"Şampiyonluğun kaçması büyük hasar bıraktı"

28 Temmuz 2020 17:20- Son Güncelleme - 28 Temmuz 2020 17:26
Google news abonelik

Teknik Direktör Abdullah Ercan, Radyospor'da Özgür Sancar'ın sorularını yanıtladı. Trabzonspor'un bu sezonki performansını nasıl değerlendirdi? Trabzonspor - Alanyaspor maçı için neler söyledi? Filip Novak'ın ayrılığını nasıl yorumladı?

"Şampiyonluğun kaçması büyük hasar bıraktı"

Trabzonspor'un geride kalan sezonunu ve kaçan şampiyonluğunu değerlendiren Abdullah Ercan, "Trabzonspor'un lig şampiyonluğunu kaybetmesi büyük bir hasar bıraktı ancak önlerinde bir final var. Sezonu bir kupayla kapatmak isteyeceklerdir. Bu maç Trabzonspor'da alınacak kararları da netleştirecektir. Ligde kaçan şampiyonluğun bu maça sirayet edeceğini düşünmüyorum. Bu durum motivasyon unsuru da olabilir" şeklinde konuştu.

"Trabzonspor gol atar ancak sonrasını bilmiyorum"

Trabzonspor ve Alanyaspor arasında oynanacak olan Ziraat Türkiye Kupası finalini değerlendiren Abdullah Ercan, "Lig boyunca 2 takımın da oynadığı bir oyun var. Trabzonspor'un öne geçtikten sonra skoru tutamama problemi var. Bu problem yüzünden şampiyonluğu kaybettiler. Alanyaspor'un da oyun yapısı Trabbzonspor'a benziyor ve ben ofansif bir maç bekliyorum. Bir final maçı oynanıyor ancak seyirci yok. Bu durum Trabzonspor'un aleyhine. Alanyaspor bir sistem takımı ve kupayı çok istiyor. Çok pozisyonlu ve tempolu bir maç bekliyorum. Kimin kazanacağını tahmin etmek çok zor. Trabzonspor'un kesinlikle gol bulacağını düşünüyorum ama sonrasına güvenemiyorum. Türkiye'nin en iyi 2 golcüsünü izleyeceğiz. Ben iki oyuncuyu da çok beğeniyorum. Gol vuruşlarında çok ustalar ancak Sörloth'un takım oyununda daha çok yardım ettiğini düşünüyorum. Cisse'nin yaşını da düşünürsek çok büyük bir iş yapıyor" ifadelerini kullandı.

"Maçın en kritik adamı Uğurcan Çakır olabilir"

"Maçın en kritik adamı Uğurcan Çakır olabilir"

Trabzonspor'un savunma problemine de değinen Ercan, "Uğurcan Çakır olmasaydı Trabzonspor kaç gol yerdi? Trabzonspor camiası her zaman "Bizim çok iyi 2 stopere ihtiyacımız var" diyor ancak ben buna katılmıyorum. Savunma sadece 2 kişiye bağlı bir eylem değildir. Savunmayı takım halinde yaparsınız. 2 tane iyi stoperin gelmesiyle savunma sıkıntısı ortadan kalkmaz. Trabzonspor'un genel anlamda bir savunma anlayışı olsaydı stoperler bu kadar eleştirilmezdi. Takım savunması doğru yapılmazsa önümüzdeki sezonda da sıkıntılar yaşanır. Galatasaray'ın Muslera'dan sonra yaşadığı durum ortada. Uğurcan Çakır'ın bu sene özelinde büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. Yarınki maçın en kritik adamı Uğurcan Çakır olabilir. Savunma yapmak bir anlayıştır ve takım kültürüdür. Trabzonspor'un hücum konusunda bir sıkıntısı yok çünkü bireysel kalitesi çok yüksek. Trabzonspor'un şampiyonluğu kaybetme sebebi takım savunmasını yapamaması. Trabzonspor'un 1.5 senedir yaşadığı en büyük sıkıntı bu" dedi.

Filip Novak'ın Fenerbahçe'ye gitmesi büyük kayıp!

Son olarak Trabzonspor'la sözleşmesi biten ve Fenerbahçe'yle anlaştığı konuşulan Filip Novak'ın durumunu değerlendiren Abdullah Ercan, "Novak'ın kaybı Trabzonspor için büyük bir kayıp. Son zamanlarda 9-10 tane gol atan bir bek oyuncusu hatırlamıyorum. Filip Novak'tan başkasını hiç denemediler. Trabzonspor'un kadrosunu bozmadan, uyum sürecini tamamlamış bir oyuncu bulması çok zor. Önümüzdeki sezonda 9-10 tane gol atan bir bek oyuncusu bulmak da çok zor. Novak'ın Fenerbahçe'ye gitmesi de çok büyük kayıp. Trabzonspor'un önümüzdeki sezon rakiplerinden bir tanesi Fenerbahçe olacak" diyerek sözlerini tamamladı.