AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Spor dünyası sendikanın önemini şimdi anladı"

İlk Yayınlanma : 23 Mar 2020 - 19:22 / Son Güncelleme : 23 Mar 2020 - 19:29

Sporcular Sendikası var mı? Fatih Terim açıklamalarında haklı mı? Basketbol Süper Ligi maçları neden oynandı? Koronavirüs ne durumda? Fenerbahçe Beko'da kimlerin korona testi pozitif çıktı?

Radyospor'da Spor Kazanı programında Özgür Sancar'ın canlı yayında sorularını yanıtlayan Avukat Kübra Aydın'ın açıklamaları şu şekilde:

TBF verilen dilekçeye rağmen maçları oynattı!

"2 hafta önce oyuncular TBF'ye: "Maçları erteleyin. Biz oynayamıyoruz." dediler. Basketbolcular dilekçeyle talepte bulundu. TBF buna rağmen bir önlem almadı ve maçları devam ettirdi."

Fenerbahçe, 14 günlük kurala uyamadı ve 3 gün sonra maça çıkartıldı!

"Fenerbahçe Beko'lu oyuncular ve takımın idari menajeri şu anda karantina altında. Valencia'dan geldikten sonra 14 günlük karantina kuralına uyamadılar ve 3 gün sonra maça çıkartıldılar."

Burada çok büyük ihmaller var!

"Burada çok büyük ihmaller var. Karşıyaka'da Ukrayna'dan geldi ve lig maçına çıktı. Bu oyuncularda bizim birer bireyimiz. Bu oyunculara bir şey olursa mağduriyeti kim giderecek?"

Basketbolcular şikayette bulunabilir!

"Basketbolcular şikayette bulunabilir. Burada muhattap Türkiye Basketbol Federasyonu. TBF'ye manevi tazminat davası açma hakları var. Eğer istedikleri sonucu alamazlarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne müracat edebilirler. Hastalanan sporcuların spor yaşamları bitebilir. Bunları profesörler televizyonlarda dile getirdi. Bu hastalık yüzünden kariyeriniz bitebilir."

Sendikanızı kurun!

"Siz bu mesleği yaparak hayatınızı kazanıyorsunuz. Bu durum maddi ve manevi açıdan büyük zarar. Bu tür bir maduriyet umarım yaşanmaz. Bir hukukçu olarak sporculara sesleniyorum. Bir an önce örgütlenin ve Sporcular Sendikası'nı kurun. Günün sonunda ekmeğinizden olabilirsiniz. Sizi sendikanızdan başka kimse koruyamaz. Bunu sporcular çok iyi bilmeli. Geçen gün Rıdvan Dilmen'n açıklamasına denk geldim. Rıdvan Dilmen, "Metin Kurt ağabeye haksızlık ettik. Sporcular Sendikası kurulmalıydı." dedi. Metin Kurt emekçiler için çok mücadele etmiş birisi. Bunun ne kadar haklı bir mücadele olduğunun maalesef bugün farkına varıyoruz. Sendika çok önemli. Eğer sendikalaşırsanız verdiğiniz o dilekçeler hemen dikkate alınır ve siz oynamazsınız. Bu durum gerçekten çok üzücü. Basketbol çok temas halinde oynanan bir oyun ve oyuncuları koruyabilecek bir sendikaları yok. Çok yazık."

Bulaşıcı tedbirlere aykırı davranışların cezası hapis!

"Bunların dayanağı manevi tazminat davası. Bugün siz hastalanmasanız bile o dilekçeyi veren sporcular bu virüsle bağlantılı bir zarara uğrarlarsa eğer manevi tazminat davası açma hakları saklıdır. Fatih Terim'İn serzenişi çok haklıydı. Burada maçın seyircisiz oynanması bir koruma sağlamıyor. Abdürrahim Albayrak'a ve eşine şifalar diliyorum. Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesinde de bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranışların 2 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması ön görülüyor. Böyle bir kanun maddemiz var. Bunu üzülerek söylüyorum. Hapis cezası burada ön görülüyor."