• Diğerleri

"Savaştan kaçtı, Real Madrid'e gidiyor"

17 Mayıs 2020 17:33- Son Güncelleme - 17 Mayıs 2020 17:43
Google news abonelik

Fransa Ligi (Ligue 1) ekiplerinden Stade Rennas FC forması giyen Eduardo Camavinga, futbol kariyeri ile ilgili Ouest-France'ya özel bir röportaj verdi.

AJANSSPOR / İSA KETHÜDA

17 yaşındaki merkez orta saha oyuncusunu keşfeden ve Rennes'e transfer olmasını sağlayan kişi, asistanı Mathieu Le Scornet. Eduardo Camavinga, Mathieu Le Scornet için, "O ailemin bir parçası" dedi.

Şu anki asistanın Mathieu Le Scornet ve Rennes teknik direktörü Julien Stepan'ın sizi Rennes'e transfer ettiği günü hatırlıyor musun?

"Çok iyi hatırlıyorum. Paron Sud'daydı (Fougeres). O gün çok kötü kaybetmiştik. (0-3, ancak Rennes (SRFC) tüm maçlarını sekiz veya dokuz golle kazandı.) Herkes bizi görmeye geldi. Daha sonra sol tarafta ve önlibero arasında birkaç hareket yaptım. O günden beri Mathieu, Rennes'e gitmemi istedi. Antrenörlerimle ve ailemle konuşmuştu. Sonra bana dedi ki: "Rennes ile bir turnuvaya gitmeyi kabul eder misin?" Kaygılıydım. Çünkü Rennes büyük bir kulüptü. Bu beni asla korkutmadı. Sonra Rennes maceram başladı."

Seni keşfeden Mathieu Le Scornet ile ilişkini nasıl tanımlarsın?

Seni keşfeden Mathieu Le Scornet ile ilişkini nasıl tanımlarsın?

"Beni Stade Rennes'e getiren Mathieu Le Scornet'ti. O sanki ailemin bir parçası gibi. 10 yaşımdan beri beni takip ediyor ve sayesinde bugün profesonel oyuncuyum. Bana çok yardım ediyor, tavsiyeler veriyor. Ve evet, gerçekten zamanla ailemin bir parçası oldu. Onun düğününe bile gittim! (Gülüyor). 14 yaşındaydım, U15 takımında forma giyiyordum. Kilisedeki töreni çok iyi hatırlıyorum."

Seni Fougeres'te keşfetti, ve Rennes'te de seni eğitmeye devam etti

"SRFC'deki U12 teknik direktörüm Didier Le Bras teknik olarak gelişmemi ve ilerlememi sağladı. Tekniğimi geliştirmek için uzun süre çalıştım. Sonra U13'te Mathieu bana taktiksel olarak çok şey öğretti. Kaleci hariç tüm pozisyonlarda oynadım. Mathieu önliberoya koydu beni, geride oldukça yalnızdım!"

Ligue 1'deki ilk golünü Lyon'a attıktan sonra yedek kulübesinde ona teşekkür etmeye gittin

"Lyon'daki maçtan iki gün önce (15 Aralık'ta 1-0), profesyonellerde ilk golümü attığımda aynı tür gol sevincinde bulunmuştuk. Mathieu, bana rakip takımlar ve oyuncular hakkında çok şey anlatıyor ve orada söylediği gibi de çıktı. Bu golü bekliyordum. O bana çok şey öğretiyor, ama her şeyi tabii ki size söyleyemem, bunlar aramızda kalması gereken profesyonel sırladır."

Sahada en sevdiğin jest nedir?

Sahada en sevdiğin jest nedir?

"Ruleti severim, ama mücadele etmeyi daha faza seviyorum. Bu rakibe doğrudan bir saldırıdır. U17'ye kadar mücadele edemiyordum. Bunu Mathieu'ya sorabilirsiniz. Nasıl olduğunu bilmiyorum ama zamanla doğrudan topa gitmeyi sevmeye başladım. Gerçekten, seviyordum. "

"Evim yanmıştı"

"O sabahı dün gibi hatırlıyorum. Okuldaydım ve pencereye çıkıp birkaç itfaiye aracını gördüm. Daha sonra öğretmenim bana ve erkek kardeşime neler olduğunu anlattı. Evimiz yanmıştı. Babam bizi almaya geldi. Her şey yok olmuştu. Daha sonra babam bana "endişelenmememi, ailenin sana büyük umudu olduğunu ve büyük bir futbolcu olacağını söyledi" dedi. 

Savaştan kaçtı

Fransa'da futbolun yükselen yeni yetenekli yıldızı olarak gösterilen Eduardo Camavinga zor bir geçmişse sahip, mütevazi bir aile içinde altı kardeşin ortancası. Angola'da savaştan kaçtılar ve Fransa'ya geldiler. İlk olarak Lille'de ve daha sonra Fougeres'te oynadı. Ve nihayet keşfedilen Eduardo Camavinga, 50 km ötedeki Rennes takımına transfer oldu. 

17 yaşındakigenç oyuncunun ismi uzun süredir İspanyol devi Real Madrid ile anılıyor. Eduardo Camavinga, daha önce yapmış olduğu açıklamada, "Sezon sonu neler olacağını hep birlikte göreceğiz" şeklinde konuşmuştu.

Öte yandan Rennes ile 2022 yılına kadar sözleşmesi devam eden Angolalı önlibero oyuncusu; bu sezon forma giydiği 36 maçta 1 gol ve 2 asist kaydetti. 

5. Hafta / Wolverhampton - Chelsea: 2-5 (Özet)