AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Selçuk Aydın'dan mevcut federasyona gönderme: "Makam gücüyle baskı altına..."

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 03 Kas 2021 - 15:25 / Son Güncelleme : 03 Kas 2021 - 17:31

Türkiye Boks Federasyonu başkanlığına adaylığını açıklayan Selçuk Aydın, mevcut federasyona göndermede bulundu. Aydın, "Baskı altına almaya çalışıyorlar" dedi.

Türkiye Boks Federasyonu Başkan Vekili Hasan Kartal, "Tahkim Kurulu bizim bu genel kurulu yapmamızda bir sakınca olmadığını söylüyor." dedi.


Türkiye Boks Federasyonunun 5. Olağan Genel Kurulu için Selçuk Aydın'ın "ihtiyati tedbir kararı" koydurması nedeniyle delegelerin, The Green Park Otel'deki bekleyişi sürüyor. Genel kurulun yapılacağı otel ve çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı dikkati çekti.

"Bu sadece kaos yaratmaktan başka bir şey değil"

Otelde gazetecilere açıklama yapan Hasan Kartal, "Bu işe başvuran arkadaşımız bu desteği alamamış. Bakanlığa gidiyorsun, ne kadar desteğin varsa Bakanlıkta sayım yapılıyor. O sayım çerçevesinde de seçime girip giremeyeceğin belli oluyor. Bunlar 45’i dolduramadılar. Bunu bulamadılar. Birkaç tane de iptal olan olmuş. O üç tane iptal olduğu zaman sen 45’i yakalayamıyorsun. 45’i zor bulan birinin seçimi kazanma şansı nasıl olur? Bu sadece kaos yaratmaktan başka bir şey değil." diye konuştu.

Mahkemenin, genel kurulun ne olduğunu, 300 kişinin burada olduğunu, otelde yattığını bilemeyeceğini dile getiren Kartal, şunları söyledi:


"Mahkemeye de gerek kalmayacak inşallah"

"Mahkemenin karşı tarafı dinlemeden anında karar vermesinin ne anlama geldiğini bilemiyorum. Bu kadar insan burada, bu kadar insan sıkıntılı. Haklı gözüken bir şey de yok. Mahkeme devam ederse kaybedecekleri de kesin. Mahkemeye de gerek kalmayacak inşallah. Akşama kadar bekliyoruz. Bakalım ne olacak, ne yapabiliriz. Tahmin ediyorum bu sıkıntı sonucunda iyi bir genel kurul yapar ve bitiririz. İtiraz dilekçesi verdik ama yasal duruma baktığımız zaman duruşmalı bir görüşme yapılması gerekiyor. Bu da iki tarafa da tebliğ edilecek. Tebliğin edilmesi en az 5-6 gün. Bu demek oluyor ki neticede mahkeme kararına uyacağız bu işi yapmayacaksak, bu insanları göndereceğiz ve tekrar gelecekler. Tahkim ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde ve Tahkimden çıkan sonuca baktığımız zaman da Tahkim bizim bu genel kurulu yapmamızda bir sakınca olmadığını söylüyor."

"Federasyonlar, bakanlığa bağlı bir kuruluştur"

Federasyonu kayyumun yönetmesine gerek olmadığını ifade eden Kartal, "Çok kısa sürede bir karar alınması kaydıyla yeni bir genel kurul da olur. Ama tabii bunun neticede federasyonlar, bakanlığa bağlı bir kuruluştur. Bakanlık ne karar verirse o şartlar çerçevesinde biz de gerekeni yaparız." şeklinde sözlerini tamamladı.

Selçuk Aydın

Eyüp Gözgeç başkanlığındaki federasyonun mevcut yönetiminin seçim sürecini ana statüye uygun yürütmediğini savunan Selçuk Aydın ise, "Türkiye bir hukuk devletidir. Yapılan hataları ve ana statüye aykırı durumları belgeleriyle Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesine sunduk. Onlar da adaletli bir karar vererek süreci durdurdular." dedi.


Seçimlerin adil ortamda yapılmasını ve seçme, seçilme haklarını kullanmak istediklerini dile getiren Aydın, "Yarışa girelim, iyi olan kazansın. Mevcut federasyon, yönetim kurulu ve makamın gücüyle camiamızı etki ve baskı altına almaya çalışıyor. İnsanları yönlendirmeye çalışıyor." diye konuştu.


Aydın, seçim sürecinde adaylığının "bazı oyunlarla" engellenmeye çalışıldığını iddia etti.

Boks Federasyonu Olağan Genel Kurulu, mahkeme koridorlarına taşındı

Bu sabah gerçekleşmesi gereken Türkiye Boks Federasyonu genel kurulu, başkanlık için aday olan ama yeterli imza toplayamayan Selçuk Aydın'ın ihtiyati tedbir başvurusu nedeniyle yapılamadı. Selçuk Aydın mahkemeye başvurarak ihtiyati tedbir kararı aldırırken, salona gelen icra memurları, genel kurulun yapılacağı salonun kapısını mühürleyip tebligatı bildirdi. Gün boyu salona kimse sokulmazken, Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç ve Yönetimi, Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak tedbirin kaldırılması talebinde bulundu. Aynı mahkeme bu talebi reddetti ve tarafları sözlü duruşmaya davet etti.


Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi ihtiyati tedbire ilişkin olarak verilen itiraz dilekçesini inceleyerek şu kararı aldı:  


"Mahkememizce verilen 02/11/2021 tarihindeki İhtiyati tedbire karşı itirazın HMK394/4 maddesi uyarınca, tarafların davet edilerek dinlenmeleri için duruşma günü verilmesine, İtiraz dilekçesinin karşı tarafa tebliğine, İtiraza ilişkin incelemeye ilişkin duruşma gün ve saatinin taraflara tebliğine, işin aciliyeti de düşünüldüğünde duruşmanın 09/11/2021 günü saat 14:30'a bırakılmasına tensiben karar verildi."