AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Rüştü Reçber: 'Derbilerin favorisi olmaz ama...'

İlk Yayınlanma : 23 Şub 2018 - 17:43 / Son Güncelleme : 23 Şub 2018 - 17:43

Eski Milli kaleci ve futbol yorumcusu Rüştü recber, Spor Arena derbi özel yayınında Beşiktaş - Fenerbahçe karşılaşmasını yorumladı. İşte açıklamaları: 

'Bayern maçı lige yansımaz'

"Bayern Münih maçı farklı bir arena. Belki biraz moral bozukluğu yaşandı ama bunun lige yansıyacağını sanmıyorum. Şenol Güneş çok tecrübeli bir isim."

 

'Beşiktaş'ın tamam mı devam mı maçı olacak'

"Fenerbahçe'nin oyun anlayışı farklı. Rakibe pozisyon vermeden, gol yemeden gol atmayı planyalan bir ekip. Derbi çok farklı. Bana göre Beşiktaş'ın tamam mı devam mı? maçı olacak. Bana göre Fenerbahçe'nin böyle bir zorunluğu yok. Fenerbahçe böyle maçları iyi oynayan bir takım. Beşiktaş geçtiğimiz iki sezon bu tip durumda olmamıştı. Bunun bir baskı olacaktır. En büyük dezavantajları bu olacaktır. Deneyimli oyuncuları var"

'Beşiktaş başarılı olmuştur'

"Bence tebriği hakeden bir Beşiktaş takımı var. Belki Şenol hoca bunu söylemek istedi. Bayern Münih deplasmanında eksik kalmışsınız normal ama buraya kadar getirdiği başarı ile övgüyü hak etmiştir"

"Gelinen nokta başarıdır. Biz daha iyisini isteyen bir milletiz. Beşiktaş bu gruba düştüğü zaman birinci de olabilir dördüncü de olabilir dedik ama bu kadar namağlup lider olarak çıkacağını kimse beklemiyordu"

'Pepe'nin yokluğu daha önemli'

"Tosic'in sakatlığı ve Vida'nın beklentilerin altında kalması bir sorun. Pepe'nin yokluğu önemli. Sonuçta o bir şef. Beşiktaş'ı zorlayacak defansif anlamda durumlar. Bana göre Medel-Tosic yapacaktır. Talisca'nın eksikliği duran top organizayonunda olabilir. Talisca çok defansif anlamda görevleri kabul eden bir oyuncu değil. Orayı Tolgay-Oğuzhan ile kapatabilir. Pepe'nin yokluğunun daha büyük eksik olacağı görüşündeyim"

'Fenerbahçe pres yaparsa Beşiktaş'ın bu tip takımlara karşı...'

"Valbuena'nın oynamayacağını düşünüyorum. Deplasman maçlarında pek kullanmıyor. Başakşehir maçında çıkan 11 ile çıkacağını düşünüyorum. Muhtemelen kalede Volkan-Kameni değişikliği olacaktır. Top ayağına geçince gol atarayan ve hızlı çıkmaya çalışan bir yapısı olacaktır.  Fizik olarak Fenerbahçe iyi durumda. Pres yaparsa Fenerbahçe sonuç alabilecek bir takım ki Başakşehir'i o şekilde geçtiler. Beşiktaş'ın da bu tip takımlara karşı bocaladığını biliyoruz. Aykut Kocaman'ın bir puan cebinde olsun üç puan olursa düşüncesindeyim"

'Karşı tarafın ne yapacağı...'

"Beşiktaş'ın şunu yapması lazım. Top kaybetmeden, doğru paslarla ileri çıkacak. Fenerbahçe katı bir savunma anlayışında olursa hareketli ve savunma dengesini bozacak şekilde oynaması lazım"

"Burada önemli olan karşı tarafında ne yapacağını takip etmek önemli"

'Cüneyt Çakır hakkında algı operasyonları yapmasınlar'

"Cüneyt Çakır kim bir CV'sine bakalım. Dünya Kupasında düdük çalacak bir hakem. Bu bizim ülkemizden çıkan bir hakem. Avrupa'nın kabul ettiği bir hakem. Bıraksınlar algı operasyonları yapmasınlar"

'Derbilerin favorisi olmaz ama Fenerbahçe'nin yenilmeyeceğini düşünüyorum'

"Fenerbahçe'nin durumu tıpkı Beşiktaş'ın durumu gibiydi Başakşehir maçına giderken. Bu dönemde rakiplerinin kötü gidişi ile birlikte Fenerbahçe aday oldu. Fenerbahçe kazanırsa çok büyük bir avantaj elde edecek. Tam anlamıyla en büyük ortayım diyecek. Futbol olarak daha üst seviyeye çıkan bir Fenerbahçe takımı görmek istiyor herkes"

"Fenerbahçe için beraberlik iyi sonuç olur. Kaybederse çok büyük bir kayıp olmaz. Bu sene 70 puan şampiyon yapacak gibi. Şu an gidişat böyle gözüküyor. Derbilerin favorisi olmaz ama Fenerbahçe'nin yenilmeyeceğini düşünüyorum. Maçtan sonra futbolu konuşalım istiyorum. Keyif aldığımız bir derbi olsun istiyorum"