Sonuca zar atmak

25.11.2019 - 15:44 | Son Güncellenme: 25.11.2019 - 15:44

Beşiktaş için Konyaspor deplasmanı 3 puan açısından bakıldığında gerçekten güzel iş oldu. Zira şampiyonluğa oynayan bir takım için bu kadar kötü oynarken alınan puan ya da puanlar, o takımı şampiyon yapabilir. Peki, bu yeterli mi?

İşte bu sorunun cevabı gerçekten muamma!

Şimdi takım isimlerini ve sonuçları bir kenara bırakalım. Bir takım düşünün son oynadığı 6 maçta 5 galibiyet 1 beraberlik almış ve kalesinde sadece 1 gol görmüş. İstatistik olarak bakacak olursak müthiş bir başarı… Hatta bir ekleme daha yapalım; bu takım oynadığı maçlarda topla oynama oranında da rakiplerinin hepsinin üstünde bir oran elde etmiş. Ve hatta bu takım bu performansı ile Avrupa liglerinde son dönemde kalesinde 1 gol görmüş tek takım olma unvanını elde etmiş. Bu açılardan baktığımızda elde edilen başarı gerçekten muazzam görünüyor. Herhangi bir isim vermeden ve oynanan maçları izlemeden sadece istatistiğe baktığımızda bu sonuçları alan bir takımın başarılı olduğunu söylemek hiç yanlış olmaz. Ama ne yazık ki futbol sadece istatistikten ibaret değil!

Bu takıma Beşiktaş ismini verip maçlarını tek tek incelediğimizde ise bir önceki cümle anlam kazanıyor. Beşiktaş’ın Konyaspor deplasmanı da dâhil içeride ve dışarıda oynadığı son 6 maçı tek tek ele aldığımızda karşımıza çıkan tablo hiç iç açıcı değil. Evet, alınan galibiyetlerin hepsi iyi ama bu galibiyetleri alırken tam manası ile uyutan bir top oynayanve gol pozisyonu bulmakta çok zorlanan bir Beşiktaş var. Evet, tek gol yemiş ama geçen yıl yediği gollerle saç baş yolduran Karius’un çıkardığı kritik top sayısı atılan gollerin çok üzerinde... Evet, topla oynama oranı çok yüksek bir takım ama isabetli pas oranlarının çoğu stoper ve sağ/sol bek oyuncuları tarafından yapılan sağa ve sola paslar… Evet, Avrupa Liglerinde 6 maçta 1 gol büyük başarı ama son 6 maçın 3’ünü 1-0’lık sonuçlarla kazanabilmiş bir takım… 

Şimdi ilk paragraftaki soruyu yeniden soralım:  Kötü oynarken kazanmak yeterli mi? Evet, kötü oynayan bir takımın o maçta aldığı 3 puan o takımı şampiyon yapabilir. Peki, o takım her maçında kötü oynuyorsa kötü futbolla her maçını kazanabilir mi? İşte bu imkânsız!

Kısaca bu şekilde kısır bir futbol ile oynanan her maç sonuca zar atmak olur. Her ne kadar istatistikler ve son 6 haftada kazanılan ivme hayaller kurdurtsa da Beşiktaş sonuca zar atarak şampiyon olamaz…

Abdullah Avcı oynattığı futbol ile bu zarı atmaya devam ettiği sürece Beşiktaş’ın da kendisinin de kaderini bir zara bağlamaya da devam edecek.

Senin için hazırladığımız haberler