ve buradaki desteği çok yakından görme fırsatımız oldu. Bu ülkede en çok sevilen ve destek gören takım haline geldik ve bu bizim için gerçekten büyük bir ayrıcalık" diye konuştu.

Ricciardo: "Yeni arabamız çok hızlı görünüyor"

Red Bull'un yedek pilotu Daniel Ricciardo da, "2023 yeniden yuvama döndüğüm yıl oldu. 3. pilot olarak görev alacağım ama burada olmak beni çok mutlu hissettiriyor. Yeni arabamız çok hızlı görünüyor. Çok hızlı çizgileri var. Arabayı ilk kez gördüğümüz için sezon açılışları beni hep heyecanlandırmıştır. Eminim yeni araba da her zamanki gibi hızlıdır" açıklamasında bulundu.

Red Bull Racing, Ford ile güçlerini birleştirdi

Red Bull Racing yeni sezon öncesinde önemli bir iş birliğine de imza attı. İş birliği kapsamında Red Bull Powertrains ve Ford, Oracle Red Bull Racing ve Scuderia AlphaTauri takımları için 2026 yılından başlayarak en az 2030’a kadar yeni nesil hibrit güç ünitesi geliştirecek.

Red Bull Powertrains ve Ford, 2026 sezonuna hazır olacak

Red Bull Powertrains ve Ford, 2026 sezonuna hazır olacak şekilde yeni teknik düzenlemelere uygun, içerisinde 350 kW gücünde bir elektrik motor ve sürdürülebilir yakıtlarla çalışan içten yanmalı motor bulunan güç ünitesini bu yıl itibariyle geliştirmeye başlayacak.

Formula 1'de sezon 5 Mart'ta Bahreyn'de başlıyor

Heyecanın dorukta yaşandığı 2023 Formula 1 sezonu, 5 Mart'ta Bahreyn'de başlayacak. Toplamda 23 yarıştan oluşacak sezon, 26 Kasım'da Abu Dhabi Grand Prix'siyle sona erecek.

Senin için hazırladığımız haberler