AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Shuai Peng cinsel tacize uğradığını açıkladı! Başbakan...

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 04 Kas 2021 - 13:19 / Son Güncelleme : 04 Kas 2021 - 13:31

Kadınlar tenisinin dünya eski bir numarası Çinli tenisçi Shuai Peng, ülkenin eski başbakan yardımcısı Zhang Gaoli tarafından tacize uğradığını iddia etti.

Çin’in en büyük spor yıldızlarından biri olan dünya eski bir numarası Peng Shuai, Zhang Gaoli tarafından cinsel tacize uğradığını açıkladı. 

Üç yıl önce cinsel ilişkiye zorlandığını iddia etti

Konu ile ilgili ülkenin sosyal paylaşım sitesi Sina Weibo'ya açıklamalarda bulunan 35 yaşındaki tenisçi, 2013 ile 2018 yılları arasında Çin'de başbakan yardımcılığı görevini üstlenen Gaoli tarafından üç yıl önce cinsel ilişkiye zorlandığı mesajı paylaştı.

Shuai Peng'in yaptığı gönderi silindi

Eurosport'un haberine göre; internetin devlet kontrolü altında olduğu Çin’de gönderi, yayınlandıktan yaklaşık yarım saat sonra silindi. Ancak gönderi silindikten sonra Çin'in sıkı kontrol edilen internetinde Peng'in adının aranması arttı ve ekran görüntüleri özel WeChat grupları ve iMessage üzerinden paylaşıldı.

Çin'de #MeToo hareketinin başlamasından bu yana ilk kez bir Çin Komünist Partisi üyesi, taciz suçlamasına maruz kaldı.

Çift kadınlarda 2013'te Wimbledon, 2014'te Fransa Açık'ta şampiyonluk yaşayarak o dönem dünya bir numarasına yükselen Shuai Peng, bunu başaran ilk Çinli tenisçi olmuştu.