Selim Soydan'dan EURO 2020, Şenol Güneş ve Ahmed Kutucu sözleri!

19 Kasım 2019 17:56- Son Güncelleme - 19 Kasım 2019 17:23
Google news abonelik

Türkiye Futbol Federasyonu’nun A Milli Takım’dan Sorumlu Yöneticisi Selim Soydan, Radyospor’a çok özel açıklamalar yaptı. EURO 2020 için neler düşünüyor? Şenol Güneş, sahalara ne zaman veda edecek? Ahmed Kutucu için Almanya Federasyonu ile çekişme yaşandı mı? Soydan tüm bu sorulara açıklık getirdi.

Radyospor’da Spor Kazanı programında Özgür Sancar’ın canlı yayında sorularını yanıtlayan Selim Soydan’ın açıklamaları şu şekilde:

Selim Soydan: "Şenol Güneş'in hakkını teslim etmemiz lazım"

İyi bir milli takımımız var. Şenol Hoca, 2 takım çıkaracak bir ekip oluşturdu. Takımın bu kadar başarılı olmasındaki ana etken Şenol Güneş’tir. Hakkını teslim etmek lazım. Çok iyi bir takım kurdu. Onun meyvelerini bundan sonra da alacağız. Bugüne kadar aldık ama daha bitmedi. Ben bunları Andorra ile ilk oynadığımız maçta da söylemiştim. Bu maça aldanmayalım, turnuvanın sonuna kadar konuşacağız, ondan sonra da konuşacağız dedim. Milli Takım başarılı olacak demiştim. İnşallah daha da iyisi olacak.

Selim Soydan: "Artık rakipler bizi düşünecek"

Selim Soydan: "Artık rakipler bizi düşünecek"

Milli Takımımız dünyada her takımı yenebileceğini gösterdi. Eskiden biz düşünürdük, şu çıkmasın, bu çıkmasın diye. Şimdi iş tam tersine döndü. Artık rakipler bizi düşünecek. Türkiye iyi oynuyor diye düşünüyorlar. Herkes ne olduğumuzu, ne yapacağımızı anlamış durumda. Bize tedbir alacaklar. Çok iyi takımımız var. Bunu herkes kabullendi. Bu çok önemliydi. İstanbul’da İzlanda maçından sonra büyük bir sevinç yaşadık. Türkiye olarak bu sevinci yaşadık. Bundan sonra da çok maçlar kazanacak bu takım.

Selim Soydan: "Şenol Güneş, hiçbir zaman eksiklerden şikayet etmedi"

Selim Soydan: "Şenol Güneş, hiçbir zaman eksiklerden şikayet etmedi"

Şenol Güneş, “Bu oyuncum sakat. Ah ne yapacağım?” gibi bir laf etmedi. Böyle cümleleri duymadım. Kim varsa oynuyor. Düşünüyor, kadrosunu yapıyor. Doğrusunu da yapıyor. Hiçbir zaman sakatlıklardan şikayet etmiyor. Onun kitabında öyle şeyler yok. Şenol Güneş çok adaletli bir insan. Bütün oyuncular da bu durumdan çok memnun. Futbolcu buna çok dikkat eder. Hocasına inanırsa futbolcu, başarılı olur. Daha çok koşmak ister. İyi oynadığımda beni görecek ve değerlendirecek diye düşünür. Bu bizim milli takımımızda var.

Şenol Güneş, finali ne zaman yapacak? Veda zamanı...

Şenol Güneş ile uyum içinde çalışıyoruz. Zaten başka türlüsü beklenemez. Bizim görevimiz Şenol Hoca’nın önünü açmak. Bu kadar başarılı bir teknik adamı ben gidiyorum demesiyle kimse bırakmaz. Şenol Güneş böyle bir milli takım kuracak, sonra bırakıyorum diyecek. Biraz zor bırakırlar. Şenol Güneş’in yaptığı işler ve yolu belli. Ben yaptığım işlerle konuşurum diyor. Elbette hedefi yükseğe koyuyor. Hedefi hep büyük tutan bir teknik adam. Çok konuşmayı sevmiyor bu konuda. İşini çok seviyor. Bu da bir teknik adam için, hedeften daha önemli unsurlardır. Bana göre tabi.

Selim Soydan: "Bu hafta oynanacak maçlar, lig yarışına etki edecek"

Selim Soydan: "Bu hafta oynanacak maçlar, lig yarışına etki edecek"

Bu hafta ligde 3 tane maç çok zor ve kritik karşılaşmalar olarak gözüme çarpıyor. Bu hafta yaşanacak kayıplar lig yarışına etki edecek. Bir takım, arka arkaya 4 maç alamıyor ve puan farkları çok az. Olur olmaz yerlerde takımlar puan kaybediyor. Galatasaray ile Başakşehir karşılaşacak. Hiç kimse şu takım kazanacak diyemiyor. Konyaspor ile Beşiktaş oynuyor kimse şu takım kazanır diyemiyor. Fenerbahçe’nin Malatyaspor maçı da zor. Bir takım çıkar ve rahat kazanır diyemezsin. O açıdan bu haftanın kritik olduğunu düşünüyorum.

Enes Ünal ve penaltı anı...

Enes Ünal ve penaltı anı...

Milli Takım’da ligden oynayan oyuncularımız var. Ama daha çok dışarıda oynayan oyuncular bu işi sürüklüyor. Kaynaştıklarında çok daha iyi takım olduğumuzu zaten herkes görecek. Bunun adımları zaten atıldı. Andorra maçına çıkarken 2-3 tane genç oynadı. Enes’e gol attıktan sonra, penaltı oldu o atsın dedi hoca. Bir oyuncu böyle kazanılır oyun içinde. Sahaya çıkarken penaltının atıcısı Enes değildi. Golü attı, iyi de başladı. Penaltıyı o atsın denilebildi. Saha içinde çok doğru kararlar veriyor hoca. Futbolcuya ne kadar değer verdiğini ve güvendiğini gösteriyor. Sahaya çıkardığın adama sahada yardımcı oluyorsun. Oyuncu bunu hisseder. Eğer teknik adam Şenol Güneş gibi adaletliyse orada oynayan futbolcular daha çok koşar. Bu futbolda çok önemli.

Ahmed Kutucu için Almanya ile rekabet yaşandı mı?

Ahmed Kutucu için Almanya ile rekabet yaşandığını duydum ama doğrulatamadım. Ama milli takıma gelen her futbolcu meziyetlidir. Ahmed de öyle bir oyuncu ki seçildi. Bu iyi takımla çok iyi neticeler alacağız. Herkesi sevindireceğimize inanıyorum.