SON DAKİKA! TRT yayın ihalesi şartnamesi almadı! 5 firma şartname aldı

İsa Kethüda
03.02.2024 - 19:57 | Son Güncellenme: 03.02.2024 - 21:20

2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin Trendyol Süper Lig ve 1. Lig'in yeni dönem yayın hakları için 5 kurum şartname aldı. Detaylar.

SON DAKİKA! TRT yayın ihalesi şartnamesi almadı! 5 firma şartname aldı

AJANSSPOR-HABER

Trendyol Süper Lig ve 1. Lig'in yeni dönem yayın hakları için 5 kurum şartname aldı.

2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının Devri hakkında düzenlenecek ihale için 5 kurum şartname aldı.

İşte şartnameyi alanlar

Buna göre; ihale için Saran Medya, beIN Media Group, Teknasyon Yazılım Sanayi ve Ticaret AŞ, Kulüpler Birliği Vakfı (KBV) ve Stats Perform şartname aldı. TRT ise yayın ihalesi şartnamesi almadı.

İlgini Çekebilir
Ali Koç: "Sadettin Saran'a haksızlık yapılıyor"
Habere Git

Yayın ihalesi için evrak alma süresi 1 hafta uzatılmıştı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), geçtiğimiz günlerde yayın ihalesi için gerekli dokümanların teslim alınma süresinin bir hafta uzatıldığını açıklamıştı.

TFF'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği temsilcilerinin yer aldığı Yayın İhale Komisyonu, daha önce 26 Ocak 2024 saat 17.00 olarak belirlenen ihale dokümanlarının en son teslim alınma süresinin bir hafta uzatılarak 2 Şubat 2024 saat 17.00 olarak belirlenmesine karar verdi" ifadeleri kullanılmıştı.

Açıklamanın devamında, "Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının Devri hakkında düzenlenecek ihale, İhale Genel Şartnamesi'ne ve her bir pakete ilişkin Özel Şartnamelere uygun olarak kapalı teklif ve pazarlık usulüyle yapılacaktır. Yayın ihalesinin, İhale Genel Şartnamesi ve her bir pakete ait Özel Şartnamelerle eklerini satın alma süreci devam etmektedir" denildi.

Teklif vermek için son tarihin 14 Şubat Çarşamba günü olduğunun vurgulandığı açıklamada, tekliflerin ihale komisyonu tarafından değerlendirileceği ve 29 Şubat'a kadar ihalenin tamamlanmasının hedeflendiği kaydedildi. 

İlgini Çekebilir
Ali Koç merak edilen konuya noktayı koydu: "Haziran ayında yeni bir başkanımız olacak"
Habere Git

Son yayın ihalesinde 3 firma teklif vermişti

Bilindiği üzere Türkiye Futbol Federasyonu'nun 2022 yılı Mart ayında 2022-2023 ve devam eden futbol sezonlarını içeren TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları için gerçekleştirdiği yayın ihalesine 3 firma katılarak teklif vermişti. Yayın ihalesine Digiturk beIN Media Group'un yanı sıra Saran Group ve TRT de katılmış. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yayın ihalesinde Digiturk ile sözleşme imzalanmasının söz konusu olmadığını ve yayın hakkı sözleşmesinin imzalanması için hakların Saran Group ile TRT'ye geçtiğini açıklamıştı.

Saran Group 5, TRT 2 paket için sözleşmeleri imzalayarak TFF'ye teslim etti

Saran Group, imza süresi için son tarih olarak verilen 14 Mart'ı dahi beklemeden 11 Mart 2022'de Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Lig ve 1. Lig'de Paket 1-B, 1-C, 1-E, Paket 2 ve Paket 3 Yayın Hakları Sözleşmelerini imzalayarak teminat mektupları ile birlikte teslim ettiğini duyurdu. TRT de yayın ihalesinde 1-D ve 1-F paketleri için sözleşmeleri TFF'ye teslim ettiğini açıkladı.

Saran Group'tan çığır açan SüperLig TV teklifi

Saran Medya Group imzaladığı 5 paketin yanı sıra sahibinin Kulüpler Birliği olacağı SüperLig TV adlı projesiyle ilgili teminatlı teklifini TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı'na sundu. Projeye göre Saran Group, kulüplere minimum 125 milyon dolar garanti para ve garanti bedelin üzerinde elde edilecek gelirlerin ise %85 Kulüpler - %15 Saran olacak şekilde gelir paylaşım modeli teklif etti.

TFF ihaleyi iptal edip yayın hakkını beIN Sports'a verdi

Saran Group ve TRT yayın ihale süreciyle ilgili tüm yükümlülüklerini yerine getirip karşılıklı imzayı bekleme aşamasındayken, TFF tarafından süreç anlamsız bir şekilde uzatıldı. Bu süreçte TRT de ihaleden çekildiğini duyurdu. Saran Group TRT'nin ihaleden çekilmesiyle yasal olarak sözleşme yapma hakkı kendilerine geçen 1D paketi için sözleşme imzalamaya hazır olduğunu duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu, ihale süreciyle ilgili tüm yasal sorumluluklarını yerine getiren Saran Group'la sözleşme imzalaması beklenirken, 23 Haziran 2022'de yaptığı açıklama ile yayın ihalesini iptal ederek, yönetim kurulu kararıyla TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig  yayın hakları için Digitürk beIN Media Group ile 2 yıllık sözleşme imzalanması kararı alındığını duyurmuştu.

Senin için hazırladığımız haberler