AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Kulüpler Birliği Yayın İhalesi ve Bein Sports ile İlgili Çıkan Haberleri Yanıtladı

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 20 Oca 2022 - 16:39 / Son Güncelleme : 20 Oca 2022 - 17:13

Kulüpler Birliği, Fanatik'te çıkan Bein Sports'un tekliflerini kabul etmediği haberine yanıt verdi. Yayın ihalesindeki muhatabın TFF olduğu hatırlatıldı.

Spor Toto Süper Lig yayın ihalesi, yayıncı kuruluş Bein Sports ile 2021/22 sezonu sonunda sona eriyor. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2022-2023 ve devam eden futbol sezonlarına ilişkin TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının devri için düzenlenecek ihale süreci başladı.

'Kulüpler Birliği uzatalım dedi, Bein Sports kabul etmedi' iddiası

Fanatik gazetesi, Kulüpler Birliği'nin yayıncı kuruluş Bein Sports'a mevcut rakamı iyileştirerek, "2 sezon daha devam edelim" talebinde bulunduğunu, Bein Sports'un ise sözleşme uzatma teklifini kabul etmediğini iddia etti.

Haberde, Kulüpler Birliği'nin beIN SPORTS'a yaptığı teklifin, "2022-2023 sezonu için 3 milyar 750 milyon TL. 2023-2024 yılı için ise 3 milyar 750 milyon TL + Tefe-Tüfe oranı kadar artış." şeklinde olduğu belirtildi.

Kulüpler Birliği'nden cevap geldi

Kulüpler Birliği, Fanatik gazetesinde, Bein Sports'un tekliflerini kabul etmediğine yönelik çıkan habere yanıt verdi. Yapılan açıklamada, haberin, gerçeği yansıtmadığına vurgu yapıldı.

Kulüpler Birliği'nin açıklaması

Kulüpler Birliği'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"20 Ocak 2022 tarihinde Fanatik gazetesinde çıkan 'Kulüpler Birliği'nin yayın ihalesi için mevcut rakamla önümüzdeki sezon da devam edelim teklifine Bein Sports'tan ret yanıtı geldi' içerikli haber kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun daveti üzerine ger.ekleştirilen, yayıncı kuruluş ve kulüp temsilcilerimizin yer aldığı kahvaltıda, yayıncı kuruluşun uzatma talebine istinaden Kulüpler Birliği Vakfı bir toplantı gerçekleştirerek, konuyu değerlendirmiştir.

Öncelikle belirtmeliyiz ki yayıncı kuruluşun muhatabı yasalar gereği Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Kulüpler Birliği olarak misyonumuz, tüm iyi niyetimizle Türkiye Futbol Federasyonu'na gerek MHK çalışmalarında ve gerekse devam etmekte olan yeni yayın ihalesi çalışmalarında, 'Korsan Yayınla Mücadele Yasası'nın çıktığı şu günlerde kulüplerimizin artan beklenti ve taleplerini aktarmaktır.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bu amaçla oluşturulan komisyonlarda yer alan Kulüpler Birliği, haberde olduğu gibi yayıncı kuruluşa herhangi bir teklifte bulunmamış, bununla beraber 'mevcut rakamla devam etme' gibi bir içerikle uzaktan yakından ilgisi olmayan beklentilerini Türkiye Futbol Federasyonu ile paylaşmıştır. Kamuoyunun bilgisine arz ederiz. Saygılarımızla."