Sinan Engin: "TFF'nin radikal kararlar alması gerekiyor"

17.11.2018 - 23:30 | Son Güncellenme: 18.11.2018 - 02:30

Spor yorumcusu Sinan Engin, Beyaz Tv'de yayınlanan programda Türkiye - İsveç maçı hakkında açıklamalarda bulundu.

Spor yorumcusu Sinan Engin, Beyaz Tv'de yayınlanan programda Türkiye - İsveç maçı hakkında ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Engin'in açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

 

Kimsede milli heyecan falan yok, kimsenin de milli maç izlediği falan yok, kimsenin milli takımla falan işi yok. Türk futbolunun durumu ortada. Yetiştirmek adına hiçbirinin de projesi yok. Tamamıyla günü kurtarmak. Taraftarlar için de öyle. Uzun vadede kimse bir şey yapamıyor. Bu milli takım güzel bir milli takım. Yeni bir nesil. Ama bu milli takıma daha genç bir hoca bulmak lazım. Uzun bir süre bir şey beklemiyoruz. Lucescu mesela Tayfur'u yetiştirsin. Kimse milli takımdan uzun yıllar bir şey beklemesin. Kimse Türk futbolundan bir şey beklemesin.

Şu an milli takımda çok sevimsiz bir durum var. Ne zaman İstanbul'da maç yapacak o seviyeye geçecek. Türk milli takımını ne zaman seveceğiz? Lucescu'nun yerine başka birini getir 3 maç aynı skoru alsın onu da aynı yapacaklar. Abdullah Avcı geldi gördük neler olduğunu. Fatih Terim'de rahat yönetemedi. Ona da şunu affet bunu çağır gibi şeyler söylendi. Bazı şeylerin Türk futbolundan uzaklaşması gerekiyor.

85. dakikada sol bek değiştirmek nedir. Futbol federasyonu radikal karar almalı. 4-5 sene bizden beklemeyin. Çünkü Türk futbolundaki oyuncular şu an takımlarında oynamıyor. Burak, Arda, Oğuzhan, Olcay, Tolgay... Türkiye'de Türk oyuncu yok. Lider takımın kalecisini alman lazım. Milli takım kalecisidir. Sinan Bolat'tan da iyi kalecidir. Neye dayanarak bu kadroyu yapıyor bilmiyorum. 5 sene bizden bir şey beklemeyin diyecesin ve genç bir hoca alması lazım. En önemlisi Türkiye'de oyuncu yetişmiyor. Bu sıkıntı.

Fikret Orman'a açılan pankart nedir ya? Ne kadar ayıp. Seversiniz sevmezsiniz ama camianızın başkanıdır Fikret Orman. Kendi başkanınıza yapmayın bunu. 

Fikret Orman'ın bir kuruş kendi zimmenite para geçireceğini yüzde yüz inanmam. Bu işler o kadar da basit değil. Dürüstlüğüne kefil olurum. Transferde para çalma diyorsunuz? Nasıl olur anlatayım: Karşı kulüple anlaşacaksın, bunu 3 ama sen 7 al aradan ve bunu bana getir diyeceksin. Sen bunu bir kulüp başkanına nasıl diyeceksin? Bunun girdisi nasıl olacak vs vs... Yapanı da Allah yedirmesin. Bu çalma çırpma işleri bu kadar kolay değil. 

Bir Beşiktaş'ın başkanına 'Paralar nerede' çok ayıp arkadaşlar. Yapmayın bunu! İnsanların gazına gelmeyin.

Bu kulüpte, bir takım yolsuzluklar varsa Ahmet Nur Çebi, çıkar anlatır. Şimdi Ahmet Nur Çebi başkan adayı olacak deniyor. Herkes çıkar, elindekileri ortaya koyar. Ahmet Nur Çebi, İcra Kurulu Başkanı'ydı. Bu işler öyle basit değil. 2-3 tane kötü sonuçtan sonra sallamalar var. Bir forvet olsa, paralar nerede diye sormayacaklardı.

Beşiktaş taraftarının söylemek istediği bu değil. Neden transfer yapılmadı demek istiyorlar. Takıma bir forvet transfer edilse bunu da söylemeyeceklerdi. 'Paralar götürüldü' değil, 'Transfer yapılmadı' anlamında söylüyorlar.

'Gomis'e, Modeste gelecek diye bu kadar rahat git dediler'

Köln, Almanya 2. Ligi'nde oynuyor. Modeste'nin transferinde bir şey var. Şampiyonlar Ligi'nde oynayan Galatasaray'ı bırakıyor, Köln'e gidiyorsun. Gomis'e, Modeste gelecek diye bu kadar rahat git dediler.

Senin için hazırladığımız haberler