Tomas Satoransky: "NBA Asla Kabul Etmek İstemediğim Bir İş"

İsa Kethüda
08.10.2022 - 08:45 | Son Güncellenme: 08.10.2022 - 08:51

FC Barcelona’nın Çek basketbolcusu Tomas Satoransky NBA ve kariyeri hakkında açıklamalarda bulundu. Satoransky, "NBA asla kabul etmek istemediğim bir iş" dedi.

Tomas Satoransky: "NBA Asla Kabul Etmek İstemediğim Bir İş"

AJANSSPOR-HABER

Tomas Satoransky, EuroHoops için yaptığı açıklamalar ile sporseverlerin dikkatini çekti. NBA’deki kariyeri ve FC Barcelona hakkında konuşan Satoransky, Amerikan Basketbol Ligi’nden (NBA) Avrupa’ya geliş nedenini de açıkladı. 

"İlk ve son yıl en zoruydu"

Tomas Satoransky kariyeri hakkındaki yeni açıklamalarında Amerikan Basketbol Ligi’nde forma giydiği dönemdeki deneyimlerinden şu sözlerle bahsetti: "Geçen sezonun benim için iyi geçmediği açık. Washington'daki son iki ay iyiydi ama NBA’de çok fazla iniş ve çıkış yaşadım. İlk ve son yıl en zoruydu ama diğer dört yılın ikisinde Washington'da, diğer ikisinde ise Chicago'da rahattım. Saygı kazanmam gerekiyordu ve daha büyük bir rolüm olduğu ikinci sözleşme geldi. İyi gidiyordum ama ailemle birlikte asla Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamak istemedik."

"Hayatımda istikrar istiyorum"

Açıklamalarında NBA’deki belirsizliğe de değinen Satoransky, Barça’ya dönüşünün ve 4 sezonluk anlaşmasının en büyük nedeninin istikrar istemesi olduğunu anlatırken şu ifadeleri kullandı: "Bu kararı vermemin en büyük nedenlerden biri bu. Barça’yı her zaman çok sevdiğim için değil bana, aileme ve çocuklarıma istikrar sundukları için. Çok iyi bir kontrat ile NBA’desiniz ama onlar da sizi başka bir takıma transfer edebilirler."

"NBA asla kabul etmek istemediğim bir iş"

Tomas Satoransky kendisine sorulan NBA’deki en kötü şeyin ne olduğu sorusuna ise şu sözlerle cevap verdi: "Gerçek şu ki, bu bir iş. Bu anlamda asla kabul etmek ve onaylamak istemediğim bir şey. Her zaman basketbol için bir tutkumuz vardı ve bize çok para ödüyorlardı. Ama bazen çok fazla iş oluyor ve bu da takımda kimya oluşturmayı zorlaştırıyor ki bu çok önemli, İspanya bunu Eurobasket'te gösterdi. Özellikle küçük çocuklarınız olduğunda en zoru, bazı oyuncular için gerçekten zor olmalı."

"NBA oyuncularına saygı duyuluyor"

Konuşmasının devamında NBA’de oynamanın en iyi yönünün ne olduğu sorusuna gülerek NBA oyuncusu olduğunuzu söyleyebilmek olduğunu belirten Satoransky açıklamalarına şu şekilde devam etti: "NBA oyuncusu olunca birçok yerde size çok fazla saygı gösteriliyor. Bu benim ülkemde başıma geldi. Basketbolu fazla takip eden yok ama NBA'den olduğunu öğrendiklerinde sana farklı bakıyorlar ve sana daha fazla önem veriyorlar. En iyi stadyumlarda en iyi oyunculara karşı yarışıyorsunuz ve tüm dünyada hayranlarınız var. Bunlar çok güzeldi ve hayalimi gerçekleştirmek istedim. Ama bu kadar."

"Barça’da sürekli koşmam lazım"

Altı yıl aradan sonra tekrar FC Barcelona’ya dönen Satoransky, çıktığı maçın ilk dakikalarında çok yorulduğunu anlatırken şu ifadeleri kullandı: ‘Eurobasket'te zaten çok hızlı oynuyorlardı. Her zaman çok inişli çıkışlı, çok hızlı oynanıyor. İlk birkaç dakika çok yoruldum. Çok küçük olan birçok oyun kurucu var ve benim için durum farklı, sürekli koşmam gerekiyor ve sahanın her yerinde bana baskı yapıyorlar.’

İlgini Çekebilir
Şampiyon, Kızılyıldız'ı söndürdü
Habere Git

Barça ve NBA’de Satoransky

Tomas Satoransky 2014-2016 yılları arasında FC Barcelona için forma giydi bu yıl ise NBA’den Barça’ya döndü. InStat Scout verilerine göre Satoransky 2022-2023 sezonunda Barça için 8 maçta forma giydi. Bu 8 maçta 22 dakika süre ortalaması yakalayan Çek basketbolcu 4,38 sayı, 3,88 ribaunt, 6,88 asist, 0,75 top çalma ortalamaları ile Barça’ya destek oldu. 

NBA ekiplerinden ise Washington Wizards, Chicago Bulls, New Orleans Pelicans ve San Antonio Spurs kadrolarında yer alan Satoransky, Amerikan Basketbol Ligi kariyeri boyunca 388 maçta forma giydi. 22,2 dakika ortalaması yakalayan 30 yaşındaki basketbolcunun diğer istatistikleri ise şu şekilde: 6,9 sayı, 2,9 ribaunt, 4,1 asist, 0,8 top çalma ve 0,2 blok.

Senin için hazırladığımız haberler