Sosa, şampiyonluğun şifresini verdi

03.03.2021 - 17:31 | Son Güncellenme: 03.03.2021 - 19:21

Son dakika spor haberleri... Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Jose Sosa, FB TV'ye açıklamalarda bulundu. Sosa, Süper Lig'in son haftasında aldıkları Trabzonspor galibiyetini ve bu sezon gösterdikleri performansı değerlendirdi. Genç futbolcular hakkında konuşan tecrübeli oyuncu, taraftarların eleştirisinin kendilerine güç verdiğini söyledi. İşte o açıklamalar...

Sosa, şampiyonluğun şifresini verdi

Fenerbahçe’nin Trabzonspor galibiyetindeki kahramanlarından biri olan Jose Sosa, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan 'Günün Röportajı' programına konuk oldu.

Ligde geride bıraktıkları 27 haftayı değerlendiren tecrübeli futbolcu, “Sezon başından itibaren sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Motivasyonumuzu en yüksekte tutmaya çalışıyoruz. Fenerbahçe her zaman kazanma geleneği olan bir kulüp. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Şampiyonluk için ligde gerçekten büyük bir mücadele var. Göztepe maçından sonra aslında bu bizi biraz sakinleştirdi. Çünkü üzerimizde çok fazla sinir vardı, o yenilgiden sonra biraz daha sakinleşip, hedefimize doğru daha sakin bir şekilde ilerlemeyi düşündük. En önemlisi de özellikle son maçtan galip ayrıldık. Bu galibiyet daha güvenli ilerlemeye yarayacaktır.  Fenerbahçe, hem takım içinde hem de dışarıda taraftarıyla şampiyonluğu çok fazla isteyen bir kulüp.  Herkes, kötü bir sonuç çıktığında belki de bizden daha fazla konuşuyor ve kritiğini yapıyor. Tabi ki bu bizim sorumluluğumuz, sonuçta bizim işimiz. Biz kendimizi analiz ederken, özellikle pozitif ve yapıcı şekilde bunları yapmalıyız ki takım olarak ileriye gidelim. Geçen hafta da başkanımız ve yönetimimiz buraya geldi. Bize büyük destek verdiler. Bu destekte bizi biraz daha ileriye doğru attı. Onlar buraya gelirken sonuç odaklı destek vermediler. ‘Sonuç ne olursa olsun arkanızdayız’ dediler. Bu da birlikteliğin bir diğer yardımcı payı ve güzel bir sonuç çıktı’’  dedi.

 

'Bir oyuncu için yaşanabilecek güzel duygular...'

Eski takımı Trabzonspor’a karşı oynamasıyla ilgili olarak konuşan Sosa, ''Bu tarz maçlar, özel maçlardır. Bir oyuncu için özel duygular içerir. Çünkü sizin orada güzel bir geçmişiniz oluyor ve bu geçmiş bir anda karşınıza geliyor. Aynı şey İtalya’da Napoli - Milan maçında da başıma geldi. Bir oyuncu için yaşanabilecek güzel duygular. Maçtan sonra yaptığım röportajda da bunu dile getirdim. Güzel zamanlarım geçti ama şu anda yeni ailem Fenerbahçe. Bunun sorumluluğunun farkındayım. Bu sorumlulukla beraber daha ileri gideceğini düşünüyorum. En sonuna kadar mücadelemi vereceğim, takıma katkı sağlayacağım'' ifadelerini kullandı

'Genç futbolcular bizden faydalanmalı'

Takımdaki genç oyuncularla ilgili görüşlerini de belirten Jose Sosa, ''Genç oyuncularla sadece antrenman içinde değil, dışarıda da hep birlikte olmaya çalışıyorum. Şakalaşıyorum, bilgilerimi aktarıyorum. Aslında genç oyuncular için böyle büyük bir kulüpte olmak da zor. Çünkü çok fazla deneyimli ve kaliteli oyuncu var. Bir yandan bakıldığında genç oyuncuların bizden faydalanması gerekiyor, bir şeyler öğrenmeleri gerekiyor. Öğrendikten sonra sabırla zamanlarını beklemeleri gerekiyor. Gerçekten Fenerbahçe’nin şu anda çok yetenekli, kalitesi yüksek oyuncuları var. Bir yandan da futbol bu, şans her zaman yüzünüze gülebilir. O yüzden her geçen gün kendilerini geliştirmeleri şart. Ben de gençken benden yaşlı oyunculardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum, şimdi ben yaşlandım, onların benden bir şey öğrenmesi gerekiyor." dedi.

 

Bireysel performansını değerlendiren 35 yaşındaki yıldız oyuncu, ''Gol atmak, asist yapmak futbolun neşeli yanı. Aynı zamanda taraftarlardan yeni gelen oyuncudan hep bir beklenti oluyor. ‘İşte bu oyuncu kaç gol atar, kaç asist yapar?’ İnsanlar hep bu beklentilere giriyor. Benim karakterime bakıldığında, bireysel hedeflerden önce grup hedefleri çok daha önemli. Her oyuncu asist yapmak ister, gol atmak ister. Bu açıdan da buna devam etmek gerekiyor. Genel baktığımda grup hedeflerini her zaman ön plana koyan bir oyuncuyum. Fenerbahçe bu sene çok fazla yeni oyuncu transfer etti. Zor bir süreç. Bir sürü yeni oyuncunun bir hedef uğruna grup haline gelip, bu hedef uğruna mücadele vermesi, zor bir süreç ama tekrarlıyorum, grupsal hedeflerinizi başardığınız zaman zaten bireysel hedeflerde daha yukarı çıkıyor.'' şeklinde konuştu.

'Kazandıktan sonra kimin ne kadar gol attığı önemli değil'

Takımda 16 farklı oyuncunun gol atmasıyla ilgili olarak Sosa, ''Normalde diğer takımlara bakıldığında bir oyuncu diğer arkadaşlarına göre çok daha fazla gol atar. Genelde de sonuca hep o oyuncu üzerinden gitmeye çalışılır. Bizim takımdaki bu çeşitlilik çok güzel. Çeşitli yollardan başka oyuncularla gole ulaşabilmek çok önemli. Bu istatistik karşımızdaki rakibe göre de farklı silahlarımızı kullandığımızı gösteriyor; bu çok önemli bir şey ama en önemlisi tabiki kazanmak. Kazandıktan sonra kimin ne kadar gol attığı ya da ne şekilde attığı çok da önemli değil. En önemlisi kazanmak." ifadelerini kullandı.

Sosa, Fenerbahçe taraftarına seslenerek sözlerini noktaladı:

"Öncelikle taraftarlarımız için şunu söylemek istiyorum. Her zaman onlara müteşekkiriz. Her zaman yanımızda olmaya çalışıyorlar. Belki bazen onlara çok fazla mutluluk veremeyebiliriz; ben sene başında ilk verdiğim röportajda da bunu söyledim. Bu zorlu süreçte keşke yanımızda olabilselerdi. Bize desteklerini canlı bir şekilde verebilselerdi… Günümüz şartlarında bu mümkün olmuyor. Onlar geri döndüğünde her şey çok daha güzel olacak. Buna gönülden inanıyorum. Kötü bir sonuç aldığımızda bizi eleştirebiliyorlar ama onların eleştirisi bile bize daha fazla güç veriyor. Çünkü hangi yerlerde ne şekilde daha iyiye gitmemizi bulmamıza yardımcı oluyorlar. Bize inansınlar, sonuna kadar bu mücadelenin içerisinde olup, savaşmaya devam edeceğiz. Umarım mutlu bir şekilde sezonu bitireceğiz. Onlara müteşekkirim.''

Sosa'nın Trabzonspor maçı performansı

Sezon başında Fenerbahçe'ye katılan Jose Sosa, sarı - lacivertli forma ile 20 maça çıkarken 3 gol atıp 1 asist yaptı. Trabzonspor galibiyetinde performansıyla takdir toplayan Arjantinli futbolcu, bu mücadelede 49 kısa 6 uzun olmak üzere toplam 55 pas yaptı. 35 yaşındaki futbolcu bu paslarda, 76.4 pas isabeti, yüzde 64.7 rakip yarı sahada pas isabeti sağladı

İkili mücadelelerden 7 defa başarılı, 2 defa ise başarısız ayrılan Sosa, 3 hava topu kazanma, 3 isabetli orta, 4 top uzaklaştırma, 3 pas arası ile oynadı. 

Senin için hazırladığımız haberler