Rıza Çalımbay noktayı koydu: Sivasspor'dan ayrılıyor mu?

Cüneyt Muharremoğlu
26.09.2022 - 11:47 | Son Güncellenme: 26.09.2022 - 11:56

Süper Lig'e kötü bir başlangıç yapan ve henüz galibiyet alamayan Sivasspor'da teknik direktör Rıza Çalımbay, yıl sonunda takımı bırakacağını açıkladı.

Rıza Çalımbay noktayı koydu: Sivasspor'dan ayrılıyor mu?

AJANSSPOR HABER

Geçen sezon Türkiye Kupası'nı kazanarak büyük bir başarıya atan Sivasspor Süper Lig'e istediği gibi başlayamadı. 7 maçta 4 beraberlik ve 3 yenilgi alan Yiğido'da teknik direktör Rıza Çalımbay açıklamalarda bulundu. Çalımbay, "Zaten bu sene son senem, artık 4 yıldan sonra buradan ayrılmak istiyorum. Ona göre de hareket edeceğim. Buradan gideceksem bile mükemmel ve başarılı bir şekilde gitmek istiyorum, iyi şeyler yapmak istiyorum. Bu ayrılık öyle tamamen değil, 1-2 sene sonra tekrar gelirsin, burası bizim memleketimiz. Herkes buradan gidebilir, biz gidemeyiz" dedi.

"Transferler takıma geç katıldı"

Ligde geride kalan 7 haftada istedikleri sonuçları elde edemedikleri için üzgün olduklarını belirten Çalımbay, transferlerin takıma geç katılmasının dezavantaj olduğunu söyledi. Teknik direktör şöyle konuştu: "Onların tam hazır olamamasından dolayı sıkıntılar yaşadık. Çok iyi oynadığımız, rahatlıkla kazanacağımız maçlarımız vardı, şanssızlıklar yaşadık. Bunlar maalesef sezon başında oluyor."

İlgini Çekebilir
Sivasspor'da Ahmed Musa şoku! Kırık tespit edildi...
Habere Git

"Mutlaka çıkış yapacağız"

Çalımbay, taraftar desteğiyle daha iyi yerlere geleceklerine inandığını vurgularak "Biz bu çıkışı mutlaka yapacağız, iyi şeyler de yapacağız ama bunu taraftarlarla yapmamız gerekiyor. Taraftara sürekli söylüyorum, çağrı da yapıyorum, onlara ihtiyacımız var diyorum" dedi.

 

"Hem Avrupa hem lig bizi zorluyor"

Çalımbay, taraftarlara da çağrıda bulundu. Futbolcuları yuhalamasının hiç doğru olmadığını, hiçbir oyuncunun sahaya kötü oynamak için çıkmadığını belirten teknik direktör, hem ligde hem Avrupa'da oynamanın kendilerini çok zorladığını söyledi. 

"Birisinden vazgeçeceksin"

Çalımbay, konuşmasına şöyle devam etti: "Çok zorluyor, zorlamıyor diyemezsiniz. Biz konuştuğumuz zaman insanlar farklı düşünüyor. Bu futbolcular makine mi 2 ya da 3 günde bir maç oynayacak, uzak deplasmanlardan sabaha karşı gelecek. Ya kabulleneceksin ya da birinden vazgeçeceksin. Bu işin gerçeği bu veya çok iyi bir kadro oluşturacaksınız."

Başakşehir,Trabzonspor, Fenerbahçe örneği

Avrupa'ya giden diğer takımlar Başakşehir, Trabzonspor, Fenerbahçe istedikleri zaman istedikleri oyuncuyu alabildiğini vurgulayan Çalımbay, "Biz 3,5-4 milyon Euro verip bir oyuncu alamıyoruz. Bütün takım ancak o para ile yapılıyor. Kısıtlı bir şekildeyken de böyle şeyler yaşayabilirsiniz. Transfer yapmıyor değiliz, yapıyoruz ama geç olduğu için de bazen sıkıntılar oluyor. Gelen arkadaşımızın takıma uyum sağlaması, fizik olarak gelişmesi, bir oyuncuyu hemen alıp oynatamıyorsun. Milli aranın futbolcu arkadaşlarımıza çok büyük faydası olacak. Ondan sonra da hem lig hem de Avrupa'da gitmemiz gerekiyor" diye konuştu.

"Tek istediğimiz manevi destek"

Çalımbay, UEFA Avrupa Konferans Ligi'nde gruptan çıkmayı hedeflediklerini de söyledi. Tecrübeli teknik direktör, "Sahamızdaki maçları kazanırsak o gruptan çıkarız. Kazanmak için de fedakarlık yapmamız gerekiyor. Başta da taraftarın takımını sonuna kadar desteklemesi gerekiyor. Futbolcuların maça çıkarken tedirgin bir şekilde çıkmaması gerekiyor. Geçen sezon Türkiye Kupası'nı aldıysak en büyük etkenlerden biri taraftardır. Bizim taraftardan tek isteğimiz manevi destek, başka bir şey yok. Bu dönemde herkese ihtiyacımız var" dedi.

İlgini Çekebilir
Sivasspor formalarını kaybetti!
Habere Git

"Sezon sonunda buradan ayrılmak istiyorum"

Sivaslı olmasından dolayı Sivasspor'un kendisinde çok özel bir yerinin bulunduğunu belirten Çalımbay şöyle konuştu: "Kimse benim kadar Sivasspor'u düşünemez. Ben buralıyım, buralarda büyük sorumluluk alıyorum. Burada her senemi çok başarılı şekilde geçirmek istiyorum. Zaten bu sene son senem, artık 4 yıldan sonra buradan ayrılmak istiyorum. Ona göre de hareket edeceğim. Buradan gideceksem bile mükemmel ve başarılı bir şekilde gitmek istiyorum, iyi şeyler yapmak istiyorum. Bu ayrılık öyle tamamen değil, 1-2 sene sonra tekrar gelirsin, burası bizim memleketimiz. Herkes buradan gidebilir biz gidemeyiz. Herkes eleştiri alabilir, eleştirisini aldıktan sonra buradan ayrılabilir ama biz ayrılamayız."

"Yönetim ve taraftar bize yardımcı olmalı"

Çalışsa da çalışmasa da Sivas'a her zaman geleceğini dile getiren Çalımbay, "Biz buranın insanıyız, burası benim memleketim. Buraya ben çalışsam da çalışmasam da her zaman geleceğim. Bendeki sorumluluk çok büyük, burada yönetim ve taraftarın bizlere yardımcı olması gerekiyor. Eğer sıkıntılı bir zamandaysak şu anda bizim çok destek almamız gerekiyor. Birbirimizi desteklememiz gerekiyor. Taraftar bize destek versin ki biz de çok güzel şeyler yapalım" dedi.

"Futbol değil, nankör olan insanlar"

Sıkıntılı dönemde herkesin birbirine destek vermesi gerektiğini vurgulayan Çalımbay, takımının daha da güzel şeyler yapacağına inandığını söyledi. "Futbolda dün  yok. Herkes bugüne bakıyor" diyen Çalımbay sözlerini şöyle bitirdi: "Hani diyorlar ya futbol nankör, bana göre futbol değil, nankör olan insanlar. Bu takım neler yaptı, şu anda Avrupa'ya Anadolu'dan giden tek takım Sivasspor. Trabzonspor'u Anadolu takımı sayamazsın, Trabzonspor 4 büyüklerden biri. Başakşehir zaten herkesten fazla bütçeye, imkana sahip. Bunlar bir başarı aldıkları zaman bence gayet normal, alamazlar ise kötü."

Senin için hazırladığımız haberler