AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Sadettin Saran: İstanbul Sözleşmesi eşitliği güvence altına alıyor

İlk Yayınlanma : 21 Mar 2021 - 13:17 / Son Güncelleme : 21 Mar 2021 - 16:24

Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Saran, "İstanbul Sözleşmesi eşitliği güvence altına alıyor" dedi. İşte detaylar...

Sadettin Saran: İstanbul Sözleşmesi eşitliği güvence altına alıyor

AJANSSPOR- HABER

Türkiye'nin en hassa olduğu konuların başında kadınlara uygulanan şiddet geliyor.  Özgecan Arslan cinayeti gibi kadınların birçok öldürüldüğü olaya tüm Türkiye gibi spor dünyası da tepki gösterdi.

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi, kadına uygulanan şiddet konusunda endişeleri yükseltti. Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Eşitlik, barış, adalet...

Sadettin Saran'ın Instagram hesabından yaptığı açıklamada "2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kimseyi geride bırakmamak taahhüdüyle eşitlik, barış, adalet gibi çok önemli değerleri içeren bir takım hedefler oluşturuldu. Ben şahsen hayatım boyunca, takım oyununa inandım ve kimseyi geride bırakmamayı ilke haline getirdim" dedi.

"İstanbul Sözleşmesi amasız fakatsız eşitliği, adaleti güvence altına alıyor"

Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinden dolayı büyük endişe taşıdığını belirten Sadettin Saran konuşmasına şöyle devam etti:

"İstanbul Sözleşmesi amasız fakatsız eşitliği, adaleti güvence altına alıyor. Kızlarımızı, kadınlarımızı başta aile içi şiddet olmak üzere her türlü tehlikeye karşı koruyor. Bunlardan vazgeçmek Batı medeniyetine sırt çevirmek demektir. Vatanını, milletini seven bir insan olarak bu yanlıştan acil olarak dönülmesini istiyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum."

Fenerbahçeli ve Beşiktaşlı yöneticiler de tepki gösterdi

İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye'nin çekilmesine aralarında Fenerbahçeli ve Beşiktaşlı yöneticilerinde bulunduğu isimler tepki verdi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Erol Bilecik "Hiçbir karar, kadınların güvenle yaşama hakkından daha üstün değildir" dedi. Bilecik ardından da TÜSİAD'ın "#İstanbulSözleşmesi’nin feshedilmesi kadına yönelik her türlü şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendirir" mesajı paylaştı.

Beşiktaş İcra Kurulu Başkanı ve Genel Sekreter Mesut Urgancılar, Beşiktaş Aygaz Hentbol Takımı'nın 7 Mart'ta yaptığı, "Formamıza bir kadının daha ismini yazmayacağız! #KadınaŞiddeteHayır" paylaşımını retweet yaptı.

"İstanbul Sözleşmesi'ni yaşatalım"

Beşiktaş Basketbol ve Gayrimenkul Geliştirme Sorumlusu Umut Şenol, Futbol Altyapı ve Tüm Branşlar Spor Okulları Sorumlusu Fırat Fidan'ın yazdığı "Her gün saatlerce ülke ekonomisi bozuk diye tartışıyoruz ya, bırakın ekonomiyi ekonomiyi ülke psikolojisi daha bozuk, ülkede herkesin psikolojisi bozuk, bunları tartışalım, Mizojinizmi değil İstanbul sözleşmesini yaşatalım. #istanbulsozlesmesiyasatir #istanbulsozlesmesi" mesajını paylaştı.

Şenol, daha sonra Twitter'dan düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Ülkemizde imzalanmış, adı #istanbulsözleşmesi, benimsense ve uygulansa ülkemizin refahını artıracak ama ne yazık ki durum sevgili Fırat’ın dediği gibi. Kabul edecek miyiz bunu? Hayır, çünkü #istanbulsozlesmesiyasatir."

Ezcacıbaşı kulübü: İstanbul Sözleşmesi hayati önemde

Kadın voleybolunun öncü kulüplerinden Eczacıbaşı da Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmasına kurumsal olarak tepki gösterdi.

Kulübün resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada: "Taraf devletlerin, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik kararlılığını gösteren İstanbul Sözleşmesi, çağdaş bir uluslararası insan hakları sözleşmesidir ve kadınlar için hayati önemdedir" denildi.

Eczacıbaşı kulübü, Türkiye’nin refahı için çalışan tüm kurum ve kişilerin, ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların yaşamı söz konusuyken, İstanbul Sözleşmesi’ni ortak geleceğin teminatı olarak göreceğine inandıklarını belirtti.

Kulübün açıklaması şöyle sona erdi: "Kadınların azmi ve başarılarıyla ülkemizin adını dünyaya duyuran, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Kadınlar ve Spor Dünya Ödülü’ne layık görülen Eczacıbaşı Spor Kulübü olarak eşit, adil ve şiddetsiz bir yaşam mücadelesinde kadınların yanındayız."

Umut Nayir: Akıl, vicdan yoklaması yapmaktan yoruldum artık

Beşiktaş’tan Hırvatistan ligi takımlarından Hajduk Split’e kiralık olarak transfer olan Umut Nayir, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Nayir şunları söyledi: “Daha fazla önlem almamız gereken bir konuda bile tersine adım atıyoruz. Akıl, vicdan yoklaması yapmaktan yoruldum artık… #İstanbulSozlesmesiYasatir.”