Serhan Acar yorumladı: Hamilton neden Ferrari'yi tercih etmiş olabilir?

Orhan Gülek
02.02.2024 - 00:05 | Son Güncellenme: 02.02.2024 - 00:09

Formula 1 yarış spikeri Serhan Acar, Lewis Hamilton'ın resmi olarak 2025 yılında Mercedes'ten ayrılarak Ferrari'nin pilotu olmasını yorumladı. Detaylar.

Serhan Acar yorumladı: Hamilton neden Ferrari'yi tercih etmiş olabilir?

AJANSSPOR - HABER

Formula 1 dünyası belki de yüzyılın transfer haberi ile çalkalandı. Gün içinde birçok haber sitesi Lewis Hamilton'ın Ferrari ile anlaştığını yazdı. Akşam saatlerinde ise Ferrari ve Mercedes takımları Hamilton'ın 2025 yılında Ferrari için pilot koltuğuna oturacağını duyurdu.

"İnanılmaz"

Formula 1 yarış spikeri Serhan Acar, 38 yaşındaki pilotun kararını şu ifadelerle yorumladı:

"Hakikaten inanılmaz: Hamilton, 2025'te Ferrari'de! Hamilton'ın son kontratı için Ferrari'ye gidebileceğini ama 2024-25 Mercedes kontratından sonra, artık pek bir ihtimal kalmadığını düşünüyordum."

"En büyük transfer haberi oldu"

Başarılı spiker, Lewis Hamilton'ın Ferrari'ye gidişini "Bu 2015'te Vettel'in Alonso'nun yerini alıp Ferrari'ye geçişinden beri duyulan en büyük transfer haberi oldu" diye yorumladı.

"Mercedes'in Red Bull'u yenemeyeceğini düşündü"

2025 sezonunda Ferrari'ye katılacak olan Lewis Hamilton için güncel takımı Mercedes'in Red Bull'u yenemeyeceğini düşündüğünü ifade eden Acar, "Hamilton tıpkı 2013'te Mercedes'e geöişi gibi, 2025'te, yepyeni bir motor döneminden bir sene önce takım değiştirmiş olacak. Muhtemelen: son iki senenin ardından 2024 ve 25'te de Mercedes'in Red Bull'u yenemeyeceğini düşündü." dedi.

"Ferrari ile alabileceği tarihi 8. şampiyonluk çok cazip geldi"

Serhan Acar, Lewis Hamilton'ın Ferrari'ye gitmesinin nedenlerinden biri olarak Tifosilerin 2026'da kuvvetli bir yeni motorla sıçrama yapabileceğini ve hasret kaldığı 8. şampiyonluk fikri için kendisine cazip bir fikir olarak geldiğini söyledi. Acar, "Ferrari'nin 2026'da kuvvetli bir yeni motorla sıçrama yapabileceğini, Red Bull'un ise kendi geliştireceği Ford motoruyla sıkıntı yaşayabileceğini, en kötü senaryoda Mercedes'te şu anki durumuna benzer bir durumda olacağını hesapladı. 

Kırmızının çekiciliği, zor gözükse de Ferrari ile alabileceği tarihi 8. şampiyonluk ihtimalinin kendi mirasına yapacağı katkı, çok cazip geldi" diye konuştu.

"Fred Vasseur'ün iki senede takıma yaptırabileceği atılıma güvendi"

Lewis Hamilton'ın, Ferrari patronu Frederic Vasseur'ün takıma yapabileceği atılıma ve deneyimine güvendiğini söyleyen başarılı spiker, "2005'te Euro Formula, 2006'da GP2 şampiyonluğu kazandığı Fred Vasseur'ün, iki senede takıma yaptırabileceği atılıma güvendi.

"Ferrari'den Mercedes'e göre daha kabarık bir çek"

Ana motivasyonu para olmasa da Ferrari'den Mercedes'e göre daha kabarık bir çek aldı" yorumunda bulundu.

"Hamilton 2007'den beri beklenen şampiyonluğu Ferrari'ye getirebilecek mi?"
Serhan Acar, Lewis Hamilton'ın Ferrari'ye imza atmaasının ardından akıllardaki soruları dile getirdi. Acar, "Benzini, sigortası, bakımı, HGS'si ödenen bir şirket aracı olarak Ferrari'ye binme fikri, iyi geldi. F1 tarihinin en büyük transferlerinden birisinin ardından:

  • a) Ferrari, Hamilton'a (2026 için) şampiyonluk için yarışabileceği bir otomobil verebilecek mi?
  • b) Durum böyle olursa, Hamilton, 2007'den beri beklenen şampiyonluk kupasını Ferrari'ye getirebilecek mi?
  • c) Mercedes Russell'ın yanına kimi oturtacak? (Ben olsam önce sırasıyla Alonso, Vettel ve Albon'un kapısını çalardım) soruları akıllara geliyor.

Bu işbirliği, başarı açısından nasıl biterse bitsin, F1 tarihine geçecek en büyük hikayelerden birisi olacak" ifadelerini kullandı.

Senin için hazırladığımız haberler