57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 4. Etabını Eduardo Sepulveda Kazandı

13.04.2022 - 15:28 | Son Güncellenme: 13.04.2022 - 16:56

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (Tour of Türkiye) 4’üncü etabını Drone Hopper – Androni takımından Eduardo Sepulveda kazandı. İşte detaylar.

AJANSSPOR-HABER

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (Tour of Türkiye) 4’üncü etabı da koşuldu. TUR’un 152.1 kilometrelik İzmir-Manisa tırmanış etabını Drone Hopper – Androni takımından Eduardo Sepulveda  3 saat 48 dakika 38 saniye ile kazandı. Arjantinli bisikletçi, kalan etaplarda da çok büyük hata yapmazsa Tour of Türkiye'yi kazanacak.

 

Arjantinli bisikletçi finişe 4 kilometre kala müthiş bir atak yaptı ve çizgiye tek başına geldi. Tırmanış etabının favorisi Arkea Samsic takımının Kolombiyalı sporcusu Nairo Quintana ise öndeki rakibini yakalamak için büyük bir çaba sarf ettiyse de başarılı olamadı. Bisikletçiler Kraliçe Etabı olarak adlandırılan Manisa’nın Spil Dağ’ına 14 kilometrelik bir tırmanışla geldi. Sprinterlerin hayli zorlandığı tırmanış etabı, yokuşçu sporcuların öne çıktığı bir yarış oldu. 

Startı Kasapoğlu verdi

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun damalı bayrağı sallamasıyla 161 sporcu İzmir’den, Manisa etabına pedal çevirmeye başladı. DSM takımından Jonas Hvideberg, start noktasına gelmeyince yarış dışı kaldı. İlk 4 kilometre toplu geçildi. Grupta temponun hayli yüksek olduğu gözlenirken 16’ncı kilometrede ilk kaçış grubu oluştu.

Nicolas Edet: "Bilinmezlik içerisindeyiz"

Arkea Samsic takımının başarılı sporcusu Nicolas Edet, “Bugün takım arkadaşımız Qiuntana’nın geçirdiği kaza, etaptaki varlığını etkileyecek gibi gözüküyor. Çok büyük şansızlıklar yaşıyoruz. Açıkçası bir bilinmezlik içerisindeyiz” dedi. 

Philipsen Turkuaz mayoyu çok beğendi

Alpecin Fenix takımının başarılı sporcusu Jasper Philipsen etap öncesi Turkuaz mayoyu çok beğendiğini, ancak bu mayoyu ancak bir gün taşıyabileceğini ifade ederek fazla iddialı olmadığını söyledi. 

Raielanu hedefim ilk 10

Sakarya takımının çalışkan sporcusu Moldovalı Cristian Raielanu tırmanış etabının ilk 10 sporcusu arasında yer almayı hedeflediğini belirtti. Raielanu kazadan sonraki durumunu da test etme imkânı bulacağını sözlerine ekledi. 

Johannessen, "Geçen yıl 9'uncu olmuştum"

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unda genel ferdi klasmanda dokuzuncu olan Uno X takımının Norveçli sporcusu Anders Johannessen, “Yarış öncesi hastalanan Anton Chirmig’in yerine geldim. Organizasyon, etaplar ve ülke çok güzel” dedi. 

Kaçış grubunda iki de Türk sporcu var

Eola takımından Simone Bevilacqua, Euskatel-Euskadi takımından Goiogana Goiketxea, Wildlife Generation takımından Serghei Tvetcov, Sakarya takımından Elchin Asadov, Spor-Toto takımından Feritcan Şamlı ve Oğuzhan Tiryaki, Saris Rouvy Sauer takımından Jon Knolle, China Glory takımından Reiner Honig kaçış grubunu oluşturdu. İlerleyen kilometrelerde ara epey açıldı. 30’uncu kilometre geçilirken fark, pelotonla (Ana Grup) 2 dakika 50 saniyeye ulaştı. 

Quintana'nın başına gelmedik kalmadı

Tırmanış etabının favori ismi Nairo Qintana nötral startın verildiği alanda bisiklet değişikliği yaptı. Sonra yeniden grupla buluştu. Bu değişiklikler Tur’un başında bu yana yaşadığı talihsizlerin bir başkasıydı. 

İlk prim kapısını Oğuzhan Tiryaki geçti

 

Vitally Buts Mayo Şansını sürdürüyor


Etabın 40.5’inci kilometresi geçilirken Shimano’nun sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri olarak adlandırılan Beyaz mayo mücadelesi vardı. Prim kapısını Spor-Toto takımından Oğuzhan Tiryaki birinci olarak geçti. İkinciliği Saris Rouvy Sauer takımından Jon Knolle, üçüncülüğü de yine Spor-Toto takımından Feritcan Şamlı elde etti. Bu sonuçlara rağmen Sakarya takımından Ukraynalı Vitally Buts’un Beyaz mayoyu koruma şansı sürüyor. 

Fark 2 dakika

50’inci kilometre geçilirken ana grup, kaçan 8 sporcu ile arasındaki zaman farkını 2 dakikaya indirdi. Temponun yine yüksek olduğu gözlenirken, sprintçiler ve yokuşçular arasındaki mücadele zaman zaman doruğa çıktı. 

Sprint primi kapısını Feritcan Şamlı aldı

Etabın 97.7’nci kilometresinde Mosso’nun sponsorluğundaki Sprint Prim Kapısı geçildi. Yeşil Mayo mücadelesinde Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı kapıyı birinci geçti. İkinciliği Sakarya Takımı’ndan Elchin Asadov, üçüncülüğü de Eola takımından Simone Bevilacqua elde etti. 

Grubu Alpecin ve Uno X çekiyor

Tırmanma başlangıç noktasına kadar zaman zaman Peloton’u Alpecin Fenix ve Uno x takımının sporcuları tarafından tempo verdiği gözlendi. Buna bazen Arkea Samsic takımı da destek verdi.  

Tırmanış başladı

Finişe 13 kilometre kala kaçış sona erdi. Pelotonun önünde Nairo Quintana, Jay Vine ve Anders Johannessen bulunuyordu. Spil Dağı tırmanışı müthiş bir mücadeleye sahne oldu. Bisikletçiler 14 kilometre boyunca tırmanış yaptı ve 1.200 metre yüksekliğe çıktı. Finişe 5 kilometre kala daha sert bir eğime sahip olduğundan bisikletçiler epey zorlandı. Ortalama eğim yüzde 7 olarak hesaplandı.  

Lotto Soudal çekiyor

Son 10 kilometrede Lotto-Soudal takımı sayıca azalan pelotonu çekmeye devam etti. Her geçen dakika tırmanış daha da zorlu hâle geldi. 


4 kilometre kala atak yaptı

Drone Hopprer – Androni takımının Arjantinli sporcusu Eduardo Sepulveda atak yapıp gruptan kaçtı. Kısa bir süre sonra Arkea Samsic takımının Kolombiyalı tırmanıcısı Naira Quintana peşine takıldı. Bu ikili finişe kadar amansız bir mücadeleye girişti. Arkadaki 10’lu grupta bu ikiliye yetişmek için büyük bir mücadele verdi.  

Kasapoğlu son 25 kilometreyi yarış içinden izledi, medya tırını ziyaret etti

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Muharrem Kasapoğlu damalı bayrağı salladıktan sonra Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’ndan TUR’la ilgili bilgi aldı. Kasapoğlu daha sonra üstü açık bir araçla İzmir-Manisa etabının bitimine 25 kilometre kala yarışın içine dâhil oldu ve dünyaca ünlü sporcuları zaman zaman alkışlayarak destek verdi. Bakan, finiş noktasında bulunan iki medya tırını da ziyaret ederek basın mensuplarının çalışması hakkında bilgi aldı ve kısa bir süre kendileriyle sohbet etti.  

Tur'a yarın 191.7 kilometrelik Manisa-Ayvalık etabı ile devam edilecek

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na (Tour of Türkiye) yarın 191. 7 kilometrelik Manisa-Ayvalık etabı ile devam edilecek. 

Kasapoğlu, Sepulveda'ya ödülünü verdi

Startı veren T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yarışı birinci sırada tamamlayan Drone Hopper – Androni takımından Eduardo Sepulveda'ya ödülünü takdim etti.

Senin için hazırladığımız haberler