Sinan Engin: ''Penaltı değil, penaltıcık''

20 Nisan 2019 23:20- Son Güncelleme - 21 Nisan 2019 02:20
Google news abonelik

Spor yorumcusu Sinan Engin, Süper Lig'in 29. haftasında Galatasaray'ın evinde 3-1 kazandığı Kayserispor maçının ardından Beyaz Futbol programında açıklamalarda bulundu. Engin, maçın hakem kararlarını ve ligdeki şampiyonluk yarışını da yorumladı.

Sinan Engin'in dediklerinden Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

''Göztepe'nin bu durumu yönetim hatası''

Ankaragücü yırttı. Göztepe’ye inanamıyorum. Başkan Sepil’i çok övdük ama bazen çok biliyorum demeyeceksin. Futbol bu. Futbolun, futbolcunun ayarı yoktur. İşte ibre böyle aşağı doğru döner. İki haftadır okuyoruz, futbolcularla tartışmalar oluyor. Bunlar kötü şeyler. Göztepe’nin geçen seneki çıkışından buralara gelmesi tamamen yönetim hatasıdır.

Başkan, yönetici olmak başka bir şey; futbolu bilmek ayrı bir şey. ‘Ben bu hocayı alırım, şunu daha ucuza oynatırım’ demek ile bazen olmuyor. İnşallah alt taraftaki takımlar kurtulur ama müthiş bir mücadele sergileyen Erzurumspor takımı var. Bana göre müthiş bir kadroları yok ama gönülden ve kalben oynuyorlar.

Galatasaray takımı keyifsiz. Tribünler boş. Geçen haftanın etkisini yaşıyorlar. Maç ile ilgili manşetim zevksiz bir futbol. Umut Bulut'a da geçmiş olsun diyelim. Galatasaray taraftarını tebrik ediyorum, Umut’u güzel şekilde alkışladılar ve yolcu ettiler.

''MHK ve hakemlerde bu korku var''

1 hafta önce bir takımın canı yandığı zaman, diğer hafta MHK ve hakemler etkileniyorlar. Maalesef bu korku var. ‘Geçen hafta doğrandı, bu hafta telafi edelim’ yolundalar. ‘Aman Galatasaray’ı yaktık, bu hafta üzmeyelim, kazansın’ şeklinde düşündüler.

Futbolumuzda bu eyyam olduğu sürece, Galatasaray 11’e 11’de Kayserispor’u içeride yenebilir. Galatasaray’ın şampiyonluk adayım olduğunu, içeride iyi olduğunu söylemiştim. Penaltı ağır bir karar.Futbolu kendini korumaya çalışıyor topu tutmaya değil. Bir ayağı çizgi dışında, diğer ayağı içeride.

VAR ile konuşuyorlar ve sarı gösteriyorlar, penaltı diyorlar. Penaltı, penaltı gibi değil. Penaltının babası değil bu penaltıcık. Galatasaray taraftarı kızmasın. Geçen hafta Galatasaray’ın doğrandığını söyledik, bu hafta da bunları söylememiz lazım. Kayserispor 10 kişi kalınca zaten orada oyun bitiyor.

''Bu ateşe benzin dökmekti''

Galatasaray’a bu hafta bu hayat öpücüğü gibi bir şey oldu. Ndiaye’nin konsantresine baksana… Hakem bu ortamda Galatasaraylı bir oyuncuyu atamazdı. Baskı vardı. Federasyon ziyaretleri, Sabri Çelik’in basın toplantısının iptali… Buradaki olay renkler, sarı-kırmızı değil, canı yanan güçlü bir takım ve haklıysa, bu ortamda o pozisyonda Emre’yi veremezdi. Bu ateşe benzin dökmekti.

Donk’un pozisyonuna penaltı vermem. Bu top almak için mücadele. Emre’yi ise yüzde yüz atardım. Zaten o pozisyonun örnekleri de var. Bana göre Galatasaray’ın kazandığı penaltı da penaltı değil. Orada çocuk suratını korumaya çalışıyor, refleks var.

Volkan da hatalar yaptı. Bunları aşmamız lazım. Herkes taraftarına yaranmaya çalışıyor ama Hasan Şaş’ın bunlara ihtiyacı yok. Gerek yok. Ümit Davala gibi davranmayı denesin mesela.

Hasan Şaş olayının devamı var. Evveliyatında Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde bir olay yaşanmış. Kaç sene oldu, neden İstanbul’da milli maç oynayamıyoruz? Konya’ya, Eskişehir’e maç veriyorsun. Hasan Şaş olayı farklı.

Hasan Şaş ilk maçtan sonra çok hatalı. Ben Hasan’ı öyle görmek istemiyorum. Hasan iyi bir futbolcuydu. Onu sahada futbolcu kovalayan bir Hasan Şaş olarak görmek istemiyoruz. Avrupa’yı örnek vermeyin. Onlar maçları eğlence olarak görüyor. Bizde tamamıyla fanatizm.