Serdar Tatlı'dan canlı yayında flaş sözler! MHK, Serkan Çınar, VAR...

13 Mayıs 2019 18:42- Son Güncelleme - 13 Mayıs 2019 15:46
Google news abonelik

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Eski İcra Kurulu Üyesi ve Eski Hakem Serdar Tatlı, Spor Toto Süper Lig’de oynanan bazı maçlarla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Serdar Tatlı’nın değerlendirmeleri şu şekilde:

Serdar Tatlı: "Serkan Çınar'ın bu maça atanmasına şaşırdım"

Serkan Çınar’ın Rizespor-Galatasaray maçına atanmasına şaşırdım. 25 kişilik kadro içerisinde A, B ve C olarak kategori yapıldığında B ve C kategorisi arasında gidip-gelen bir hakem. Hakemler; maçların önem ve risk sıralamasına göre belirleniyor. Sezon başında ben de görevdeyken, 3 kategori üzerinden hakemleri profesyonel yaptık. Bunun üzerinden bir ücret bağlandı. Serkan Çınar’ı değerlendirdiğimizde zorluk derecesi çok yüksek olan maçlara atamamıştık. Bu maç sadece Galatasaray’ı değil, Başakşehir ve Beşiktaş’ı da ilgilendiriyordu. O açıdan Serkan Çınar’ın bu maça atanmasına şaşırdım.

"Bu atama, Serkan Çınar'ın değil atayanların hatasıdır"

"Bu atama, Serkan Çınar'ın değil atayanların hatasıdır"

Diğer maçlara baktığımızda Başakşehir maçında Fırat Aydınus, Beşiktaş maçına ise Cüneyt Çakır atandı. Aydınus ve Çakır ile Serkan Çınar’ı kıyasladığınızda atamada bir hata olduğu ortaya çıkıyor. Ortaya soru işareti çıkıyor. Serkan Çınar’ın atanması konusunda da bir tedirginlik vardı. “Serkan Çınar bu maçı kaldırabilecek bir seviyede görünmüyor. İnşallah maçı sorunsuz tamamlar” dedim. Maalesef çok konuşulan bir hakem yönetimi ortaya çıktı. Serkan Çınar’ın performansı belliyken, sezonun kritik döneminde böyle atanması, Çınar’ın değil yönetimin hatasıdır. A kategorisi hakemi değil.

Yabancı hakem sıkıntıları çözer mi?

Yabancı hakem sıkıntıları çözer mi?

Yabancı hakem konusu yıllarca tartışıldı. Ama yabancı bir hakemin ligimizde maç yönetmesi bence mümkün değildir. Avrupa düzeyinde, dünya düzeyinde Cüneyt Çakır gibi bir hakeme sahibiz. Elinizde isim yapmış bazı hakemleriniz var. Ligin sonuna yaklaştığınız süreçte elinizdeki hakemleri böyle maçlara atayamıyorsanız zaten sizin farklı şekilde sorgulanmanız gerekiyor. Bugün 3 aylık süreç içinde göreve gelen bir MHK var. MHK’nın bu göreve geldikten sonraki atamaları çok iyi yönetemediğini görüyoruz.

"MHK yönetimi, kritik süreçlerde ciddi hatalar yaptı"

Fenerbahçe-Galatasaray maçında Ali Palabıyık görev yaptı. O maç için yeterli bir hakem miydi? Değildi. Palabıyık’ın performansı 1 sezondur iyi değildi. Performansı düşük olan bir hakemin öyle önemli bir maça atanması doğru değildi. Hakemlerin de bir suçu yok. Yeteneği, performansı iyi olmayan hakemi böyle maça atarsanız verim alamazsınız. Ortada bir planlama bozukluğu var. Altını çizmek lazım. Galatasaray-Beşiktaş maçının da hakemi tartışıldı. Mevcut MHK yönetimi, kritik süreçlerde ciddi hatalar yaptı.

Göztepe'nin sorduğu soru: Çizgi çekme anını hakem mi, VAR odasındaki hakemler mi yapıyor?

Göztepe'nin sorduğu soru: Çizgi çekme anını hakem mi, VAR odasındaki hakemler mi yapıyor?

Bu önemli tabi ki. Süper Lig’de oynanan maçlar 10-11 kameralarla çekiliyor. Bu sayı yeterli değil. Şampiyonlar Ligi’nde 40, Dünya Kupası’nda 40’ın üzerinde kamera vardı. Farklı açıların olması hakemin önüne sağlıklı görüntü getirilmesini sağlar. Operatör görüntüyü, VAR hakeminin önüne getiriyor. VAR hakemi de inceledikten sonra en son kendi kanaatine göre pozisyonu tespit ediyor. Daha sonra operatör tarafından çizgi çiziliyor. Ama noktayı koyan VAR hakemidir. Operatör müdahale etmiyor. VAR’daki hakem gerekli işaretlemeleri yapıyor. Çizgi o şekilde çiziliyor. Tartışma neden kaynaklanıyor? Bu noktayı koyan VAR hakemi. VAR hakeminin de en sağlıklı görüntüyü alabilmesi gerek. Kamera sayılarının az olması bence tartışmaları getiriyor. Sağlıklı görüntü gelmiyor. Kamera sayılarının artması şaibelerin ortadan kalkması adına önemli olacak.