Şampiyon Galatasaray!

Son dakika Beşiktaş haberleri... Beşiktaş, Mesut Bakkal'ın kitabında Galatasaray'dan teşvik aldığına yönelik yazısı sonucu şampiyonluğın kendilerine verilmesi için TFF'ye başvurmuştu. Peki Beşiktaş şampiyonluk başvurusunda TFF'den ne cevap aldı? İşte o karar...
23 Temmuz 2020 21:39- Son Güncelleme - 23 Temmuz 2020 21:42
Google news abonelik

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Teknik direktör Mesut Bakkal'ın anılarını yazdığı kitaptaki bir bölümde 1986/87 sezonunda Galatasaray'dan teşvik aldıkları açıklamasının Ajansspor'da yayınlanmasının ardından Beşiktaş'ın Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) 13 Mart'ta adı geçen sezondaki şampiyonluğun kendilerine verilmesi için yaptığı başvurunun 25 Haziran'da yapılan TFF Yönetim Kurulu toplantısında reddedildiği ortaya çıktı. TFF Yönetim Kurulu'nun aynı toplantıda 9 Mart günü Trabzonspor'un kural hatası iddiasıyla talep ettiği maç tekrarını reddettiğini ve bu kararı açıklamadığı, Tahkim Kurulu'nun bir önceki kararlarının şifrelerini çözen Ajansspor tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Tahkim'den şifreli karar!

Tahkim Kurulu'nun 23 Temmuz kararlarının 4. E.2020/139- K.2020/166 maddesinde Beşiktaş'ın başvurusunun reddedildiğine dair metin şu şekilde yer alıyor.

“Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin TFF Yönetim Kurulu'nun 25.06.2020 tarihli 38 sayılı toplantısında alınan kararına karşı başvurusu incelendi. Yapılan müzakere neticesinde; TFF Yönetim Kurulu kararında usule, esasa ve talimatlara aykırı bir yön bulunmadığı anlaşıldığından; Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin itirazının reddine, oybirliği ile...”

Bulmacayı çözelim

TFF Yönetim Kurulu'nun 25 Haziran' da toplantı sonrası yaptığı açıklamada ise Beşiktaş'ın itirazına dair aynen Trabzonspor kararında olduğu gibi herhangi bir açıklama olmadığı görülüyor.

Açıklama 25 Haziran günü TFF sitesinde aynen şu şekilde yer almıştı:

“TFF Yönetim Kurulu, bugün Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gündemdeki konuları görüşmek üzere rutin Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirmiştir.

Toplantıda Yönetim Kurulu, gündem maddelerinden birisi olan Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen TFF 2. Lig ve

TFF 3. Lig müsabakalarının tamamlanması konusunda yaptığı değerlendirme sonucunda, daha önce açıklandığı gibi bu iki ligin 18 Temmuz 2020'den itibaren oynatılması kararını vermiştir.

TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de kalan müsabakaların programı en kısa zamanda kamuoyuna duyurulacaktır”

TFF ve kulüpler kararları neden saklıyor?

TFF ve kulüpler kararları neden saklıyor?

Tahkim Kurulu'nun iki haftadır duyurduğu kararlarda Trabzonspor ve Beşiktaş'ın başvurularının reddedildiği belirtilirken bu başvuruların ne olduğu bilinmeyen bir nedenle açıklanmadı. Kurul'un TFF'nin atıfta bulunduğu kararında ise iki kulübün TFF'ye yaptıkları başvuruların reddedildiğine dair herhangi bir açıklamaya yer verilmediğini görüyoruz. Aynı şekilde kulüpler de reddedilen itirazlar hakkında açıklama yapmazken Tahkim Kurulu'na itiraz ettiklerine dair bir açıklamada da bulunmadılar.

Sonucu bilinen şirinlik itirazları

Yani kulüpler yüksek perdeden açıklamalarla ilk anda federasyona itiraz ederek taraftarlarına şirin gözükürken başvuru sonrası iş tam anlamıyla bir bilinmezliğe dönüşüyor.  

Bunda kulüplerin sonucunu bildikleri başvuruların akıbetini taraftarlardan sakladıkları federasyonun da taraftar tepkisini önlemek adına karar açıklamalarında başvuru konularından bahsetmekten kaçındığı sonucu ortaya çıkıyor.
 

Spiker canlı yayında soyundu!