Beşiktaş Başkan Adayı Serdal Adalı'dan transfer, TFF, Hasan Arat sözleri

Ali Bozkurt
17.11.2023 - 21:11 | Son Güncellenme: 18.11.2023 - 08:28

Beşiktaş'ta Hasan Arat'ın ardından ikinci başkan adayı olan Serdal Adalı, TRT Spor'un konuğu oldu. Adalı, projeler, teknik direktör ve transferler hakkında konuştu.

Beşiktaş Başkan Adayı Serdal Adalı'dan transfer, TFF, Hasan Arat sözleri

AJANSSPOR HABER

Beşiktaş Başkan Adayı Serdal Adalı, TRT Spor'a konuk oldu. Adalı, Siyah-Beyazlı ekipte yapacağı projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar...

''Ben Beşiktaş'a uzak değilim, takip ediyorum her şeyi''

Hasan Arat'ın başkanlık adayı hakkında konuşan Serdal Adalı, ''Resmi olarak adaylık başvurularının daha süresi var. Camiamızın yaşadığı bir sıkıntı var. Ben Beşiktaş'a uzak değilim, takip ediyorum her şeyi. Seçim çalışmalarına başlayayım, bu takım kötü gider, camia sıkıntıya girer veya afedersiniz ama pusuya yatıp bir seçime girmeyi yapmam. Hasan bey önceden başlamış olabilir. Biz görüştük aday olacağını söyledi 1,5 sene önce başladı o. Ama benim tarzım değil o.'' dedi.

''Çok geç olduğunu düşünmüyorum''

Adaylık süreci hakkında açıklama yapan Adalı, ''Futbol takımımızın başarılı olmasını bekliyoruz, kötü geçirmesini beklemem asla takımın. Eleştiri olarak kabul etmiyorum bunu. Bugün bir ihtiyaç var ve bunu da gördüm, çevremdeki insanlar da dile getirdi. Onun için aday oldum, çok geç olduğunu düşünmüyorum.'' dedi.

Takımda olan sıknıtıları bildiğini söyleyen Serdal Adalı, ''Sıkıntıları da, çözümlerini de biliyorum. Ben eski yönetime şunu yapmayın bunu yapmayın dediğim zamanlar da oldu.'' dedi.

''Rıza hocamızla toplantı yaptık''

Rıza Çalımbay ile görüşmeler yaptıklarını da söyleyen Serdal Adalı, ''Şu gün geldiğimiz noktadan daha iyi olmalıyız. Şampiyonluk yaşadık ve sıkıntılı zamanların başlangıcı da o zaman başladı. Kötü bir yönetim sergiledi eski yönetim. Şampiyon olan hocanın sözleşmesi bekletildi. İnanılmaz kötü bir kadro mühendisliği yapıldı. Geçen hafta Rıza hocamla bir toplantı yaptık. Görmek istediğimiz Beşiktaş, şampiyon olan bir beşiktaş başka bir şey değil. Her Beşiktaşlının gönlünde her zaman iyi oynayan, mücadele eden ve şampiyon olan bir takım var.'' dedi.

''Fikret Orman'ın devamı oldum''

Daha önce seçimde yer aldığı zamanlar hakkında konuşan Adalı, ''Camiadan biri mevcut yönetimden menun olduğunu söylese hayret ederim. Öyle olsa seçime gitmezdik. İlk seçime girdiğimde, Yıldırım Demirören'in devamı oldum. Sonra tekrar girdim Fikret Orman'ın devamı oldum. Bana bunu nasıl yakıştırıyorlar anlamıyorum. Algı operasyonu var ve takımın bölünmesi de bu yüzden. Maalesef camianın geldiği bu noktada kötü bir görüntümüz var. Taraftar yönetimden, futbolcudan kopmuş. Futbolcu, yönetimden kopmuş. Görüntümüz hiç iyi değil.'' ifadelerini kullandı.

''Hasan bey transfer dönemini bilmiyor''

Futbol takımı ayağa kaldırmak için projeleri olduğunu ve çalışmaların sürdüğünü söyleyen Adalı, ''En büyük projemiz, futtbol takımını ayağa kaldırmak. Mehmet Özdilek hocamız bir yandan çalışıyor. Scout ekibinde geçmiş senelerde takımda gçörev alanlarda olcak. Bu arada sayın Arat tarihi bilmiyorsa, 11 Ocak transfer dönemi. 5 Ocak değil. Seyrettim bilmiyor galiba. İnanılır gibi değil, o bunun adamı, bu onun adamı matruşka gibi. Bu nasıl benzetme ya! Bu söylemler maalesef camiayı da bölüyor.'' dedi.

''Camia olarak birleşirsek şampiyon oluruz''

Camianın birleşmesi gerektiğini söyleyen Adalı, ''Biz camia olarak ne zaman birleşsek bakın şampiyon olduk. Federasyon başkanı gelecek benim evimde parmak sallayacak. En başından beri sinirlerimi bozan hadise bu. Nasıl bu noktaya getirdiler bunu anlamıyorum. Seçilirsem eğer, camiamızdan özür dilemezse Federasyon başkanı stadımıza giremez. Gelmesinde zaten. Hasan beyi 45 senedir tanırım. Basket sporculuğunu da bilirim. Çok uzak insanlar değiliz birbirimizi tanırız. Herkesin kendine özel yönetim şekli var. Birleşme konusu Hasan beyden de geldi. Güzel lafları duyduktan sonrada o matruşka söylemi hiç yakıştıramadım. Eğer matruşkaysam, neden beraber yürüyelim diye bir teklifle geldin bana? Camianın çok acil derlenip, toparlanması lazım. İlla birleşmeye gerek yok, derlenip toparlanırsak düzeliriz.'' dedi.

''Keşke daha erken gelseydi''

Rıza Çalımbay'ın geç geldiğini söyleyen Adalı, ''Ben Beşiktaş kulübüne başkan adayıyım. Şu anda Beşiktaş'ın en önemli sorusu futbol sorunu. Elbet hocayla görüşeceğim, gelsin kendisi de konuşsun. Ben Beşiktaş'ın sıkıntılarını biliyorum. Geriden falan takip etmiyorum. Ben Beşiktaş'ın içindeyim. Hem bugün hem de gelecek yıllarda ki problemleri biliyorum. Benim ağzımdan 'Enkaz devraldım' lafını duymayacaksınız. Keşke Şenol hoca gittikten sonra hemen gelseydi Rıza hoca. Şimdi yine 2 hafta daha kaybedeceğiz. Eksik olan yere futbolcu bulacağız çok kısa sürede. Rıza hocayla konuştum, şu an takımla olduğu için mutluyum. Bize kim faydalı olabilir diye araştırıyoruz. Şov olsun diye yurt dışından birini getireyim diye de bir şeyde de bulunmadım. Ben Rıza hocanın başarılı olacağına inanıyorum eğer başarılı olamazsa da geçmiş senelerdeki gibi müsaadesini ister.'' dedi.

''İhtiyacımız sportif direktör''

Sportif direktörlük hakkında konuşan Adalı, ''İhtiyacımız sportif direktör. İhtiyaç orada. Mehmet Özdilek hocanın futbol bilgisine müthiş inanan bir insanım. Gerçek anlamda da sportif direktörlük ypması içinde elimden ne geliyorsa vereceğim. Yönetimle futbolcuların arasındaki iletişimi kurmasında ve hocayla futbolcuların arasındaki iletişimi çok iyi bir şekilde kuracağına inanıyorum. Başarılı olacağız. Yönetimi temsilen bir insanın olması gerekiyor sahada o görevi de Mehmet Özdilek hocamız yapacak.'' dedi.

''Yıldız isimler getireceğiz''

Transferler hakkında açıklama yapan Adalı, ''Beşiktaş'ın borcu niye bu kadar çok konuşuluyor? Neden diğer kulüplerin borcu konuşulmuyor? Elbet bizde dünya yıldızı transferlerini yapacağız. Kimse küçülerek güçlenemez. Marka değerlerimizi yükselteceğiz. Kartal yuvasına da bir şeyler yapacağız. Bir ihtiyaç var burada, o yüzden Ramos'u alırdım ben. Hem taraftar mutlu olurdu hem de stoper mevkisine transfer yapılmış olurdu.'' dedi.

''Gerekirse cebimden veririm''

Sponsor bulacağını da söyleyen Serdal Adalı, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin de transferlerini örnek gösterdi. Adalı, ''Maliyetler bir şekilde çözülür, rakibimiz nasıl aldı mesela Icardi ve Dzeko'yu. Sponsor buldular, ceplerinden verdiler aldılar. Ben de alırım, cebimden veririm, sponsor bulurum alırım. Beşiktaş taraftarının hakkı değil mi ya? Stoper ihtiyacı yok mu mesela takımın? 3 yıllık sponsorluk geliri var diye yönetime talip olmadık biz. Hasan bey sormuş 'para var mı kırdırdılar mı' diye. Daha önceki sezonda kırdırmadılar mı? Bazı futbolcuların 4 sene bazılarının 3 sene sözleşmesi var. Bu sene sözleşmesi biten futbolcu yok.'' dedi.

''Bir mevkide 3 oyuncu var bazı mevkide 1 tane''

Transfer konusunda nokta atışı yapmaları gerektiğini savunan Adalı, ''Eğer devre arasında 3-4 tane nokta atışı transfer yapmazsak, maliyet üstümüze yıkılır. Hocanın ne talebi varsa gidip alacağız. Bu takımı yukarıya taşımak mecburiyetindeyiz. Bu kadroyla buraya kadar olmamış. Birinin başına bir şey geldi mi Allah razı olsun Necip'ten. Bir mevkide 3 oyuncu var bazı mevkide 1 tane. Afrika Kupası var, biz kimlerle oynayacağız ya? 1 on numara, 1 stoper, belki kanat olabilir. Anlaştığımız oyuncu var, bulunur on numara. Şampiyon olan takım bozulmaz. Futbolcu 2 milyon euro fazla istemiş, ya o aradki farkı bir şekilde kapatıp şampiyon olan takımı bozmamak lazım. Şan Ökten'de ruhsatımızı alıp projemizi yapacağız. Çok güzel projelerimiz var. Biz bunları yaparız. Dün ve bugün herhalde 4-5 saat stada ne yapabiliriz diye konuştuk. Biliyorsunuz Boğaz içi imar gibi yerlerden izin alınacak, belediyeden falan izin alınacak. Olmayan şeyin projesi olmaz ya.'' dedi.

''Sarı duvar gibi olacak''

Stadyumun kapasitesini yükselteceklerini açıklayan Adalı, ''52.000 kişilik olacak stadımız, çalışmalarımız var. Stadın burasını böyle, karşıyı kutu yapacağım dedi sayın Arat 'hayali' ya bunlar. Biz 52.000'i Dortmund gibi sarı duvar şeklinde yükselteceğiz. Yanlış bilgi var sanırım, sayılan yerlerin çoğu Gençlik Spor Bakanlığının. Ben özellikle baktım orası falan bizim değil örneğin Akatlar falan. Hasan bey yanlış biliyor. Tapulu yeri Beşiktaş kaybetmedi. Süleyman başkan büyük işler yaptı tapular kazandırdı. Biz Ümraniye'nin tapusunu alacağız.'' dedi.

''Bedavaya kurulmuyor bu sistem, maliyeti var''

Ümraniye'nin tapusunu almak isteklerini söyleyen Beşiktaş Başkan adayı Serdal Adalı, ''Allah kısmet ederse en büyük niyetimiz, Ümraniye'nin tapusunu almak olacak. Beşiktaş'ın borcunu 4,5 senede öderiz değil, ayakları yere basan ve daha güzel projelerle geleceğiz biz. Applicationlar daha önce denendi ama olmadı, sen böyle borcu kapatamazsın. Bedavaya kurulmuyor bu sistem, maliyeti var. Senede 25 milyon euro getiren bir application... Yarın soracağım bakacağım dünyada başk bir yerde var mı böyle bir şey diye. Paşalimanındaki sıkıntı, yan tarafta parseller var oraya taşma durumu var .Bir şekilde nizami bir saha olmuyor şu anki projeyle. Gerekirse parselleri alacağız, nizami bir saha yapacağız.'' dedi.

''Cebinde varsa harcarsın ona da bakmazsın''

Açıklayacakları projelerin olduğunu söyleyen Adalı, ''Altyapıda sonlara doğru açıklayacağımız projelerde her şey var. İnsanlar çabuk unutuyor. Ben sahaları elden geçirelim şunları şöyle yapalım dedim. Çebi ile girdiğim seçimde de açıkladım bunu. Yönetimden bazı arkadaşlar yapmaya çalışmış teşekkür ederim onlara. Başkanla konuştum, içerde param var bari buna harcayın dedim ama olmadı. O paraları da forma alarak, loca satın alarak bitirdik. Cebinde varsa harcarsın ona da bakmazsın.'' dedi.

''Metin Keçeli, yönetimde olacak''

Metin Keçeli'nin ikinci başkan olacağını söyleyen Adalı, ''Yönetim de güçlü insanlar olacak elbette. Profesyoneller, iş adamları olacak. Kısmetse Metin abimiz 2. Başkanımız olacak. Teşekkür ederim kendisine de. 13 sene önce yönetime ilk girdiğimde, öğretmenlerim kuvvetliydi. Metin abi olsun, Orhan abi olsun... Güçlü isimlerle başladım. Bundan sonra da böyle olacak inşallah.''

''Beşiktaş için her şeyi yaparım''

TJK hakkında konuşan Adalı, ''Bir şeyler eksik kalıyor dediğimde Beşiktaş için her şeyden vazgeçerim. Ama görünür de öyle bir şey olacağını da düşünmüyorum. Hasan Bey mesela, birkaç holdingin yöneticisi... İsitifa mı edecek, vaz mı geçecek? Ağızlarına dolamışlar TJK'yı, matruşkayı. Kesinlikle kabul etmem böyle şeyi. İhtiyaç olacağını düşünmüyorum ama Beşiktaş için her şeyi yaparım. Süleyman başkandan sonra tapu kazanılmamış. Bir proje göremedim ben Arat'ın projesinden. Beşiktaş'ı iyi yere götürecek bir proje var mı siz söyleyin? Application gibi bir projeyle biz camianın karşısına çıkmayacağız. Borcu kapatmak kolay değil ama mümkün. İnanmadığım ve yapamayacağım bir projeyi seçim için yapmam. Bana mesela biten bir proje söyleyin. Bir başkanın şunu yapacağım diyip yaptığı bir proje var mı?'' dedi.

''Farklar kapanır, bu takım yapacağımız takviyelerle yukarı çıkacak''

İmza törenleri hakkında açıklama yapan Adalı, ''Durumun bu hale gelmesinin başka bir sebebi deFederasyonla olan ilişkiler. Yani şampiyon olduğumuz sezonda da önümüzü kesmeye çalıştılar. Biz birbirimizle uğraşmaktan, dışarıyla uğraşamıyoruz. Onlar da bizi parçalamak istiyor. 2011 veya 2012'ye bakacaksanız Federasyon bana hep ceza verdi. Rakip takımlarla da mücadele verdim, sessiz kalmadım her zaman cevabını verdim veririm de. Federasyon başkanıyla görüşürüz, camiadan özür dileyecek eğer dilemezse de stada giremez. Farklar kapanır, bu takım yapacağımız takviyelerle yukarı çıkacak. Sportif başarılar olmadıkça bir şeyler bir araya gelmiyor. Çok acil futbol takımını toparlayıp yukarı taşımamız lazım. Beşiktaş'ın başına 60-70 milyon euro yük olarak kalır eğer olmazsa. Kurtulmak için gelir gelmez oynayacak 2-3 transfer yapacağız. Bulduğumuzda maliyetine bakmadan direkt hocamıza teslim edeceğiz. Türkiye'de 25-30 bin taraftarlı imza törenini kim yaptı ilk? Quaresma ile biz yaptık, bizden gördüler bunu. Biz yapacağız bu transferleri ve çocuklar da o futbolcuların formasını giyerek sokakta dolaşacak.'' dedi.

''İletişim sorununu çözmemiz gerekiyor''

İletişim konusuna da el atacaklarını söyleyen Adalı, ''Son yılların en kötü durumunda iletişim ve medya yönetimi. Arkadaşlarımız çalışıyor, bir an önce her birimin birbiriyle iletişimine daha sonra taraftarla camianın iletişim sorununu çözmemiz gerekiyor. Candaş Tolga kardeşime teşekkür ederim, iletişim konusunda yardımcı olmaya çalışıyor bizlere. Yönetime almayacağım kendisini ama dışardan bize destek vermeye hazır olduğunu söyledi. Basketbolda güzel takım yaptığınız zaman başarıyı görebiliyorsunuz. Amatör kulüpler içinde keza, sponsorlarımız var talip olarak. Amatör kısmıda öyle çözeceğiz. Ne çok genç ne de çok yaşlı bir yönetimimiz olacak. Herkes yerinde olacak. Her mevkide görevini en iyi yapan isimler olacak. SAğdan soldan çok güzel isimler duyuyorum ama camiayı bilmeden o kişilerin de başarılın olacağını düşünmüyorum. Dalında en iyi olan kimse yönetimde o olacak.'' dedi.

''Bilet fiyatları değişecek''

Bilet fiyatlarında öğrencilere göre bir projesi olacağını söyleyen Adalı, ''Bilet konusunda taraftarlarımnız yüzde yüz haklı. Öğrencilere yani üniversitelilere uygun ve yaymak için bir APP yapıyoruz. Bilet ihtiyaçlarını oradan yapacak üniversiteliler ve onların ayrı bir tribünü olacak. Ona göre de bir fiyat aralığı yapacağız.'' dedi.

''Sosyal medyaya bakarsak adaya gerek yok''

Taraftarın Hasan Arat'ı desteklediğini konusuna değinen Adalı, ''Çok iyi geri dönüşler aldım. 2 kere de seçime girdim. Çokta açık söylüyorum, genel kurul üyeleri seçer başkanı onu da çok iyi biliyorum. Sosyal medyada seçim yapılsa adaya gerek yok. Genel kurul üyelerimizden gördüğüm desteklerle seçimi kazanacağımızı düşünüyorum. Tribünlerin, camia ve yönetimle ters düşmesinin önemli etkenlerinden biri de sosyal medya. Kötü giden bir şeye de gaz dökmek böyle bir şey. Stadımızn mimarı, telefon trafiğinden sonra rakip takımın deplasman tirbünü dediğimiz yeri üst kısımda. Biz de onu aşağıya getireceğiz. Taraftarlarımız haklı, çünkü konum olarak onların sesi daha çok çıkıyor. Onun çözümünü altlı üstlü getirip sorunu çözeceğiz. Biz de maalesef camia olarak alkışla yolladığımız başkan var mı? İnsanlar o yüzden gelmiyor. İnşallah bir aray gelerek o içimizdeki kötü havayı çözeriz. Ben prensip olarak, bilmiyorum belki de yaptırmış sayın Çebi... Profesyonel bir firmaya kendi dönemimi denetlettirir masaya bırakırım seçime öyle gideri. Yaptırdı mı bilmiyorum? Ama o 18 ayı yaptıracağım, yanlış anlaşılmasın hesap sormak için değil şeffaf yönetim için bir başlangıç olarak. Hem yönetim kurulunun hem de başkanın seçim zamanı kulüpte olmasını doğru değil. Profesyonellere bırakırsın ve gidersin.'' dedi.

Serdal Adalı, açıklamasıın şöyle sonlandırdı:

''Takımı yukarı çıkarmak için ne gerekirse yapacağız. Kimse kimseye bedava oyuncu vermiyor ama taraftarlarımız içini rahat tutsun. Paramızı asla boşa harcama ve gururlanacakları bir takım yaratacağız. Hayalimiz, isteğimiz bu. Rahmi beyle ilişkimiz gayet iyi. Telefonda görüştük kendisiyle. Tevfik abiye düşecek görev Divan başkanımız kendisi. İyi bir organize ile Tevfik abi ile çalışacağımız düşünüyorum. Amatör branşlarda düzeltilmesi gerekenler var, iyi şeyler de var sponsor gibi. Nokta atışı yaparak bunların hepsini çözeceğiz. Ben iki defa seçime girdim, genel kurul uygun görmedi. Hiçbir zaman da küsmedim etmedim. Benim yine locam oldu burada, ihtiyacı olduğunda tavsiyelerimi yönetimle de paylaştım. Bu içinde bulunduğumuz durum ciddi bir durum, bu görevi istiyorum ve Beşiktaş'ı hayal ettiğimiz yere getirmek için var gücümüzle de çalışacağız.''

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler