AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Şifreyi kırdım, işte Şenol Güneş’in maaşı

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 09 Tem 2021 - 23:44 / Son Güncelleme : 09 Tem 2021 - 23:59

Kenan Başaran spor kamuoyunda çok tartışılan A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş'in maaşını yazdı.

Şifreyi kırdım, işte Şenol Güneş’in maaşı

KENAN BAŞARAN

Türkiye’de gelenektir: Başarılı olana dünyaları veririz. Hatta adlarını tesislere yazdırırız. Misal Aslı Çakır Alptekin… 2012 Londra Olimpiyatları’nda altın kazanınca ödüllere boğulmuştu. Arsa veren mi dersiniz, ev veren mi… Sonra Aslı’nın da ikinci olan Gamze Bulut’un da doping yaptığı ortaya çıktı. Haliyle herkes yüz çevirdi. Ama bürokratik işlemler bitmek bilmeyince Aslı’nın adı tesisten silinene kadar yıllar geçti!

Futbolda da hikâye aynı. Zaferlerde yere göğe sığdırılamayan futbolcuya verilen primlerle, teknik direktör maaşının lafı edilmez. Ancak, hezimette manşetler hemen prim ve maaştan atılır. Bu konuda hem medya hem de futbol cephesi ikili oynuyor.

Futbol bir endüstri. Topçusundan hocasına, kulübünden TFF de, UEFA da FIFA’sına kadar herkes bu işi para için yapıyor. ‘Vatan millet aşkı’ diyen, espri yapıyordur!

Sorun, bu işi para için yapmadığına bizi inandırmaya çalışanlardır. Futbol, bir aristokrat hobisi olmaktan çıktığından beri bir geçim kaynağı ve hayatta yırtma aracı olmuştur.

Buna karşın özellikle milli takım söz konusu olunca futbolcular da hocalar da hamaset yapıyor. Ama başarısız olunca bu söylem ayak bağı oluyor. Örneğin galibiyeti askerlere armağan eden futbolcular, yenildiklerinde hemen kazançlarıyla kıyaslanıp yerden yere vurulur.  

Maaş Euro değil ama peki kaç TL?

Türkiye, Avrupa Şampiyonası’nda sıfır çekip eve dönünce Şenol Güneş’in maaşı yine dillere pelesenk oldu. Uluslar Ligi’nde küme düştüğündeki gibi. Ama Fransa’yı ve Hollanda’yı yenerken, maaş dert değildi! Şenol Güneş ve TFF’nin kabahati de büyük. TFF Başkanı Nihat Özdemir de Güneş de sadece “Maaş Euro değil” diyor. Peki kaç lira? Buna cevap verilmiyor. Bunun yerine bize bir bilmece veriliyor. Peki, gelin bu bilmeceyi çözmeye çalışalım.

3.2 milyon Euro, TL’ye çevrildi

Eldeki veriler:

- Şenol Güneş ile sözleşme 1 Haziran 2019’da yapıldı.
- Güneş imzayı yıllık 3.2 milyon Euro’ya imza attı
- Ama yıllık maaşı imza attığı gündeki Euro kurundan hesaplanıp TL’ye çevrildi.
- Her yıl için de enflasyon oranında zam yapılıyor.

Hasılı, Güneş, 1 Haziran 2019’dan itibaren TL cinsinden maaş alıyor. Yukarıdaki veriler ışığında gelin bu maaşı bulalım:

- 1 Haziran 2019’da el sıkışılan 3.2 milyon Euro, o günün Merkez Bankası Euro kuru olan 6.5 TL’den hesaplanarak TL yapıldı.
- Buna göre Güneş’in 1 Haziran 2019 imza attığı yıllık maaş 20 milyon 800 bin lira. Aylık bazda 1 milyon 733 bin lira.
- 1 Haziran 2020 zam geldi. Yıllık enflasyon yüzde 12.6’ydı ve bu da 2 milyon 620 bin lira zam demekti.
- 1 Haziran 2020’de Güneş’in yıllık kazancı 23 milyon 420 bin liraya çıktı. Aylık karşılığı 1 milyon 951 bin lira.

1 Haziran 2021’de yine zam zamanı. Yıllık 17.5’lik enflasyonun karşılığı 4 milyon 98 bin lira zamdı.

- Güneş’in maaş 27 milyon 518 bin liraya yükseldi. Aylık olarak da 2 milyon 293 bin lira.
Evet, açık kaynaklardaki verilere göre Şenol Güneş’in garanti yıllık alacağı 27 milyon 518 bin, aylıksa , 2 milyon 293 bin lira. Ben bilmeceyi böyle çözdüm!

Aylık kaybı 427 bin lira

Peki Şenol Güneş, 3.2 milyon Euro’yu TL’ye çevirmeseydi maaşı ne olurdu? Malum 2 yılda Euro 6.5’ten 10.2 TL’ye çıktı. Güneş, 3.2 milyon Euro’dan devam etseydi (aylık 266 bin Euro) Temmuz 2021 maaşı TL bazında 2 milyon 720 bin lira olacaktı. Halihazırdaki maaşından (2 milyon 293 bin lira) 427 bin lira daha fazla. Basit hesapla Güneş, bugünkü yıllık 27.5 milyon liralık kazancıyla 2.7 milyon Euro döviz alabiliyor. İmza attığı gün 3.2 milyon Euro’ydu!

TFF’ye sordum yanıt verilmedi

Bu kadar karmaşık tahmini hesaplara girmek yerine, Şenol Güneş’in maaşını TFF’ye niye sormadım? Öyle ya, Güneş de son basın toplantısında “Açın sorun” dedi. Sordum ama bana bir geri dönüş yapılmadı.  

Terim, Güneş’ten çok kazandı

“Yıllık 27 milyon 518 bin lira az mı” diyenler olacak, kesin. Elbette değil. Ancak daha önce bu pozisyonda çalışan Fatih Terim ile kıyaslarsak, Güneş, daha az kazanıyor. Terim’in milli takımda görevine son verilmesinden sonra açtığı dava dosyasına göre 3.5 yılda 11.8 milyon Euro kazandı.

Dün Terim’e, bugünse Güneş’e çok mu para veriliyor? Bunu öncelikle dert etmesi gerekenler TFF’nin 320 delegesidir. TFF, özerk bir kuruluştur. Gelirleri Süper Lig yayın ihalesinden aldığı pay, sponsorluk ve milli takımın kazançlarından oluşuyor. Yani TFF, kendi gelirini kendisi yaratıyor. Denetimini de  genel kurulu yapıyor. Misal 28 Temmuz’da TFF Mali Genel Kurulu var. Başta 4 büyükler olmak üzere, Şenol Güneş’e verilen maaştan tutun da futbolculara dağıtılan primlere kadar, bir itirazı olan varsa, Nihat Özdemir yönetimini ibra etmesin! Ama kulüpler daha, geçmiş dönemde yayın ihalesi gelirinden kaybolan 80 milyon doların hesabını sormuş değil ki!