"Sporcular sahaya çıkmama kararı alırsa..."

Süper Lig'de 27. hafta maçları öncesinde bazı takımlarda futbolcuların koronavirüs sebebiyle sahaya çıkmak istemediği gündemde. Pekiyi, futbolcular sahaya çıkmayı reddederse sonuçları ne olur? Spor Hukuku Uzmanı Alpay Köse hukuki açıdan değerlendirmeler yaptı.
19 Mart 2020 15:31- Son Güncelleme - 19 Mart 2020 15:38
Google news abonelik

Süper Lig'de 27. hafta öncesinde bazı takımların koronavirüs tehdidi sebebiyle sahaya çıkmak istemediği gündemde. Spor Hukuku Uzmanı Alpay Köse, Türkiye’de forma giyen futbolcuların kendilerini güvende hissetmediğini, böyle bir ortamda oyuncuların sahaya çıkmasına zorlanmasının, ne vicdani ne de hukuken doğru olmadığını söyledi. Köse, talimatlardaki maddelerin neye hükmettiğini de dile getirdi. Futbolcular sahaya çıkmazsa ne olur? Alpay Köse, detayları açıkladı.

Radyospor’da Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in canlı yayında sorularını yanıtlayan Alpay Köse’nin değerlendirmeleri şu şekilde:

Alpay Köse: ”Ara verilir ve oyuncular ülkesine giderse, dönüşlerinde ciddi sıkıntı çıkar”

Erteleme durumu olursa, futbolcuların sözleşmesiyle ilgili durum ne olacak? Futbolcuların sözleşmelerinin bitiş tarihi 31 Mayıs. Lig ertelenirse kiralık olan futbolcuların sözleşmesi bitmiş olacak. Ancak; bu konudaki düzenlemesi önemli. TFF ve diğer federasyonların da kararını resmi olarak deklare etmesi lazım. Kural olarak teoride halledilebilir diye görülebilir. Ama uygulamada ciddi sıkıntılar çıkacağını düşünüyorum. Ara verilir ve oyuncular ülkelerine dönerse bence ciddi sıkıntılar çıkar.

Alpay Köse: “Fiziki olarak oyuncuları oynatamadıktan sonra haklar havada kalabilir”

Ligler ertelenince takımların aynı kadroları toparlama noktasında sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. Hukuki haklar elbette var. Ama fiziki olarak oyuncuları oynatamadıktan sonra hukuki haklar da havada kalabilir. Böyle bir durum söz konusu.

Futbolcular maça çıkmama kararı alırsa sonucu ne olur?

Eğer bir takım maça çıkmazsa hükmen mağlup sayılır. Burada oyuncuların çıkmama hakkı yok. Talimatlarda böyle bir hakları bulunmuyor. TFF bunla ilgili ekstra bir karar almadığı sürece takımın sahaya çıkmamasının karşılığı hükmen yenilgi olacaktır. 2 kez çıkmayınca da küme düşürülme durumu var. Oyuncuları zorlamak ne vicdani ne de hukuki görünmüyor. Bu durumu göz önüne alarak TFF bir hamle yapmalı.

Alpay Köse: ”Futbolcular enfeksiyon kaparsa sorumluluğunu kim alacak?”

Ligler ertelenmeli. Avrupa’daki ligler ertelendi. En başından beri bunu savunuyorum. Futbolcular kendilerini güvende hissetmiyor. Zorla da sahaya çıkarmak doğru değil. Futbolcular enfeksiyon kaparsa sorumluluğunu kim alacak? Erteleme kararının doğru olacağını ve bunun doğru karar olduğunu düşünüyorum.