"Ver bana 300 milyon Euro bütçe, bir de öyle görelim ne olacak"

10 Mart 2020 21:03- Son Güncelleme - 10 Mart 2020 21:06
Google news abonelik

Beşiktaş'ta Abdullah Avcı ile yolların ayrılmasının ardından göreve gelen teknik direktör Sergen Yalçın, ilk röportajını yayıncı kuruluşa yaptı. Peki Sergen Yalçın takımın durumu hakkında ne söyledi? Atiba, Ljajic, Elneny, Boateng ve Dorukhan için ne söyledi? Transfer yapılacak mı? Hepsi Ajansspor.com'da...

"İmza töreninde çok şaşırdım"

İlk başladığımız zaman abandone olduk. Yıllarca oynadık, futbol hayatımız uzun bir süre burada devam etti. Buraya gelip tekrar antrenör olup başlamak duygusal açıdan farklı şeyler hissettiriyor insana. Biz de yavaş yavaş alışıyoruz ve yeni yeni nerede olduğumuzun farkına varıyoruz. İmza töreninde çok şaşırdım. Beni çok duygulandırdı ve sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu hissettirdi. İmza töreninden sonra ‘Eyvah, nereye geldik’ dedim. Bize nereye geldiğimizi ve sorumluluğumuzu hatırlattı imza töreni.

"Gelmeden önce maddi durumu biliyorduk"

Dışarıdan bakınca biz de basında yazılanlardan görüyorduk sorunları. Ekonomik sorunlar vardı ve oyunda bir sorun olduğunu görüyorduk. Gelmeden önce maddi durumu biliyorduk. Ciddi sıkıntılar içerisinde yola devam etmeye çalışıyoruz ama bu sıkıntılar yaşanabiliyor kulüplerde. Biz de oynadığımız şampiyon olduğumuz zaman sorunlar yaşadık ama oyuncular sonunda alıyor paralarını. Biz geldiğimiz günden beri oyunculardan yana maddi bir sorun burada yok. Oyunsal anlamda da oyuncular daha fazla sorumluluk almaya başladılar.

"Büyük takımda hedef şampiyonluk"

"Büyük takımda hedef şampiyonluk"

Benden önce burada Abdullah Hoca çalıştı ve çok sevdiğim, saygı duyduğum bir insan. Hocalarımız bazen başarısız olabilir. Beni de Malatyaspor’dan gönderdiler. Bazen enerji tutmuyor. Hedeflerin ne olduğu çok önemli. Büyük takımda hedefler hep büyük. Anadolu takımında öyle değil. Büyük takımda hedef şampiyonluk.

"Biz Beşiktaş’ın oynayacağı oyunu oynatmak istiyoruz"

Biz Beşiktaş’ın oynayacağı oyunu oynatmak istiyoruz. Hangi kadro olursa olsun Beşiktaş bu oyunu oynayacak. Sistem bu. Buna uygun oyuncu alacağız, uymayan burada oynamayacak. Buna göre isimler almaya çalışacağız.

"Bireysel ve grup toplantıları yaptık"

Bizim oyunsal anlamda oyunculardan oynamasını istediğimiz bir oyun var. Önce mental olarak bunu vermek zorundayız. Sonra saha için daha kolay olur. Bireysel ve grup toplantıları yaptık. 4-5 hafta içerisinde çok yukarıya çıkan performanslar var Elneny gibi. Bizden önce klasik bir 6 numaraydı. Artık daha fazla sorumluluk veriyoruz. Bu hafta Burak’ın golünü yapan Elneny. Atiba’yı da daha öne çıkardık. İki tane sabit bekleyen 6 numarayla büyük takım oynayamaz. O zaman kaleye gidemezsin.

"Boyd’a farklı bir yerde oynatıp farklı bir sorumluluk verdik"

"Boyd’a farklı bir yerde oynatıp farklı bir sorumluluk verdik"

Boyd’a farklı bir yerde oynatıp farklı bir sorumluluk verdik. Belki de maçı kaybetsek çok eleştiri alacaktık. Oyuncu her yerde oynar yeter ki oynamak istesin. Biz onun özelliklerini biliyoruz. Var o özellikleri. Yetenekli oyuncunun sahada iş yapmıyorsa bana hiçbir anlamı yok. O zaman antrenman yapacağız, yemeğe gideceğiz orada kullanacağız yetenekli oyuncuyu. Yetenek başlama düdüğüyle bana lazım.

"Kazansak ya da kaybetsek bu oyunu oynatacağız"

Beş maçımızın dördü çok zorluydu. Kazansak ya da kaybetsek bu oyunu oynatacağız. Camianın istediği, taraftarın hoşuna giden… Taraftarı oyuna daha çok çekmeliyiz. Taraftarın zevk aldığı, maç gününü beklediği bir oyunu oynamak zorundayız. Sürekli agresif, baskılı oynayan bir takım yaratmaya çalışıyoruz. Bunun riskleri de var. Bazen bekleme oyununa da geçiyoruz. 90 dakika pres, baskı yapamazsın. Bölüm bölüm oynanıyor.

"25 milyonluk bir kitleye hitap ediyoruz"

Oyuncuların performanslarını yükseltmek zorundayız. Rutin bir oyuncu grubu büyük takımda iş yapmaz. Farklı özellikleri olan, daha atletik ve yetenekli oyuncu grubu olması lazım. 25 milyonluk bir kitleye hitap ediyoruz. Taraftarı tribüne çekemiyorsam işimi iyi yapmıyorum derim o zaman.

"1 milyar 300 milyon Euro bütçeli bir takım"

"1 milyar 300 milyon Euro bütçeli bir takım"

Keyifli oyun. İzletirsen keyifli oyun. Benim maçıma 7-8 bin kişi gelirse demekki taraftara bir şey sunamıyorum. Stat tam doluysa o zaman işimi iyi yapıyorum. Taraftar bir şey görüyor ve izlemeye geliyor. Artık her şey elinin altında. Evde de maçlarını izleyebilir herkes. Benim o vakti almam için güzel bir şey sunmaya çalışıyoruz ve bunun için mücadele etmemiz lazım.

Günümüz futboluyla ilgili konuşurken yanına Türk futbolunu ve ekonomik durumunu koymak lazım. Manchester maçını seyrediyorsun, 1 milyar 300 milyon Euro bütçeli bir takım. Federasyonun koyduğu kural ile Beşiktaş’ta bütçe düşecek. Bunu nasıl denkleştireceğiz diye düşünüyorum. Önümüzdeki sene işimiz çok zor. 90 milyon Euro’luk bir takım varken 3 sene önce simdi 35-38 arasında olan bir takım gerekiyor.

"Yeni yapılanma bizi ve yönetimi zorlayacak"

Yeni yapılanma bizi ve yönetimi zorlayacak. Bunun yanında taraftarın istediği gibi bir takım kurmak zorundayız. Buna mecburuz çünkü burası Beşiktaş ve şampiyonluğa oynamak zorunda. Yönetimle nisan ayının ortalarında konuşacağız.

"Şampiyonluk bizim için biraz daha zor gibi"

Sezon sonu büyük bir sıkıntı olmazsa ilk dördün içinde bitiririz ligi diye düşünüyorum. Şampiyonluk bizim için biraz daha zor gibi. Önümüzde dört takım var. Geçen sene Galatasaray’ın önünde bir takım vardı. Her maçımızı kazanmak için oynayacağız. Ne kadar çok kazanırsak, ne kadar yukarıda bitirirsek o kadar iyi. Önümüzdeki sene sıfırdan başlayacağız ve doğru işler yapmak, doğru kadro kurmak zorundayız. Seneye bizden beklentiler şampiyonluk olacak. Bunlar için alternatifli bir kadro kurmak gerek ve bunun farkındayız. Ne derece kurabiliriz? Bunu çok bilmiyoruz açıkçası.

Ljajic’in performansı üzerine…

Ljajic’in performansı üzerine…

Adem Rize maçında fena oynamadı. Çok etkili değildi belki ama kötü değildi. Bana sorarsan ben beğenmedim ama fena değildi. Gaziantep maçında oyundan çıkarmak zorunda kaldım çünkü mental, fiziksel ve oyun olarak çok altındaydı. Ben genelde 45’te çok oyuncu değiştiren biri değilim. Ciddi bir sorun olması lazım. Adem’i Gaziantep maçında çıkarmak zorunda kaldım çünkü bizi çok zorladı. Geçişleri onun üzerinden yapmamız lazımken top alamıyor. Hep kaçak oynuyor. Kendisine de söyledim, saklanıyor ve kaçak oynuyordu. Boateng’i soktuğumuz zaman oyuna çok farklılaştı. Bir sürü pozisyona girdik. Sonrasında Adem hastalık geçirdi. Geçen hafta antrenmanlara başladı. Şimdi fena değil. Bizim istediğimiz seviyede olursa kullanabiliriz ama bu seviyede olamayan oyuncuyu maalesef kullanamayız.

"Finali yapsa zaten Barcelona’da oynuyor"

4 kenar oyuncumuz yaklaşık 100 tane maç oynamışlar, attıkları gol 10-12 civarı. Asistleri de bu seviye. Hepsiyle konuştum ve beklentilerimizin daha fazla olduğunu söyledim. Sonuca yönelik oynamalarını gerektiğini söyledim. Bazı oyunculara finali yapamıyor diyoruz. Finali yapsa zaten Barcelona’da oynuyor.

"Bana başarısızsın dediler"

Hep eleştiriyoruz, her şeyi eleştiriyoruz ve hiçbir şeyi beğenmiyoruz. Daha yapıcı olmak lazım. Çok fanatiğiz. Alt tarafı maç oynanıyor üç sonuç var dört yok. Bu bir şov. Oyuncularımı aktör olarak görüyorum. Gelelim, izleyelim ve zevkini alalım. Avrupa’da insanlar eğlence olarak maça gidiyorlar, biz de farklı amaçla gidiyorlar. Belli bir kısmı olabilir ama maksimuma çıkarmayalım.

Bu ekonomik tabloda Türk futbolu nasıl gelişsin? Bunu artık araştıracaklar benim işim değil. Avrupa’dan 20-30 milyon Euro’ya oyuncu almıyoruz. Peki neden böyle ekonomik durum? Türkiye Katar, Suudi Arabistan gibi olmaya başladı demiştim 2 sene önce. Bu rakamlar, bonservisler çok yüksek. Sezon sonu takım kurmayı planlıyoruz ama bonservisli oyuncu alamayız. Kiralama yöntemi, bonservissiz oyuncular...

Ben Malatya’da ilk yarıyı 24 puanla bitirdim. 31-32 gol atıldı. Haziran ayında sezon açtık ve kısıtlı bir kadroyla Avrupa’da oynadık. Bana başarısızsın dediler. Biz hiçbir şeyi beğenmiyoruz. Türk futbolunun içinde bulunduğu durum var. Ver bana 300 milyon Euro bütçe, bir de öyle görelim ne olacak...

"Ben ve ekibim vizyon yaratmak, seviye atlamak istiyoruz"

"Ben ve ekibim vizyon yaratmak, seviye atlamak istiyoruz"

Beşiktaş’a benim hayır demek gibi ya da buraya gelip maddiyat konuşmak gibi bir lüksüm yok. Gelirken de maddiyat konuşmadık. Biz zaten zor zamanlarda geliyoruz. 150 milyon Euro bütçe olduğu zaman gelmiyoruz. Ama işimiz bu hocalık, zor zamanda da gel… Duygusal olarak da tatmin etmemiz lazım kendimizi. Başarılı olursak tatmin ederiz.

Kredimiz olduğunu düşünüyoruz ve taraftara teşekkür ediyoruz. Başarılı olmak, bir şeyler yapmak istiyoruz. Bizim de hedeflerimiz var. Ben ve ekibim vizyon yaratmak, seviye atlamak istiyoruz. Benim ekibim de en az benim kadar değerli ve önemli. 8-9 tane yardımcı var ekibimde.

"Ben kimseyi örnek almıyorum"

Ben ve ekibim Avrupa’yı çok takip ediyoruz yeni sistemler, yeni antrenman programları hakkında. Klopp ve Guardiola planı çıktı son dönemde. Her yerde bu ikisi konuşuluyor. Doğru mu, çok yanlış bence. Biri Manchester City, diğeri Liverpool. Sen bunu örnek alamazsın. Senin oyuncu kaliten, ekonomin oraya uygun mu? Sen de kendi oyun yapını tutturacaksın. Ben kimseyi örnek almıyorum. Elimdeki malzemeye göre oyunsal bir şey çıkarmam lazım.

"Löw Adanaspor’da küme düştü, Almanya ile şampiyon oldu"

Biz çok abartıyoruz her şeyi. Löw Adanaspor’da küme düştü, Almanya ile şampiyon oldu. Guardiola gelsin Anadolu’da bir takımı çalıştırsın bakalım ne olacak? Anadolu takımlarında stresle nasıl başa çıkabileceğimizi öğrendik. Düşme hattının göbeğinde olan takımlarda başladık ve zor sezonlar geçirdik ama işimiz bu. Bu bize çok katkı yaptı. Sabrı, beklemeyi ve nasıl maç kazanacağımızı öğrendik.

"Şampiyonluğa oynayan bir takımda çalışıyoruz"

"Şampiyonluğa oynayan bir takımda çalışıyoruz"

Öyle planlar yaptık ki Anadolu takımlarında… Beğenilmeyen 1 puanlarla kümede kaldık. O 1 puan belki seni mutlu etmiyor ama sona gittiğin zaman aldığın 1 puanlar seni kümede bırakıyor. Çok şükür Allah yardım etti ve alnımızın akıyla çıktık kimseyi düşürmedik. Şimdi çok farklı bir yerdeyiz. Şampiyonluğa oynayan bir takımda çalışıyoruz. Bizim için hedef kümede kalmaktı, şimdi şampiyon olmak. Ona konsantre olmak zorundayız.

"Tüm oyuncularla ilgili bir değerlendirme yapacağız"

Tüm oyuncularla ilgili bir değerlendirme yapacağız. Hepsi bizim için değerli isterse 50 yaşında olsun. Bu sezon bitince oyuncu ve bütçe değerlendirmesi yapacağız. Bizi en çok zorlayan da bu zaten.

Boateng seneye kalacak mı?

Şu anda hiçbir şey söyleyemem. Herkes gidebilir, herkes kalabilir. Sezon sonuna kadar değerlendirme yapacağız. Bunu yapmak kolay değil. Her git dediğimiz oyuncuyu da gönderemeyiz.

Dorukhan'ın durumu...

Dorukhan'ın durumu...

Dorukhan 1-2 haftaya kadar takımla çalışabilecek gibi gözüküyor ama acele etmeyeceğiz. Kendisine de söyledik. Belki son maçlarda belli bir süre kullanabiliriz. Ben ona önümüzdeki seneye hazırlanmasını söyledim

Avrupa Şampiyonası var ama oyuncunun da hazır olması var. 1 aylık antrenmanla Şenol Hoca alır mı, alırsa oynatır mı bunlar tabi Şenol Hoca'nın bileceği şeyler.

Merih varken milli takımın yıllarca stoper aramayacağını söyledim. Çok profesyonel bir oyuncu ve gelişime açık. Ofansif oyunu ona Alanya'da öğretmeye çalıştık. City'de oynamak istiyorsan eski tip stoper olarak oynayamazsın.

"Şampiyonluk yarışında Başakşehir, Trabzonspor ve Galatasaray önde"

Sabah 11.30'da yapıyoruz idmanları. Sabah 9.30'da geliyoruz. 2'ye, 3'2 kadar buradayım. Sonra bir işimiz olmuyor. Şampiyonluk yarışında Başakşehir, Trabzonspor ve Galatasaray önde. Fenerbahçe ve biz biraz geride kaldık. Derbiye göre bir pozisyon belirleyeceğiz.

"Çok fazla transfer yapacak durumumuz yok"

Scout ekibimiz var, biz varız. Bildiğimiz ve yeni elimize gelecek oyuncular var. Çok fazla transfer yapacak durumumuz yok. Sezon sonu bütçeyi düşürmemiz lazım. Önce göndermemiz, sonra almamız lazım. Sağlıklı bir planlama yapmalıyız. Sürekli yönetici ve başkanlarla durum değerlendirmesi yapıyoruz. Mecburuz bunu yapmaya.Oyuncuların antrenman performansı gayet iyi. Hepsi memnunlar çalışmaktan. Bir sıkıntımız yok. Sonuçlar çok önemli. Onlar da oynadıkları oyunun farkında.

"Genç oyuncuları da mı kaybedelim?"

"Genç oyuncuları da mı kaybedelim?"

Taraftarımız bize ve oyunculara güvensinler. En önemlisi bu. Tümü Beşiktaş'ın oyuncusu ve mücadeleyi sonuna kadar verecekler. Genç oyuncularımız var. Bu konuda sosyal medyadan eleştiri alıyorum. Genç oyuncuları da mı kaybedelim? Doğru zamanda oynatacağız. Acele etmeyin. Her şeyin bir zamanı var.

Pierre-Emerick Aubameyang - En Güzel 5 Gol | Premier League (2017/18 - 2019/20)