Sadettin Saran: "Sabır istemiyoruz, Fenerbahçe'yi şampiyon yapacağız!"

İsa Kethüda
23.04.2024 - 20:02 | Son Güncellenme: 23.04.2024 - 22:13

Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, tv100'de Candaş Tolga Işık'ın sunduğu Az Önce Konuştum programına konuk oldu... İşte detaylar....

Sadettin Saran: "Sabır istemiyoruz, Fenerbahçe'yi şampiyon yapacağız!"

AJANSSPOR-HABER

Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Fenerbahçe Başkan Adayı Sadettin Saran, tv100'de gazeteci Candaş Tolga Işık'ın sunduğu Az Önce Konuştum programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

İşte Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran'ın gündeme dair yapmış olduğu açıklamalar...

15 yıl önceki Sadettin Saran ile şu anki Sadettin Saran arasındaki farklar neler?

"Bir kere derim kalınlaştı. Daha sakinim, daha tecrübeliyim. Bu kadar şirket yönetiyoruz ama spora da zaman ayırıyoruz. O konuda insanlara örnek olduğumuzu görüyorum. Milli Takım kaptanıydım. Amerika'ya da spor bursuyla gittim.

"2018'de aday olmadım, oyları bölmenin anlamı yoktu"

Bu benim hayalimdi. Çünkü iyi yapacağıma inanıyorum. O zamanlar istedim, aday olamadım. 2 defa ihrac edildim. Bir keresinde o zamanki başkan 'Hadi birileri çıksın, hodri meydan' dedi. Ben de çıkıp 'Yasağımı kaldır, ben varım' dedim, olmadım. İnsanlar sanıyor ki bir türlü çıkamıyor. Çıkamadım. 2018'de ilk defa yasal hakkımı kazandım. Bir kere başkan olmak değil iyi başkan olmak önemli. 2018'de aday olmadım, oyları bölmenin anlamı yoktu. Zaten hezimete uğradı, Ali Bey büyük bir farkla kazandı. Bu sefer de Kasım ayında Ali Bey'e gittim. Çok emek verdin, çok yoruldun dedim. Bize büyük haksızlık yapılıyor. 

"Aday olmayacaksan ben varım dedim"

Bu süreçte de bize düşen sana destek olmak. Ama aday olmayacaksan ben varım dedim. O da 'Ben de bu işi iyi yapacağına inanıyorum' dedi. 'Ben aday olup olmayacağımı bilmiyorum, muhtemelen olmayacağım ama asla asla deme' dedi. 'Bize defterleri açar mısın? Çalışmamızı yapalım' dedim. Sağ olsun açtı. İnanılmaz şeffaf yaklaştı. Ona yapılmayanı, o bize yaptı. Ona müthiş bir karalama kampanyası vardı. Ona yapılan karalama kampanyası, bugün Ankara ile aramızın açık olmasının sebeplerindendir, başlangıcıdır. Gerçi ona 5 senedir yapılıyor, bana 20 senedir yapılıyor. Ben adayım diye ortaya çıktığımdan beri yapılıyor. Biliyorsunuz FETÖ projesi dediler sayın başkana, Ankara'ya mektuplar yazıldı.

"Türk spor tarihinin en hazır yönetimi ile geliyoruz"

Biz, sana destek olmak düşer dedik. O da '500 imzayı topla, sana defterleri açayım' dedi. O kongre sürecinde orada bile yıpratılmaya çalışıldım. Şampiyonluğa gidiyorken bu seçim çalışmaları yanlış. Ali Bey'in şeffaflığı sayesinde Ekim, Kasım ayından beri ciddi şekilde çalışıyoruz. Sadece Fenerbahçe'nin değil, Türk spor tarihinin en hazır yönetimi ile geliyoruz. Bunu da Ali Bey'in şeffaflığına borçluyuz. Geldiğimiz noktada bir muamma var. Zor da bir süreç. Dünkü mağlubiyetten sonra 'Hadi çık artık, Ali Başkan'a karşı bile aday olalım' diyorlar"

"Bu başarısızlığı sadece Ali Bey'e bağlamak da haksızlık olur"

Niye Ali Koç'a rağmen aday olmuyorsunuz? Ali Koç'u başarılı buluyor musunuz?

"10 senedir Fenerbahçe şampiyon olamıyor. Futbolda başarı var demek yalan olur. Ama bu başarısızlığı sadece Ali Bey'e bağlamak da haksızlık olur. Bugün sınırdan geçen bir teröristin İstanbul'da hangi lokantaya girdiğini bile bilenler, bizim Rize deplasmanından sonra otobüsümüzü kurşunlayanların failini bulamamaları inanılır gibi değil. Gelelim Trabzon maçına. Dünyanın neresinde sahanın ortasında meşale varken maç devam eder? Orada kesilip 3 puanı almamız, 3-0 gelmemiz lazımdı. Bırak istifayı, bir geçmiş olsun bile yok.

"Penaltı, penaltı mıydı? Kesinlikle değil"

Gelelim dünkü maça... Penaltı, penaltı mıydı? Kesinlikle değil. Ben sporcuyum, objektif adamım. Öyle komplo teorilerine girmem. Ama burada Fenerbahçe'ye müthiş bir haksızlık var. O yüzden aday olmak için aday olmam. Fark yaratacaksam aday olurum. Ailemden, sevdiklerimden hiçbiri aday olmamı istemiyor. Orası çok yıpratıcı bir yer. O koltuğa da bir şey almaktan ziyade bir şey vermeye gelenler önemli.

"Aday olabilirsek birlik beraberlik adı altında aday olacağız"

Dış güçler diyip duruyoruz değil mi? Bağışıklık sistemin güçlü olmazsa mikroplar çok rahat girer. Bir kere bizim bağışıklık sistemimizde sorun var. Aday olabilirsek birlik beraberlik adı altında aday olacağız. Bel altı vurmayla benim işim olmaz. Bunlar kötü niyetli insanların yaptığıdır. Bu karalama zaten sadece bir yerden geliyor. Böyle bir ortamda, herkes oraya saldırırken, dün de puan kaybetmişken, ben de diğerleri gibi mi olayım? Akbabalık mı yapayım? 'Ben bu kulübün bekçisiyim' diyip, 2 Nisan'daki kongreye sağa sola telefon açıp 'Katılmayın' diyenlerden, bu zihniyetten kurtulmamız lazım. Sivas'ta puan kaybetmemize sevinen zihniyet varken, dış güçlerin elini güçlendiriyoruz.

"Popülizm iş ahlakını bozar"

Ben akbaba olmak istemiyorum. Popülizm mi yapayım? Popülizm iş ahlakını bozar. Ben 'Güzel bir fırsat çıktı, adayım' nasıl diyeceğim? Ali Koç, Sadettin Saran önemli değil. Önemli olan Fenerbahçe. Bu işte elimden geleni yaparım, olursa olur olmazsa olmaz. Her hayalimizi de gerçekleştireceğiz diye bir şey yok. Ben küçükken hayalimin peşinden koşsaydım bugün kovboydum.

"Bu işi çok iyi yapacağımıza inanıyorum"

Başarıyı neyle ölçersin? Ona ulaşmak için nelerden vazgeçtiğinle ölçersin. Ben burada aday olmak için her türlü yolu deneyen biri değilim. Bu işi çok iyi yapacağımıza inanıyorum. Kendi yönetimimde açık açık 'Ben başkan olmak istiyorum' diyenler var. Ben bunlara müsaade ediyorum, hoşuma gidiyor. Bizim zamanımızda öyle değildi. Ben bir çıktım, ileride aday olacağım dedim. O zamanki çok büyük bir ağabeyimiz gelip 'Oğlum böyle şey söylenir mi?' dedi. Ne olacak, bu bizim hayalimiz. Ben kimsenin arkasından iş çevirmiyorum ki. Benim şirketlerimde de böyle. Benim fikrimi değiştirebilecek insanlar istiyorum etrafımda. Ne kadar güçlüsün, en zayıf halkan kadar güçlüsün. Dolayısıyla bir iyi bir yönetim oluşturduk. Geceli gündüzlü çalışıyoruz. Aramızda elenenler oldu. Birlik beraberlik oluştu. Ben aday olamasam da Ali Bey'e dedim, benim yönetimimde iyi insanlar var.

"Ankara ile ilişkiler kötü başladı. İçimizdekiler yüzünden"

Futbolda başarı var demek yanlış olur ama müthiş dış etkenler var. Genel olarak baktığınız zaman, yapılanlar, şeffaflık, voleybol, basketbol, dünya spor kulübü olarak baktığında bir başarı var. Futbolda yok maalesef. Bunun sebepleri biraz önce dediğim gibi. Ankara ile ilişkiler kötü başladı. İçimizdekiler yüzünden. Bu süreç iyi yönetilmedi. Onun düzeltilmesi lazım. Düzeltilmeyecek şeyler değil"

"İstenmiyor bizim şampiyon olmamız"

Fenerbahçe neden şampiyon olamıyor?

"Bunun çok sebebi var. İstenmiyor bizim şampiyon olmamız. Bunun da sebeplerinin üzerinden biraz önce geçtik"

"Trabzon olayı şaka gibi"

Fenerbahçe'nin üzerinde oyunlar oynanıldığını düşünüyor musunuz?

"Evet, kesinlikle. Dünkü penaltı, penaltı değildi. Biraz önce anlattım. Trabzon olayı şaka gibi"

"Ali Bey aday olursa onun yönetimine girmem"

Ali Bey aday olursa onun yönetimine girer misiniz?

"Girmem. Her yiğidin farklı yoğurt yiyişi var. Ben Ali Bey'in iyi bir insan olduğunu düşünüyorum. Tarzlarımız çok ayrı. Kendisine de söyledim. Biz geçinemeyiz. Kötü anlamda söylemiyorum. Çok farklıyız. Ama ona çok iyi, çok başarılı olacak, iyi Fenerbahçeli insanlar tavsiye edeceğim. Geriye dönüp baktığımda olur da kazanamazsam, aday olamazsam iyi Fenerbahçeliler kazandırdım Fenerbahçe'ye"

"Yönetimin elini zayıflatmak istemiyorum"

Ligden çekilmeli miydi?

"Burada oturup yönetimi eleştirmek çok kolay. Ama mertçe bir hareket olmaz. Yönetimin elini zayıflatmak istemiyorum, bu konularda yorum yapmak istemiyorum"

Conte iddiaları hakkında

Conte ile anlaştığınız doğru mu? İsmail Kartal ile çalışır mısınız?

"Bu konularda yorum yapmak, oyuncuların ve hocanın emeğine saygısızlık olur. Biz çalışıyoruz. Projelerimizi hazırladık. Maddi kaynak sağlamaya çalışıyoruz. Önceliğimiz ailemiz, ondan sonra işi gücü bıraktık Fenerbahçe. Gece gündüz çalışıyoruz. Burada da fark yaratacağımıza inanıyoruz. Türk spor tarihinin en hazır ekibiyle geliyoruz. Kampanyamız hazır ama bir türlü ortaya çıkamıyoruz. Arkadaşlarımız için de rahatsız edici bir durum. Ama çok genel anlamda, birlik beraberlik çerçevesinde bir an önce şampiyon yapmak. Bu proje değil tabii. Çok proje var. Yapılması gereken en önemli şeylerden biri Ankara ile aramızın daha iyi hale getirilmesi. Hala şampiyonluk şansımız var. 5 hafta var, çok şey değişebilir. Bu seçim sürecine çıkmamaya çalışıyorum. Bizim için, ekip için çok zor. İnşallah Ali Bey bir an önce kararını verir. Çünkü biz de çok zorlanıyoruz. Ama herhalde o noktaya geldik, yakında açıklayacak inşallah"

"Gaza gelmeden, akbabalık yapmadan hareket ediyoruz"

3 Temmuz'da Fenerbahçe'nin yanında olmadığınız iddia ediliyor...

"Amerikalıların bir atasözü var. Ölü bir köpek tekmelenmez diye. Meyve veren ağaç taşlanır tarzı bir şey. 20 senedir bir sataşma var. Bunların hepsi tek bir kaynaktan. Bize çok büyük bir teveccüh oluştu. O 500 imzayı 48 saat içinde topladık. Gaza gelmeden, akbabalık yapmadan hareket ediyoruz. Karalama olmasa ben üzülürdüm. Moğolların çok güzel bir atasözü var. Bir kurdun arkasından 100 tane köpek havlamıyorsa o kurt kurt değildir. Dolayısıyla bunlar normal, benim de hoşuma gidiyor"

"Ben hiçbir zaman Fenerbahçe'nin şike yaptığına inanmadım"

3 Temmuz'da bu dedikleri cümleyi açayım. Ben üniversitelere konuşmaya gidiyorum. Bu kumpas sürecinde de liselere bile hiç hayır demedim. Zonguldak Üniversitesi'ne gittim. Galatasaraylı olduğunu hatırladığım genç bir çocuk -o zaman tabii daha kimse neyin ne olduğunu bilmiyor- 'Ya başkan, devletin savcısı, devletin polisi, her şey ortada, tapeler ortada, şike var' dedi. Ben de şu minvalde konuştum. 'Güzel kardeşim eğer şike varsa bunu sadece Fenerbahçe'ye mal edemezsiniz. Varsa herkes yapmıştır' dedim. Şimdi sayın Aziz Yıldırım da buna benzer bir konuşma yaptı. Dedi ki 'Eğer şike yaptıysam ben bunu Fenerbahçe için yaptım, kendim için yapmadım' dedi. Kötü niyetliler istese onu alırlar. Zaten Galatasaraylılar kullanıyorlar o cümleyi. Bizde de Fenerbahçeliler bana karşı kullanıyor. Ben hiçbir zaman Fenerbahçe'nin şike yaptığına inanmadım. 

"Biz eğer seçilirsek, Fenerbahçe'yi 3 Temmuz'da savunan avukatları da bizimle beraber"

O tarihte Hürriyet'te röportajım var. 'Fenerbahçe şike yapmamıştır' demişim. Yine o tarihte, 2 defa beni haksız yere kulüpten ihraç etmiş, haysiyetimle uğraşmış Aziz Bey hapse girdiğinde Acer Bey'i aradım. 'Acer abi' dedim, 'Bana büyük haksızlık yaptı ama bu kadarını hak etmiyordu. Ben senin emrindeyim' dedim. Allah'tan yanında da Uğur Dündar varmış. O da birkaç gün sonra haberini yaptı. Yani bunlar laf değil, belgeli. Beni 'Neredeydin' diye eleştiriyorlar. Ben haksız yere ihraç edilirken siz neredeydiniz? Tek suçum aday olmak istemekti. Bunlara inananlar ya yarım akıllı ya da inanmak isteyenler. Ben Hulusi Belgü'den rica ettim, ben gidemiyorum, ihraç edilmişim. Sağ olsun Hulusi Belgü de bana bu camiada ilk 'Başkan' diyendir. Rica ettim, 'Ben 10 senelik locayı peşin ödeyeceğim + 2 tane şube boks ve yüzmeye talibim' dedim. Başka biri yapmış mı bunu? Çıktı orada okudu, cevap bile gelmedi. Biz eğer seçilirsek, Fenerbahçe'yi 3 Temmuz'da savunan avukatları da bizimle beraber. Yine aynı şekilde devam edeceğiz"

"Yargı süreci sonlandı, haklı bulundum"

Vladimir Beschastnykh transferinde yolsuzluk iddiası hakkında...

"2 defa ihraç edildim. Birinde ihraç edilip geri döndüm, sonra bununla geldiler bana. Bu dava 9 sene filan sürdü. Bu kadar atıp tutanlar, korkan insanlar korktukları şeyler üzerinden saldırırlar. Bu kadar atıp tutuyorlar, bir tane belge sunamadılar. Savcılığa neden gitmediler? Niye sadece dedikodularla hareket ediyorlar? Elimizde belgeler var diyorlar, sunsaydınız kardeşim o zaman. Kazansaydınız davayı, kazanamadılar. Yargı süreci sonlandı, haklı bulundum. 2018'de aday hakkımı aldım"

Fenerbahçe Kulübü'ne haciz gönderdiniz mi?

"Şimdi sen, arkadaşlarınla, memleketten annen ve babanla Beşiktaş'ın bir yurt dışı maçına gidip kombine bilet aldın. Güzel bir yemek yedin ve maça geldin stada. Senin kulübünün başkanı haber gönderdi, 'Almıyorum' dedi. Sen de dedin ki 'Nasıl almıyorsun ya al benim biletlerim bu' Arkadaşlar diyor ki 'Kusura bakmayın başkanın kişisel hırsları kulübün önünde geliyor, almıyor'... 'Ne yaparsan yap, mahkemeye gidersen git' dediler. Ne yaparsın, gider misin, hakkını arar mısın? Sene 1997-1998, o zaman Galatasaray'ın yayın hakları, ön eleme, hazırlık, jübile ve reklam hakları 3,5 milyon Dolar. Galatasaray pazarlık yaptı. Aynı içerik, aynı sene 10 milyon Dolar verdim ben Fenerbahçe'ye. 5 milyon Dolar peşin, 5 milyon Dolar da teminat mektubu. Beni arayıp 'Teminat mektubunu kırdırabilir miyiz?' diye sordular. 'Kırdırabilirsiniz' dedim. 1 sene sonra şampiyon oldu Fenerbahçe. Ondan biraz sonra halka açıldı Fenerbahçe. Yüzde 5'i 10 milyon Dolar'a geliyordu. Öyle bir paradan bahsediyoruz"

"Kişisel hırsları Fenerbahçe'nin önüne geçti"

"Arkadaşlarım stada geliyor, ön eleme maçı, yurt dışında araçlarımız geliyor, canlı yayın çekilecek vs. 'Almıyoruz sizi içeri' diyor. Burası muz cumhuriyeti mi? Kişisel hırsları Fenerbahçe'nin önüne geçti. 'Git kardeşim hakkını mahkemede ara' diyorlar. 'Yapmayın bu bizim hakkımız. Bizim cezai şartımız var, bu sinyali yurt dışına gönderemezsek şudur budur...' 'Ne halin varsa gör' dediler. Ben iş adamıyım. Popülizm iş ahlakını bozar. Çalışanlarıma, işime sahip çıkmam lazım. Biz de gerekeni yaptık. Mahkeme 'Ben bir hakem atayacağım, Fenerbahçe Kulübü bir hakem atayacak, siz de bir tane atayacaksınız' dedi. Fenerbahçe Kulübü'nün atadığı hakem dahil olmak üzere 3 hakem de bizi haklı buldu. Ne oldu? 1 milyon 755 bin Dolar ekstra cezai şart ve bir de faiz koydu. Ben o paraya dokunmam dedim, almadım. Kulübe haciz getiren eski yöneticiler atıp tutuyor ya, sor bakalım hangisi 1 milyon 755 bin Dolar bağışlamış? Sonra ne oldu? Mahkemeyi kazandık. O zaman güzel bir CEO'ları vardı, geldi. Hemen anlaştık. Bizde para yok dedi. Bize loca verin, bize reklam hakları verin dedim, para istemiyoruz. Reklam haklarını bile ötelediler. Sonra Ali Bey geldi. Ali Bey de dedi ki biraz daha indirim yapalım, biraz daha öteleyelim. Biz alacağımızın yüzde 6'sını aldık. Külliyen zarar ettik. Yani haciz olayı da bu"

"TFF'de de değişim kesinlikle şart"

TFF ile ilgili görüşünüz ne? Seçim Avrupa Şampiyonası sonrasına mı ertelenmeli?

"Bir ay fark edecek. Kesinlikle ve kesinlikle bir değişim şart"

"İngiltere hakları 8,5 milyar Dolar"

Benden iyi bir profesyonel olmaz. Bir fikrim vardı, kendi işimi yapmak istiyordum. Ön görüm vardı. Bu spor ve eğlence endüstrisi çok büyüyecek dedim. O zaman Türkiye'de 100 milyon Dolar'dı bunun cirosu. Bugün 1 milyar Dolar. Büyüdü, daha da büyüyecek. Bu endüstri dünyada 500 milyar Dolar. En çok büyüyen endüstrilerden biri. Yüzde 5 ile 10 arası büyüyor her yıl. 2030'lu yıllarda 1 trilyonu bulacağı konuşuluyor.

İngiltere Ligi 4 sene sadece İngiltere hakları 8,5 milyar Dolar. Türkiye'de tüm spor endüstrisi 1 milyar Dolar. Bir uçurum var. Türkiye maalesef hak ettiği yerde değil. Bir kere bu işler disiplinle oluyor. Bizde yetenek var ama yeteri kadar disiplin, liyakat yok. Bunlar düzeltiğinde bu uçurum kapanır. Çünkü çok potansiyel var. Potansiyel çok büyük. Son ihalede bile yabancılar dışarıdan bakıp bu ihaleye girmeyelim. Bu adrese teslim diyorlar. Bu güvensizlik ortamında marka zarar görür mü? Görür. Markanın zarar gördüğü yerde bu endüstri büyür mü? Markaya önem vereceksin. Markaya önem verdiğin zaman bu düzelir

"Türk futbolu yayıncı kuruluşun esiri olmuş vaziyette"

Naklen yayın ihalesi gündem oldu. Bein Sports ile beraber teklif verdiniz. Size bir haksızlık yapıldı mı?

"Bir kere Türk futbolu yayıncı kuruluşun esiri olmuş vaziyette. Yayıncı kuruluş 'Bunun ederi 50 milyon Dolar' diyor. Biz ihaleye giriyoruz, 65 milyon Dolar veriyor. Daha önce de daha yüksek rakamlar vardı. Federasyon başkanı daha önce bir teminat mektubunu iade etti. Kur farkı dediler, ağladılar, Türk halkını yeteri kadar ciddiye almadılar. Ama gittiler Messi'ye dünya kadar para verdiler. Böyle bir ortamdayken biz ihaleye bunlarla girdik. Seneliğine 65 milyon Dolar verdiler. Biz yarım milyar Dolar'dan fazla para verdik, 3 seneliğine. Dolayısıyla bunların ihaleleri iptal edilmesine rağmen teminat mektubu yok, tekrar ihaleye çağırıldılar ve seneliğine 180 milyon Euro veriler ve ihaleyi kazandılar. Buruk muyuz, buruğuz ama gururluyuz. Çünkü Türk kulüplerine ekstradan 300 milyon Euro girmesini sağladık. İnşallah bizden sonra sözleşmelerde kur farkından dolayı bir takım imtiyazlar sağlanmamıştır. Ama evet, biraz üzüldük. Sağlık olsun, devam ediyoruz. Yine gireceğiz. Orada farklı dengeler var. Ama biz bir dahaki ihaleye çok güçlü hazırlanıyoruz. (Gülerek) Ben Katar vatandaşlığına başvurdum. Neyse hayırlısı olsun..."

"Bir Perşembe sabahı ofisime geldim. Genç bir kız mektup yazmış..."

Benim annem kendini kötü hissettiğinde git birine iyilik yap demişti. Ben de 'Ne kadar saçma bir şey söylüyor. Herhalde Amerikalı o yüzden' diye düşünmüştüm. Sonra hakikaten beni beslediğini çok mutlu olduğumu gördüm. Bir Perşembe sabahı ofisime geldim. Genç bir kız mektup yazmış. Açtım. 'Biz Hakkari'deyiz. Bizim okulun ısısı yok, sınav harcı yok. Seni çok seviyorum, bizi ziyarete gelebilir misin?' dedi. Perşembe mektup geldi, ben Pazartesi oradaydım. Okula gittik, kız nasıl sarılıyor boynuma. Oturup konuştuk. 'Başka ne yapabiliriz?' dedik. 'Sinema var da film gönderen yok' dediler. Rahmetli Zeynep Sünger, 'Patron Şark Sineması yapalım' dedi. İl Eğitim Müdürü'ne söyledik. Yüksekova'da bir okulu aradı, 3-4 ay sonrası için sözleştik. 3 ay sonra Hakkari'ye geldik. Dünya şampiyonu Birol Topuz'u, Murat Boz'u götürdüm. Yıllar 90'lı yıllar, terörizmin zirve olduğu zamanlar. Tam Yüksekova'ya geçeceğiz, Hakkari Valisi beni aradı. 'Olaylar çok büyüdü, bizim şehidimiz var, karşı tarafta büyük sıkıntılar var. Can güvenliğinizi sağlayamayabiliriz, lütfen gitmeyin' dedi. 'Peki' dedim. Müdürü ben aradım. 'Müdürüm buralara kadar geldik, böyle böyle bir durum varmış, kalabalığız, kimseyi riske atmayalım. Biz gelemiyoruz' dedim. Müdür bana dedi ki 'Olur mu bütün çocuklar Fenerbahçe bayraklarıyla, formalarıyla seni bekliyorlar'. 'Geliyorum' dedim.

"27'inci spor salonunu Hatay'da açacağız"

Yüksekova yolunda polisler bizi durdurdu. 'Ne yapıyorsunuz, en iyi ihtimalle taşlanırsınız' dedi. Orada birkaç kişi daha indi minibüsten. Biz devam ettik yolumuza. Orada tanıştırdım, Birol, Murat. Filmi izledik. Bir tane çocuk gelip, 'Ben seni çok sevdim' dedi. 'Ben de seni çok sevdim, bize taş atacak mısın?' dedim. 'Yok, ben atmıyorum zaten. Benim amcaoğlu atıyor' dedi. Amcaoğlu geldi. 'Taş atacak mısın?' dedim. 'Atacaktım, ama atmayacağım. Sevdim seni' dedi. Bizi uğurlamaya geldiler. Daha büyük çocuklar geldi. O 'Atmayacağım' diyen çocuk bile taş attı bize. Camlar indi, kafalar yarıldı. Şoför değiştirdik. 'Biz de burada yaşıyor olsak, belki biz de taş atardık' dedim. Bu da manşet oldu. Benim bütün ülkücü arkadaşlarım, Kırıkkale'de gönül koydular bana. Ama işin aslı oydu. Sonra döndük İstanbul'a. 'Ya İstanbul'da oturup ahkam kesmek... Bir şeyler yapalım' dedim. Zeynep de sporla ilgili bir şey yapalım dedi. 'Taş atma, top at' öyle başladı. Şimdi 27'inci spor salonunu Hatay'da açacağız. Bunları sarı lacivert yapıyoruz, Atatürk ismini koyuyoruz, devlete bağışlıyoruz. Önemli olan şampiyon yetişmesi değil, önemli olan bu çocuklara disiplin aşılamak"

"Fenerbahçe'yi şampiyon yapacağız"

Seçildiğiniz yıl Fenerbahçe'yi şampiyon yapacak mısınız?

"Evet. Biz sabır istemiyoruz"

"20 küsür yaşında ben 3. Lig'de bir kulüp başkanıydım"

Bütün yöneticilerin futboldan anlaması gerekmiyor. Bilmediğini bilmesi gerekiyor. Herkes futbolu çok iyi bildiğini iddia ediyor. Öyle bir şey yok. Burada görev dağılımı yapacağız. Ben etrafımda benden daha akıllı insan bulundurmaktan gocunmam. Biz oralara geleceğiz diye her yol mübah değil bizim için. Borussia Dortmund'un en büyük ortaklarından biriydim. İleride başkan olmak istiyorsam, kendimi geliştireyim dedim. 20 küsür yaşında ben 3. Lig'de bir kulüp başkanıydım.

"Avrupa'nın en köklü kulüplerden birini bir Türk'ün alması olay oldu"

Önüme böyle bir fırsat geldi. Rakamlar felaket. Batmak üzere. 14'üncü sırada, son 3 maçını kaybetmiş, aşağı doğru gidiyor. Stat kapasitesi 81 bin, 79 bin 817 averaja oynuyor. Barcelona ve Real Madrid'te böyle bir averaj yok. Kardeşlerden birine atla git dedim. Görüştü. Gidip en büyük 2'inci ortak olduk kulüpten sonra. Bild gazetesi, Dortmund'un ambleminin içine Türk Bayrağı koyuyor. Müthiş bir gurur. Avrupa'nın en köklü kulüplerden birini bir Türk'ün alması olay oldu. Negatif şeyler yaşadık. Hamburg'un sahibi beni aradı. 'Bir Alman bile almıyor, sen niye alıyorsun' dedi. Burada fırsat gördüğümü söyledim. Nitekim o sene bizim gelmemizle onlara moral geldi, 1 sene sonra Inter Toto'ya geldi, 2 sene sonra da şampiyon oldu. Bugün Borussia Dortmund'un değeri 2 milyar Dolar. Sonra bana biraz baskı yapıldı. O zaman gençtim, 30'lu yaşlarda o baskılardan sonra istemiyorsanız gideyim dedim."

"Fenerbahçe Türkiye'nin değil dünyanın en büyük spor kulübü"

Nasıl Fenerbahçeli oldunuz?

"5 yaşındaydım biri gelip 'Hangi takımı tutuyorsun?' diye sordu. Takım filan o zaman pek bilmiyorum. Biri dedi ki 'Senin baban Fenerli'. Ben de o zaman Fenerliyim dedim. Bence herkes babasının takımını tutmalı. Benim Fenerbahçe ne ifade ediyor. Eski bir Milli Takım kaptanı olarak inanılmaz kulüplüyüm. Bunu Barcelona Başkanı Laporta ile de konuştuğumuzda o da kabul ediyor Fenerbahçe Türkiye'nin değil dünyanın en büyük spor kulübü. Bu kadar olimpiyatlara sporcu veren bir kulüp var mı? Dünyada yok"

"Avrupa'da ileri giden bir Fenerbahçe hayal ediyorum"

Fenerbahçe Başkanı olarak hayaliniz nedir?

"Zico'nun Fenerbahçesi gibi futbol oynayan, Avrupa'da ileri giden bir Fenerbahçe hayal ediyorum. Birlik beraberlik içinde bir Fenerbahçe hayal ediyorum. Aziz yapamadı, Ali Bey de yapamadı, Sadettin de yapamaz diyorlar. Kim yapacak o zaman? Dünyanın en yıpratıcı işi ama bununda düzeltilmesi lazım. Bu federasyonla yaşadığımız büyük sorun bütün futbola zarar veriyor. Yabancılar anlamıyor. Bu çözülmeli. Bunun en önemli çarelerinden biri de mevcut federasyonun gitmesi. Bunun için de Ali Başkan büyük bir mücadele veriyor"

Milli Takım jenerasyonu

"Çok iyi bir jenerasyon. Ben hocayı da çok beğeniyorum. Bu sene galiba o sene. İnşallah başarıyı yakalayacağız"

Senin için hazırladığımız haberler