Sinan Engin: ''Galatasaray - Başakşehir maçı dört ihtimalli''

18 Mayıs 2019 22:55- Son Güncelleme - 19 Mayıs 2019 01:55
Google news abonelik

Sinan Engin, Süper Lig'in 33. haftasında oynanan Trabzonspor Beşiktaş maçını ve Pazar günü oynanacak Galatasaray Başakşehir maçını değerlendirdi. Beyaz TV'de yayınlanan Beyaz Futbol programında konuşan Dilmen'in açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

''En önemli faktör Cüneyt Çakır''

Heyecanlı bir bekleyiş var. Stres var. Galatasaray ve Başakşehirli futbolcular, rüyalarında bu maçı oynuyorlardır. Zaten iki takım da birbirlerini çok iyi analiz etmişlerdir. Önemli olan bu önlemleri alabilmek. En önemli faktör Cüneyt Çakır.

Maç 4 ihtimalli olabilir. Yarıda da kalabilir. Diyelim Cüneyt Çakır bir hata yaptı, maç Başakşehir’in lehine devam ediyor. Bu maç normal devam eder mi? Etmez. Ben belki Fatih Hoca’dan önce Galatasaray’ın şampiyon olacağını söyledim ama geçen hafta Başakşehir’in 1-2 alacağı yönünde bir şey çıktı ağzımdan.

İki takımın da kaliteli futbolcuları var ama önemli olan gününde olabilmek. Akhisarspor karşısındaki Galatasaray’a aldanmamak lazım. Başakşehir de öyle. Her şeyden önce Galatasaray’ın takımı oynayan müthiş bir taraftarı var. Özellikle futbolcu takımı, 75’ten sonra o taraftara ayak uyduruyor. Hakemin etkilenmemesi de çok zor. Hangi hakem olduğu fark etmez.

''Yarın şampiyon belli olur''

Muhtemelen yarın saat 21’de şampiyon belli olabilir. Beraberlik çok minik bir ihtimal. İçimden bir ses Başakşehir diyor ama gününde bir Onyekuru, Belhanda, Feghouli, yeteneklerini geri almış bir Diagne gelirse enteresan bir Galatasaray olabilir.

Yarın Cüneyt Çakır’a inanmak istiyorum. Eyyam yapmadan bir maç yönetmesini diliyorum. Kamuoyunda ‘Hakemler Galatasaray’ı kayırıyor’ diye bir önyargı var. Galatasaray zaten iyi takım.

Trabzonspor'da Yusuf Yazıcı çok iyi bir futbolcu. Çok önemli bir yetenek. Sergen Yalçın gibi...Allah nazardan saklasın. Fiziğini güçlendirdiği zaman daha da iyi olacaktır. Abdülkadir de öyle. Trabzonspor bu ligin en sempatik takımı. Başkan Ahmet Ağaoğlu Ünal Karaman ve futbolcuları tebrik ediyorum harika bir takım yaratılmış.

''Şenol Güneş'in sevinmemesi normaldir''

Lens’i yedek olarak düşünürüm. Maliyeti yüksekse satmaya çalışırım. Asla 11 oyuncusu olarak düşünmem. Ama bu maç için Lens ve Kagawa ile başlarım. Şenol Güneş çok önemli bir antrenördür. Gol atınca sevinmemesi normaldir, memleketi Trabzon. Bugün sevindirecek bir oyun da olması lazım.

Büyük takım, etkili oyuncularını öne çıkararak oynar. Büyük takım savunma yaptırır. Rakibine defans yaptırır. Şenol Güneş’e eleştirim burada. Ocak’ta beni al, şimdiye hazır oldum. Lig bitti, Kagawa gidiyor. Kagawa Japonya’ya dönüyor.

Sevgili Fikret Orman, sen de hoca yetiştir. Şans ver. Galatasaray nasıl şans verdi Bülent Korkmaz’a. Sen de Sergen Yalçın’a şans verin. Sergen’in Allah vergisi bir yeteneği var. Bu takıma Carvalhal hocalık yaptı. Sergen Yalçın Carvalhal kadar hoca olamaz mı? Taraftar da istiyor. Ben çimlerde taraftarı ve Segen Yalçın'ı görünce heyecanlandım.

Galatasaray 50 milyon Euro para alacak şampiyon olursa. Bu para, gücüne güç katmak demek. Ben Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarının Galatasaray’ın şampiyon olmasını isteyeceğini zannetmem. Hak eden, iyi oynayan, iyi mücadele eden kazansın. Kimsenin hakkı kimseye geçmesin.

Galatasaray Robinho’yu çok almak istedi ama alamadı. Bana göre çok önemli de değilmiş. Robinho’nun şu ana kadar çok katkısı oldu mu? Olmadı. Yarın tribün takımı itecek. ‘Kontrollü oynayalım, yenilmeyelim’ dersen taraftar durmaz. Taraftara ayak uydurması gereken bir futbolcu topluluğu var.