Serdar Tatlı, tuttuğu takımı açıkladı!

MHK Başkanı Serdar Tatlı hangi takımı tutuyor? VAR kayıtları açıklanacak mı? Hakemlerle yaptığı toplantıda ne istedi? Serdar Tatlı, sezon öncesi hedeflerini ve planlamalarını anlattı.
10 Eylül 2020 09:05- Son Güncelleme - 10 Eylül 2020 09:14
Google news abonelik

AJANSSPOR-HABER

Merkez Hakem Kurulu'nun yeni başkanı Serdar Tatlı, yeni sezon öncesi açıklamalar yaptı. Tatlı, üzerindeki yük ve sorumluluğun bilincinde olduğunu ifade etti. VAR sistemi, hakemlerin durumu hakkında konuşan Tatlı, VAR kayıtları hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Tatlı, ‘VAR sistemi kamuoyuna iyi anlatılamadı’ görüşünde. İşte Fanatik’e konuşan Serdar Tatlı’nın açıklamaları…

“Değişen oyun kurallarını kulüplere gönderdik”

Serdar Tatlı, değişen oyun kurallarını kulüplere yolladıklarını anlattı. Tatlı, tüm paydaşları bir araya getirdiklerini şu sözlerle anlattı:

5 günlük seminerin ardından lige hazır başlamak istiyoruz. Bizden önceki yönetim haklı olarak ‘pandemi’ nedeniyle sayıyı kısıtlı tutmuş ve sadece ‘üst klasman hakemlerine’ yönelik program yapmış. Ancak bizim Süper Lig hakemleri ile görev yapacak 94 tane de ‘yardımcı hakemimiz’ var. Artı 36 tane de gözlemcimiz var. Hepsi aynı ligde görev yapacaklar. Kural değişiklikleri var, bunları arkadaşlarımıza anlatmalıyız. Geçen yıldan hatırlatmalar yapacak pozisyonları hazırlattık. Eğitim departmanımız büyük bir özveriyle çözüm üretti ve tüm paydaşları bir araya getirmeyi başardık. Böylece herkese aynı eğitimi verebildik. Bu seminerde, gerçek anlamda bir farkındalık yarattık. Eğitim departmanımız, değişen oyun kurallarının tümünü flash diskler ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun internet sitesine koydu. İsteyen, merak eden herkes rahatlıkla bu bilgilere ulaşabilir. Ayrıca kulüplerimize de tek tek bu iletiyi gönderdik.

“VAR, kamuoyuna iyi anlatılamadı”

Türkiye’de uygulanmaya başladığından beri tartışılan VAR sistemi hakkında Serdar Tatlı, farklı bir algı oluştuğu kanaatinde. Tatlı, “Türkiye’de iki yıldır ‘VAR’ sistemi uygulanıyor. Ancak kamuoyuna iyi anlatılamadığı için bütün sorunlar ‘VAR’ yüzündenmiş gibi bir algı oluştu. Oysa ki biz, FIFA’ya UEFA’ya bağlıyız ve ‘VAR’ sisteminin uygulanması konusunda bir taahhüdümüz var. Yani kafamıza göre hareket edemeyiz. Edersek de bir takım yaptırımlarla karşı karşıya kalırız” diye konuştu.

“VAR her pozisyona müdahale edemez”

“VAR her pozisyona müdahale edemez”

Yeni başkan Tatlı, VAR protokolünü uygulamak zorunda olduklarını ifade ederken, “Bugün IFAB’dan yetki belgesi almadan VAR’ı uygulama şansınız yok. Hani diyorlar ya, “VAR her şeye müdahale etsin.” Bu, bizim elimizde olan bir şey değil ki! Maç içinde bazı pozisyonlar oluyor, ‘eyvah’ diyoruz. Çünkü VAR, “O pozisyona müdahale edemezsiniz” diyor. Bugün için kural bu, yarın değişir mi, bilemem. Artık biliniyor ama bir kez daha hatırlatalım: VAR sistemi, sadece 4 konuda devreye girebiliyor” dedi.

“IFAB, İngiltere yüzünden protokole ek yaptı”

Serdar Tatlı, VAR’ın devreye gireceğini anlatırken, İngiltere’den de VAR sistemiyle ilgili örnekler verdi:

“VAR nerede devreye giriyor? Birincisi; Gol... İkincisi: Penaltı... Üçüncüsü: Direkt kırmızı kart... (Hakem eğer çok sert bir harekete kırmızı göstermemişse, VAR müdahalede bulunur.) Dördüncüsü de: Sahada bir kargaşa varsa ve hakem yanlış oyuncuya kart göstermişse... (Bu durumda da VAR, hakemi uyarır ve kartın doğru oyuncuya gösterilmesini sağlar.) Spor kamuoyu bu konuyu böyle bilirse, pozisyonlarda VAR’a olan tepkiler de daha ölçülü olur. Şunu açıkça söyleyeyim; Her ülkede pratikte sorunlar yaşanıyor. Eğitim danışmanımız Uilenberg de “VAR’ın tartışılmadığı ülke yok” diyor. Bir de not düşeyim: İngiltere’de VAR, hakeme ‘penaltı’ diyordu ve hakem de penaltıyı veriyordu. Ya da tam tersi. Yani VAR, hakemi yönetiyordu. Bu sezon böyle olmayacak. IFAB, İngiltere yüzünden protokole ek yaptı. VAR, sahadaki hakeme ‘penaltı’ veya ‘değil’ demeyecek; Sadece inceleme önerecek.”

“Eskileri kaybetmeden yeni yüzler kazanacağız”

Gördüğünü çalan hakem sayısını çoğaltıp çoğaltmayacakları sorusuna Serdar Tatlı, “İlk gün hakemlerimize şunu söyledim: “Bizim atama kriterimiz, sahadaki performansınızın gerçek karşılığı olacak. Kimsenin etkisi altında kalmayacağız. Adalet duygunuz ve cesaretiniz, bizim atama kriterimizde belirleyici unsur olacak. Görevinizi yapın, bize güvenin...” Bir de artık yeni yüzler gerekli. Eskileri kaybetmeden, yeni yüzler kazanmalıyız. Çünkü önümüzde o kadar çok maç var ki! Gençler içinde başarılı olanlar hızla yükselecek. Hedefimiz klişe algıları silmek. Bundan sonra bir derbi maç öncesinde birden fazla aday hakem gösterebilmeliyiz. Şu an elimizde 47 hakem var. Hem Süper Lig hem de TFF 1. Ligi’nde görev yapacaklar” yanıtını verdi.

“Tuttuğum tek takım Milli Takım”

“Tuttuğum tek takım Milli Takım”

Serdar Tatlı, tek bir takımı tuttuğunu ifade etti. MHK Başkanı, “Ben buraya kimseyle kavga etmeye gelmedim. Ben Türk hakemliğine hizmet etmek için buradayım. Ancak kimsenin beni yönlendirmesine de izin vermem. İyi maç yöneten, doğru düdükleri çalan her hakemimiz, hiçbir kısıtlama görmeden her maçta görev alır. Başarı veya başarısızlığı biz ölçeriz. Elbette kamuoyunu görmezden gelemeyiz. Fakat şu da bilinsin: Bir maça, bir pozisyona taraftar gözüyle bakmak başka bir şey, hakem gözüyle bakmak başka bir şey. Benim takımım yok, tek bir takımı tutuyorum, o da Milli Takım” dedi.

“Hakemlerimizden cesur olmalarını istiyorum”

Kendilerinden beklentilerin yüksek olduğunu belirten Serdar Tatlı, eleştirilere açık olduğunu ancak; kavga etmeye niyetli olmadığını vurguladı:
 
“Yükümün ağırlığını, beklentinin yüksekliğini biliyorum. Kamuoyunda şahsıma karşı var olan pozitif algı beni güçlendiriyor. Elimde sihirli değnek yok. Hakemlerimizden sadece gördüklerini çalmalarını, cesur olmalarını istiyorum. Ve böyle yapmaları halinde hep yanlarında olacağımı söylüyorum. Kamuoyundan beklentimiz, bize ve hakemlerimize güvenmeleri. Eleştirsinler, ama yapıcı olsunlar. Kavga ve inatla bir yere varamayız. Benim kavga etmeye niyetim yok...”

“Bu yönetimi ben seçtim”

Serdar Tatlı, oluşturduğu yönetimi kendisinin seçtiğini vurguladı. Tatlı, ”Çok net söyleyeyim: Bu yönetimin hepsini ben seçtim. Seçim yaparken şuna dikkat ettim; geçmişteki oluşumlarda dengeleme, öne çıkardı. Ankara, İzmir ve İstanbul ağırlıklı olurdu, bir kişi de Karadeniz’den alınırdı. Federasyonumuz’un 8 bölgesi var. Ben hepsine ‘dokunabilme’ adına, her bölgeden birer temsilciyle MHK oluşmasının faydalı olacağını düşündüm. Hepsi kendi bölgesinden sorumlu ve orada yaşıyorlar” dedi.

“Sorun varsa MHK hedef olur”

“Sorun varsa MHK hedef olur”

Öte yandan Tatlı, Hilmi Ok ile çıraklık, Yusuf Namoğlu ile kalfalık dönemi yaşadığını söyledi. Tatlı, tek hedefinin Türk hakemliğini iyi bir noktaya getirmek olduğunu vurguladı.

Serdar Tatlı, “Üst düzey görev yapmış her hakemin gönlünde MHK Başkanlığı vardır. Çok üst düzey ve sorumlulukları olan bir makam. Hakemlik gibi değil! Hakem çıkar, maçı yönetir; başarılıdır veya başarısızdır, orada biter. Sorun varsa hedef MHK olur. Ben daha önce rahmetli Hilmi Ok ve Yusuf Namoğlu’nun kurullarında görev aldım. Hilmi Ok ile çıraklık, Yusuf Namoğlu ile kalfalık dönemini yaşadım. Tüm MHK Başkanları gibi tek bir hedefim var: Türk hakemliğini en iyi konuma getirmek ve ayrıldıktan sonra güzel anılabilmek. Bakın, biz şu an ‘UEFA Hakem Kurulu Başkanı’ olan isimle çalıştık. Kendisi bizim için hep aynı tespiti yaptı: “Çok üst düzeydesiniz.” Avrupa’nın elit hakemlerini Riva’da bir araya getirmesi, bize ne kadar değer verdiğinin göstergesi. Peki sorun nerede? Bakın kulüplerimize...Her şeyleri var, ama işler çoğu için iyi gitmiyor. Böyle bakarsanız, hakemlerin tartışılması da çok doğal” görüşünü paylaştı.

Hakemler röportaj verebilecek mi?

Hakemlerin röportaj verememesi de Türkiye’de eleştiriliyor. Serdar Tatlı, bu konuda, “UEFA, hakemlerin ya da yöneticilerin konuşmasını yasaklıyor. Kulüp yöneticilerinin de konuşacağını ve polemikleri göz önüne alarak böyle bir duruma karşı çıkıyor” dedi.

VAR konuşmaları yayınlanacak mı?

Daha önce bazı Avrupa ülkelerinde VAR konuşmalarının yayınlandığı sorusu üzerine Tatlı, “Bu konuda da IFAB’ın kesin yasağı var. Dünyada birkaç örnek gösteriliyor. Onlar, sadece merak edenlere küçük bir anlatım. IFAB; “Bu konuşmaları ancak hakemlerle kendi içinde yaptığın eğitimlerde kullanabilirsin” diyor. Bu konuşmaları yayınlarsak, IFAB ile yaptığımız sözleşmeyi ihlal etmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Serdar Tatlı’dan VAR havuzu açıklaması

Serdar Tatlı’dan VAR havuzu açıklaması

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Serdar Tatlı, VAR için ayrı bir hakem havuzu olup olmayacağına da yanıt verdi. Tatlı, “Başkanımız bir ‘VAR Hakem Havuzu’ oluşturduğunu söyledi. Hakemliği bitmiş ve VAR sertifikası olan bir hocamızı da havuza dahil ettik. Diğer hakemlerimizin sertifikaları var; hem VAR hem de hakemlik yapacaklar. Gelecekte de yaştan dolayı görev süreleri dolan arkadaşları ‘VAR Havuzu’na alacağız” diye konuştu.

Böyle gol 40 yılda bir görülür