AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Sistem mi, şahıslar mı? Basın toplantısında dikkati çeken ayrıntılar...

Ajansspor Editör
Emrah Karalinc
İlk Yayınlanma : 21 Eyl 2021 - 10:15 / Son Güncelleme : 21 Eyl 2021 - 10:33

TFF, Şenol Güneş sonrası Stefan Kuntz'u göreve getirdi. İmza töreninde Hamit Altıntop ve Nihat Özdemir'in bazı sözleri dikkat çekici. İşte detaylar...

Sistem mi, şahıslar mı? Basın toplantısında dikkati çeken ayrıntılar...

Emrah KARALİNÇ-AJANSSPOR

Türkiye Futbol Federasyonu, Şenol Güneş'ten boşalan teknik direktörlük koltuğuna Alman çalıştırıcı Stefan Kuntz'u getirdi. Kuntz için düzenlenen imza töreninde Nihat Özdemir ve Hamit Altıntop'un açıklamalarından bazı detaylar dikkati çekiyor.

Özdemir'den Kuntz'a övgü

Öncelikle Nihat Özdemir, 3 yıllık kontrat imzaladıkları Stefan Kuntz'a duyduğu güveni anlatırken aynı zamanda övgü dolu sözler de sarf etti. 

"Almanya için kayıp, Türkiye için kazanç"

Özdemir, "Sayın Kuntz, futbol anlayışı, kariyeri ve disiplininin yanı sıra, son 5 yılda 3 kez Avrupa Şampiyonası finali oynatıp 2 şampiyonluk kazandığı Almanya U21 takımının tarihindeki en başarılı teknik direktörü olarak ülkemize geldi. İnşallah, kendisi kazanacağı başarılarla Almanya için bir kayıp, Türkiye için ise kazanç olacaktır" dedi. 

Almanlar arasında tam tersini düşünenler de var

Anlaşma öncesinde Alman basınında çeşitli internet sitelerinde yer alan haberlerde, "Stefan Kuntz Almanya için büyük bir kayıp olmayacaktır. Çünkü Almanya Futbol Federasyonu, Kuntz'un yerine adaylarını belirledi" ifadeleri dikkati çekmişti.

Yani; Almanya, kişilerin değil sistemin önemine vurgu yapmıştı. TFF Başkanı Nihat Özdemir, 'Kuntz, Almanya için bir kayıp' diyerek bir gönderme yaptı ama sistem değil, 'şahıs' demiş oldu.

"Almanya'nın vermediği şansı biz verdik"

Almanya Futbol Federasyonu ile yapılan görüşmelerde Hamit Altıntop süreci başarıyla yönetti. Ancak; Altıntop'un imza töreninde Stefan Kuntz ile ilgili bazı sözleri çok çarpıcı. 

Hamit Altıntop, "Almanya'nın kendisine vermediği şansı biz Kuntz'a veriyoruz" diyerek bir anlamda Kuntz'a da 'Şansını iyi kullan' mesajı verdi.

Kuntz'un hayali suya düşmüştü

Hatırlanacağı üzere, Almanya Milli Takımı'nda Joachim Löw ile yolların ayrılmasının kesinleşmesinin ardından göreve birçok aday çıkmıştı.

Almanya'da Stefan Kuntz da milli takımın başına geçmeyi hayal etmiş ancak; bu hayali Hansi Flick'in tercih edilmesiyle suya düşmüştü.

20-25 teknik adam açıklaması... 

TFF'nin gündemine gelen isimlerden bazıları Jürgen Klinsmann ve Andriy Shevchenko olmuştu. Altıntop'un DPA'ya verdiği röportajda, "Başından beri en iyi aday Stefan Kuntz" demesi ve imza töreninde "20-25 teknik adamla görüştük" demesi de ilgi çekici.