AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Red Bull, Türkiye GP'de Hamilton'ı suçluyor

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 12 Eki 2021 - 17:18 / Son Güncelleme : 12 Eki 2021 - 17:31

2021 Türkiye Grand Prix'sinde 4 ay sonra podyuma çıkmayı başaran Red Bull pilotu Sergio Perez'in Hamilton tarafından pit yoluna itildiği iddia ediliyor.

Red Bull, Türkiye GP'de Hamilton'ı suçluyor

AJANSSPOR - HABER

İstanbul'da düzenlenen Formula 1 Rolex Türkiye Grand Prix'si, gündemden düşmüyor. Yarışın son turları büyük mücadeleye sahne olurken, Red Bull'un motor sporları danışmanı Helmut Marko, yarış esnasında Lewis Hamilton'ı Perez'i pit yoluna itmekle suçladı.

Ne olmuştu?

Sıralama turlarında en hızlı isim olmayı başaran Mercedes pilotu Lewis Hamilton, yeni motora geçmesinin ardından pazar günkü yarışa 11. sıradan başladı ve önündeki rakiplerini geçerek, dördüncü sıra için Sergio Perez'in ardına geldi. Motorsport'da yer alan haberde ikili, Perez'in lastik sorunları yaşamaya başlamasıyla beraber önemli bir düelloya giriştiler ve son sektörün çoğunu yan yana geçtiler. Perez, takım için önde kalmasının son derece değerli olduğunu biliyordu ve son virajlarda Hamilton'a geçilmemek için mümkün olduğunca zorladı. Perez, son viraj öncesinde, Hamilton'la yan yanaydı ve Hamilton dışa doğru açıldığı için, pit yolunun iç tarafından gitmek zorunda kaldı. Fakat son viraja gelirken tekrar yarış çizgisine döndü ve ilk viraja gelirken de İngiliz pilotun önündeki yerini korudu.

Sonuç olarak Red Bull pilotu Sergio Perez, yarışı üçüncü sırada tamamlarken, Hamilton beşinci sırada finiş gördü.

Yarışın ardından soruları yanıtlayan Red Bull'un motor sporları danışmanı Helmut Marko, Hamilton'ı suçlayıcı ifadeler kullandı. 

"Sergio, Hamilton'a tamamen karşılık verdi"

Motorsport'un Sky'a dayandırdığı haberde Marko, "Lewis onu oraya itiyor, görünüşe bakılırsa Sergio'yu pit alanına göndermek istiyor. Sergio tamamen karşılık verdi ve yerini iyi savundu. Bence bu, yarışı üçüncü bitirebilmesi için belirleyici oldu. Bundan son derece memnunuz. Buradan çıkabileceğimiz en iyi sonuç buydu. Aynı zamanda Hamilton yarışı beşinci bitirebildi. Mühendislerimiz de harika bir iş çıkardılar. Sürücüler, her turda lastiklerin durumu hakkında bilgilendirildiler ve sürüş tarzları da tur zamanı kaybetmeyecek şekilde buna göre ayarlandı." ifadelerini kullandı.