AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Sahanın ortasına sandalye atsalar..."

İlk Yayınlanma : 03 May 2020 - 16:03 / Son Güncelleme : 03 May 2020 - 16:09

Türkiye'de normalleşme sürecine girildikten sonra maçlar da başlayacak. TFF, lig maçlarının haziran ayı ortasından itibaren oynanabileceğini işaret etti. Pekiyi hakemler ne kadar sürede maçlara hazır olacak? İşte yanıtı...

"Sahanın ortasına sandalye atsalar..."

Türkiye Futbol Federasyonu, koronavirüs sebebiyle zorunlu olarak verilen aranın, Haziran ayında son bulacağını açıkladı. Futbolcuların maç oynamaya tam hazır olabilmesi için en az 4 haftaya ihtiyaç duyduğu ifade ediliyor. Pekiyi, hakemler ne kadar sürede maçlara hazır olacak? İşte yanıtı...

Hakemler fit kalabilmek için çalışmalarına devam ediyor

EMRAH KARALİNÇ/AJANSSPOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle verilen aranın bitmesi için hakemler de gün sayıyor. Hakemler, ligin ikinci yarısına hazır olabilmek için fit kalmaya gayret ediyor.

Deniz Çoban'a göre ligin başlama tarihi...

Eski hakemlerden Deniz Çoban, "12 Haziran tarihi ütopik durmuyor. Gidişat nasıl devam eder bilemiyoruz. İnsanlarımız her şey yolunda gidiyor diye rehave kapılırsa işler zorlaşır. 12 Haziran'da asla başlamaz ya da kesin başlar diyemeyiz. Dünyada hatırı sayılır kuruluşların simülasyonuna göre 15 Mayıs normale dönüşün başlayacağı tarih olarak söyleniyor. Bunu hep birlikte göreceğiz" dedi. 

Hakemlerin avantaj ve dezavantajları neler?

Hakemlerle ilgili detayları paylaşan Çoban, "Hakemlerin yaş ortalaması 40. Futbolcular gibi değiller. 30 yaşındak bireyle 40 yaşındaki bireyin kendini toparlaması kolay olmaz. Bu hakemler açısından dezavantaj.

"12-13 günde hakemlerin bıraktıkları yere gelecekleri görüşü var"

Avantajlarına gelecek olursak takım halinde antrenman yapmıyorlar. Bireysel hazırlık yapıyorlar. Bu da avantaj. 40 hakemden 35'i kendilerine gönderilen antrenmanları güzel bir ortamda yapma fırsatı yakaladılar. Son sürat çalışıyorlar. MHK ile de irtibat halindeler. En çok 12-13 gün içinde hakemlerin bıraktıkları yere gelecekleri görüşü var. Çünkü çalışmayı bırakmıyorlar. Sahada da futbolcular gibi kuvvetli olmalarına gerek yok" ifadelerini kullandı.

Selçuk Dereli de fikrini paylaştı

FIFA kokartlı eski hakemlerden Selçuk Dereli de hakemlerin geri dönüşü için yeterli olacak süre hakkındaki fikrini Ajansspor'a anlattı. 

"Sağlıklı sürenin 1 ay olduğunu düşünüyorum"

Selçuk Dereli, "Futbolcuların sahalara hazır dönmesi için belli bir süreye ihtiyaçları var. Hakemler de aynı şekilde. Hakemlerin form tutma işi zamanla olacak birşey. Ben bunu en az 1 ay olarak nitelendiriyorum. Ayrıca maç yönettikçe form tutma durumları olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. 

Binali Kartal: "İyi bir hakem zaten formda gelir"

FIFA kokartlı eski yardımcı hakemlerden Binali Kartal da hakemlerin geri dönüşü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kartal, "Hakemlerin maç yönetmeyi özlediklerini biliyorum. İyi bir hakem, zaten kendisini formda tutar. Gerekli programlar da kendilerine verildi. Ben, iyi bir hakemin sahaya ne kadar hazır dönebileceğini kendisinin bildiğini düşünüyorum. İyi hakem sahalarda iyi döner. Zaten futbolcular gibi değiller. Bireysel çalışmalar da bahsedildiği kadar faydasız değil. Sahanın ortasına sandalye atıp, oradan bile maç yönetecekleri bir ortam var. VAR sistemi uygulanır mı, o biraz belirsiz" açıklamasını yaptı.