Ve beklenen oldu, Süper Lig ertelendi!

Süper Lig kaç hafta ertelendi? Futbol basketbol hentbol voleybol ligleri askıya alındı mı? Maçlar ne zaman tekrar oynanacak? Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu federasyon başkanları ile bir arada.
19 Mart 2020 15:06- Son Güncelleme - 19 Mart 2020 17:36
Google news abonelik

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülkede ligler ertelenirken Türkiye'de de futbol tutkunları merakla Süper Lig'de maçların oynanıp oynanmayacağını araştırıyor.

Sporda koronavirüs kararları belli oldu! İşte o kararlar:

Futbol, basketbol, voleybol müsabakaları ertelendi mi?

SALİM MANAV-AJANSSPOR ÖZEL

İçeriden aldığımız bilgilere göre; dünyayı kasıp koronavirüs-Covid-19 nedeniyle başta futbol olmak üzere basketbol ve voleybola ara verildi. Organizasyonlara ilk etapta 3 hafta ara verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada önümüzdeki 3 haftanın çok kritik olduğunu vurgulayarak, vatandaşlardan evden çıkmamaya azami dikkat göstermelerini istemişti. Cumhurbaşkanı, hatta toplu ibadetten bile kaçınmalarını istemişti.

LİGLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK HABERİMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İşte bu 'kritik 3 hafta' vurgusu üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı da harekete geçti ve üç federasyonla temasa geçti. Bugün yapılan toplantılar sonunda futbol, basketbol ve voleybol liglerinin ertelenmesine karar verildi.

Erteleme kararının alınmasında teknik adamlar, sporcular ve organizasyonların gerçekleştirilmesinde çalışan tüm çalışanların sağlığının korunması belirleyici oldu. Maçların Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı sonrası spor kamuoyunda büyük bir erteleme baskısı olmuştu. Bir hafta seyircisiz oynan maçlar, bugün itibarıyla ertelendi.

Bakan Kasapoğlu resmen açıkladı

Ajansspor'un ilk kez duyurduğu haberden sonra Bakan Kasaoğlu liglerin ertelendiğini resmen açıkladı.

"Koronavirüs salgınıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyoruz. Türkiye olarak salgın ortaya çıktığı andan itibaren hızlı ve etkin önlemlerle bu işin üstüne giden birkaç ülkeden biriyiz. Toplam 14 ilimizde bulunan 35 yurdumuzda karantina uygulaması yapılıyor. Virüsün en çok etkilediği alanlardan biri spor. Salgının kontrol altına alınamadığı birçok ülkede müsabakalar ertelenmiş durumda. UEFA'da da EURO 2020'nin 1 yıl ertelenmesi kararı alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın dün belirttiği üzere önümüzdeki 3 haftayı azami dikkatle geçirmemiz halinde ülkemiz virüsle mücadelede büyük bir başarı sağlayacaktır. Bu nedenle, federasyonlarla yaptığımız değerlendirme sonucu ligler ertelenmiştir. Bu süreçte, federasyonlar ve kulüpler sporcu, antrenör ve diğer çalışanlarının sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirleri hassasiyetle yerine getirecektir."

Süper Lig ne zaman başlayacak?

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Özdemir yaptığı açıklamada, "Sayın Bakanımızın daveti üzerine 3 federasyon başkanımızla bakanımızın huzuruna gelmiş bulunmaktayız. Basketbol, futbol ve voleybol müsabakarı ertelendi. Yapacağımız çalışmalar sonrasında tarih belli olacak. Hedefimiz en kısa sürede ligi seyircili bir şekilde başlatmak" ifadelerini kullandı.

Türkoğlu: "İsteklerimiz olacaktır"

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ise, "Bugün de maçların erteleme kararı bizleri mutlu etti. Sayın bakanımıza teşekkür ederiz. Dünya olarak Türkiye olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Sayın Bakanımıza oyuncularımızın çekincesini aktardık. Bakanımızın ilgilisi bizi çok memnun ediyordu. Bize düşen görevleri layıkıyla yaptık. Erteleme kararından sonra isteklerimiz net olacaktır. Bu karar spor camiamıza hayırlı olsun" dedi.

Üstündağ: "Bu süreci aşacağız"

Türkiye Voleybol Başkanı Mehmet Akif Üstündağ yaptığı değerlendirmede, "Sağlık her şeyden önce gelir. Bakanımıza çok teşekkür ederim. Burada alınan karar alındığı gibi bırakılmamalı. Biz voleybol branşı olarak zor bir süreçteyiz. Hep birlikte bu süreci de aşacağız" sözlerini kullandı.

Sepil: "Kulüp başkanları ile toparlanacağız"

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil kulüp başkanlarıyla bir görüşme gerçekleştireceklerini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Bugün alınan karar bizim futbol kulüpleri açısından desteklediğimiz bir karar. Bu kararı almak zorundaydık. Herkesin bugün ortak fikirde olduğunu gördük. Aynı duygu ve düşünceleri paylaştık. Hızlı bir şekilde çalışma yapacağız. Bu süreci nasıl yürüteceğimiz konusunda kararlar alacağız. Yarın ben Kulüpler Birliği Başkanı olarak tüm kulüp başkanlarıyla toplantı yapacağım. Sayın Bakanıma çok teşekkür ediyorum. Artık hep beraber futbolda federasyonla kulüpler bir arada çalışacağız."

Yardımcı: "Takvimin oluşmasında bir karar alacağız"

TFF Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı ise, "Bu süreci UEFA ile birlikte takip ederek, yeniden takvimin oluşmasında bir karar almış olacağız" dedi.

15 kulüpten lig ertelensin talebi

Ajansspor’un elde ettiği bilgiye göre Süper Lig’deki kulüp başkanlarının 15’i ligler ertelensin derken, 3 kulüp başkanı ise ertelenmemesinden yana Sepil’e görüş bildirirdi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...